logga.gif

 

Hem Nyheter Galleri Inbjudan Banan Loppet Resultat Filmer Gästbok Länkar

 

2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003

 

 
BAIKlogga.gif

Huvudsponsor:

logoteamsportia2.gif


NR.gif

nsdalltsomhandercopy.jpgKuriren.gif

logga.gif

RESULTATLISTA för Hamnmilen 2012-08-15

Arrangör: Bergnäsets AIK


          M Elit                   Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
  1  185  Mikael Andersson         Sävast Skiteam             34:47          0
  2  192  Mikael Stenqvist         Sävast Ski Team            35:32         45
  3  194  Mats Nordin              Lulekamraterna             36:56       2:09
  4  193  Lukas Melander           KFUM Örebro                37:29       2:42
  5  183  Marcus Nilsson           Luleå Friidrott            38:02       3:15
  6  191  Stephan Schnabel         STIL                       39:03       4:16
  7  182  Mattias Ottestig         KRIK                       39:07       4:20
  8  188  Magnus Wiklund           Lulekamraterna             39:25       4:38
  9  184  Joel Pettersson          Lulekamraterna             40:25       5:38
 10  189  Tobias Snell             Luleå Friidrott            41:45       6:58


          M 35                     Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
  1  161  Henrik Lundholm          Riviera FI                 35:33          0
  2  168  Mats Riekkola            Vattenfalls IF             35:35          2
  3  144  Andreas Berglund         Morjärv SK                 36:32         59
  4  143  Herman Degselius         IF Linnéa                  37:53       2:20
  5  158  Fredrik Lundgren         Pite Runners LDK           38:45       3:12
  6  146  Peter Uusitalo           Pajala IF                  39:12       3:39
  7  169  Jonas Drugge             Lulekamraterna             39:15       3:42
  8  147  Peter Nilsson            Pite Runners LDK           39:32       3:59
  9  151  Morgan Carlsson          Lulekamraterna             39:39       4:06
 10  170  Torbjörn Andersson       Strömnäs GIF               39:46       4:13
 11   96  Magnus Lundbäck          Kriminalvårdens IF         39:49       4:16
 12  172  Anders Lundbäck          Kriminalvårdens IF         39:54       4:21
 13  155  Christer Edlund          Lulekamraterna             40:35       5:02
 14  160  Hans Thornéus            LKAB Fritid Kiruna         41:35       6:02
 15  149  Per Sandhammar           Runemo runners             42:10       6:37
 16  148  Kalle Sandhammar         Runemo runners             42:11       6:38
 17  150  Bo Karlsson              Luleå LDK                  42:47       7:14
 18  156  Love Brovik              Nacka Värmdö               43:27       7:54
 19  167  Per Vedin                Lulekamraterna             43:47       8:14
 20  145  Anders Strömbäck         Morjärv SK                 45:19       9:46
 21  157  Lars Drugge              Lulekamraterna             46:05      10:32
 22  159  Alexander Cavén          Pite Runners               47:12      11:39


          M 50                     Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
  1  113  Ahmed Hassan             Tväråselet AIF             40:38          0
  2  110  Kennet Larsson           Lulekamraterna             41:39       1:01
  3  111  Lars Wikström            Lulekamraterna             41:56       1:18
  4  112  Bengt Sabel              Pite Runners LDK           46:49       6:11
  5  114  Anders Sandberg          Kalix                      47:09       6:31
  6  115  Christer Sandström       Pite Runners LDK           48:45       8:07
  7  116  Per Grönlund             Smedsbyns IF               55:18      14:40


          M 60                     Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
  1   89  Ronny Strande            Vettasjärvi IF             49:32          0
  2   90  Mats Berglund            Björnstorps IF             51:02       1:30
  3   88  Alf Strömberg            Morjärv SK                 52:27       2:55


          K Elit                   Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
  1   19  Lina Alainentalo         Hässelby SK                37:57          0
  2   21  Emma Sjölander           Piteå Elit                 40:46       2:49
  3   18  Annika Nilsson           Bredsel                    40:53       2:56
  4   17  Lovisa Modig             Sävast Ski Team            43:05       5:08
  5   16  Charlotte Eriksson       Lulekamraterna             43:48       5:51
  6   24  Elin Vedin               Sundsvalls OK              44:05       6:08
  7    3  Maria Sabel              Pite Runners LDK           45:47       7:50


          K 35                     Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
  1   50  Marie Claeson            Sunderbyn SK               41:42          0
  2   79  Karin Clausén            TAIF                       45:21       3:39
  3   58  Anna-Karin Wiklund       Pite Runners LDK           45:23       3:41
  4   48  Camilla Grankvist        Pite Runners LDK           45:48       4:06
  5   59  Gun-Britt Mariedahl      Sävast Ski Team            48:21       6:39
  6   95  Annika Björklund         Notvikens IK               48:35       6:53
  7   60  Sara Sundberg            BAIK lag SULA              49:03       7:21
  8   63  Lena Torgerstad          BAIK                       50:00       8:18
  9   49  Görel Nilsson            Råne SK                    52:40      10:58
 10   78  Anita Martinell          Lulekamraterna             53:49      12:07


          K 50                     Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
  1   73  Cathrine Norberg         Lulekamraterna             47:32          0
  2   74  Ulla Nilsson Helomaa     Lulekamraterna             53:42       6:10


          K 60                     Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
  1   80  Evonny Skott             Lulekamraterna             54:33          0
  2   83  Viola Stålnacke          Lulekamraterna             55:05         32


          Motion                   Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
  1  628  Pär Björkman             Ferruform                  37:00          0
  2  677  Marcus Innala            Göteborg                   37:53         53
  3  586  Fredrik Lundbäck         Luleå                      38:22       1:22
  4  649  Filip Öhman              Lira BK                    38:56       1:56
  5  648  Niklas Thun              Trafikverket               39:35       2:35
  6  545  Peter Johansson          Peters Fysio & Rehab       39:43       2:43
  7  538  Magnus Widmark           Atea 1                     40:19       3:19
  8  670  Martin Bergvall          Storfors SK                40:33       3:33
  9  663  Niklas Eriksson          Södra Sunderbyn            40:34       3:34
 10  589  Mattias Karlberg         Boden SK                   41:08       4:08
 11  634  Henrik Örtenvik          Lulekamraterna             41:14       4:14
 12  633  Ingemar Sundström        Munkeberg                  41:20       4:20
 13  590  Fredrik Larsson          Luleå                      41:45       4:45
 14  606  Thomas Johansson         Luleå Gjutaren IF          41:46       4:46
 15  667  Marcus Jonsson           STIL                       41:52       4:52
 16  655  Peter Hedin              Brändöns IF                41:54       4:54
 17  675  Thomas Säthergren        Smedkrokens IF             42:06       5:06
 18  643  David Berglund           ABK                        42:12       5:12
 19  637  Jörgen Lahti             Luleå                      42:13       5:13
 20  557  Andreas Bergman          Tyréns                     42:36       5:36
 21  661  Daniel Lind              Kappa Korpklubb            42:39       5:39
 22  624  Claes Nilsson            BAIK                       42:52       5:52
 23  672  Pär Almkvist             Luleå                      42:55       5:55
 24  580  Erik Nilsson             Gammelstad IF              42:58       5:58
 25  576  Jan Skott                Luleå Friidrott            43:07       6:07
 26  544  Jonatan Rönnkvist        Peters Fysio & Rehab       43:14       6:14
 27  642  Joakim Sundqvist         Luleå                      43:26       6:26
 28  652  Andreas Ramström         Trafikverkets FF           43:45       6:45
 29  668  Mattias Lundborg         Karlsviks Intressef.       44:12       7:12
 30  671  Erik Fröjdh              Sundsvall                  44:13       7:13
 31  540  Fredrik Tideman          Atea 2                     44:15       7:15
 32  572  Tommy Aderot             Luleå                      44:17       7:17
 33  669  Ingemar Niemi            Karlsviks IF               44:37       7:37
 34  666  Anna Laitila             Luleå                      44:52       7:52
 35  595  Eskil Franzén            Antnäs BK                  44:55       7:55
 36  602  Mikael Tiger             Vattenfall IF              44:56       7:56
 37  560  Jörgen Paulsson          Gammelstad                 44:58       7:58
 38  622  Johan Riesbeck           MEFOS IK                   45:08       8:08
 39  641  Johan Lundbäck           Arctic Outdoor             45:16       8:16
 40  614  Magnus Tillqvist         Luleå                      45:18       8:18
 41  584  Peter Uusitalo           Sunderby SK                45:21       8:21
 42  674  Tommy Carlsson           Stol & Fiol                45:26       8:26
 43  651  Bernt Granbacke          Liviöjärvi IF              45:34       8:34
 44  644  Anton Åström             P4 Norrbotten              45:35       8:35
 45  660  Lars Persson             OK Vargen                  45:43       8:43
 46  541  Erik Engberg             Atea 2                     45:50       8:50
 47  650  Tobias Bergström         Luleå                      46:05       9:05
 48  630  Peder Johansson          Sunderby SK                46:08       9:08
 49  673  Stefan Mukka             STIL                       46:32       9:32
 50  578  Markus Magnusson         Ferruform                  46:48       9:48
 51  542  Håkan Blom               Luleå Freestyle            47:04      10:04
 52  627  Mikael Olausson          Luleå                      47:14      10:14
 53  600  Nils Ahlm                Luleå                      47:24      10:24
 54  611  Dan Sandström            MEFOS IK                   47:30      10:30
 55  563  Fredrik Bladfors         Luleå                      47:41      10:41
 56  662  Erik Stål                Luleå                      47:52      10:52
 57  653  Petter Viklund           Luleå                      48:03      11:03
 58  618  Jens Lundqvist           BAIK                       48:27      11:27
 59  610  Staffan Jonsson          Sjulsmark SK               48:28      11:28
 60  568  Linda Lundberg           Luleå                      48:34      11:34
 61  607  Monica Olsson            Luleå Gjutaren IF          48:38      11:38
 62  536  Peter Nordlund           Atea 1                     48:49      11:49
 63  615  Johan Gyllefjord         F21 IF                     48:54      11:54
 64  573  Ambjörn Berg             Luleå                      49:08      12:08
 65  549  Robert Granberg          Pite Runners LDK           49:28      12:28
 66  596  Mats Bergström           Luleå                      49:59      12:59
 67  562  Lina Bladfors            Luleå                      50:03      13:03
 68  581  Roger Persson            Kalix                      50:26      13:26
 69  623  Mats Nilsson             Lulekamraterna             50:29      13:29
 70  654  Åsa Viklund              Luleå                      50:34      13:34
 71  579  Malin Sundqvist          Luleå                      51:00      14:00
 72  658  Eva Lindström            Luleå                      51:12      14:12
 73  588  Linnea Öhman             Älvsbyn                    51:22      14:22
 74  605  Jeanette Kommes          Luleå                      51:42      14:42
 75  609  Mikael Hallengren        Stockholm                  52:02      15:02
 76  564  Anna Nordlund            Luleå                      52:08      15:08
 77  554  Håkan Olovsson           Röntgen Sunderbyn          52:16      15:16
 78  659  Josefin Ehngren          Piteå                      52:20      15:20
 79  592  Jessica Andersson        Luleå                      52:25      15:25
 80  664  Olof Norberg             Boden                      52:30      15:30
 81  567  Julia Vennberg Niska     Luleå                      52:33      15:33
 82  539  Andreas Johansson        Atea 2                     52:39      15:39
 83  551  Therese Sundqvist        Powermums                  53:26      16:26
 84  558  Klara Blommegård         Tyréns                     53:27      16:27
 85  548  Kurt Lundberg            Pite Runners LDK           53:38      16:38
 86  639  Magnus Andersson         Luleå                      53:53      16:53
 87  656  Lotta Hultmo             Sunderby SK                53:55      16:55
 88  646  Johan Winblad            P4 Norrbotten              54:02      17:02
 89  593  Nils Bergström           Luleå                      54:03      17:03
 90  537  Tomas Widmark            Atea 1                     54:04      17:04
 91  603  Roland Larsson           Luleå                      54:14      17:14
 92  632  Malin Majanen            Luleå                      54:19      17:19
 93  604  Åsa Granberg             Luleå långdistansklu       54:20      17:20
 94  561  Petra Paulsson           Gammelstad                 54:22      17:22
 95  565  Marcus Wiktorsson        Kalmar                     54:26      17:26
 96  617  Sanna Gärdelid           BAIK                       54:30      17:30
 97  598  Sara Sjöberg             Trafikverket               54:39      17:39
 98  569  Stina Nordholm           Luleå                      55:04      18:04
 99  552  Åsa Svensson             Powermums                  55:15      18:15
100  657  Jenny Svedberg           Luleå                      55:31      18:31
101  599  Åke Tserni               Postens IF                 55:56      18:56
102  647  Linnea Luttu             P4 Norrbotten              56:29      19:29
103  665  Åsa Isaksson             Notvikens IK               56:52      19:52
104  625  Karin Bergquist          Lulekamraterna             56:57      19:57
105  629  Lars-Åke Engström        Vattenfall                 57:05      20:05
106  631  Therese Johansson        Sunderby SK                57:14      20:14
107  635  Marco Pettersson         Isbrytarna                 57:27      20:27
108  626  Hans Tirsen              Luleå                      57:36      20:36
     638  Katarina Karlsson        Luleå                      57:36      20:36
110  571  Linn Viklund             Luleå                      57:44      20:44
111  574  Ulrika Larsson           Luleå                      57:47      20:47
112  555  Johannes Arnesen         Röntgen Sunderbyn          57:50      20:50
113  601  Cecilia Fogman           TDIF Tulldata              57:51      20:51
114  570  Johanna Furberg          Tulldata IF                57:59      20:59
115  556  Marianne Olovsson        Röntgen Sunderbyn          58:16      21:16
116  577  Carina Strandberg        Vattenfall IF              58:42      21:42
117  587  Mikaela Kauppi           Luleå                      59:18      22:18
118  591  Jan Forsmark             Designat ljus              59:35      22:35
119  612  Ann-Sofie Marksved       Sävast                     59:42      22:42
120  613  Malin Eberhardsson       Gladan Basket              59:56      22:56
121  585  Ingrid Vikman            Lulekamraterna           1.00:09      23:09
122  575  Catrin Söderlund         Luleå                    1.00:15      23:15
123  559  Lenita Tornéus           Tyréns                   1.00:49      23:49
124  553  Anders Öhman             Röntgen Sunderbyn        1.00:52      23:52
125  582  Margareta Bergdahl       Superfiskarna            1.01:10      24:10
126  616  Helen Engström           Luleå                    1.01:22      24:22
127  608  Stina Jerlmark           Stockholm                1.02:03      25:03
128  636  Johanna Hövenmark        Marathon oc Pizza        1.02:16      25:16
129  640  Kjell Andersson          PSDK Piteå               1.04:22      27:22
130  619  Richard Knutsson         ABELKO                   1.07:01      30:01
131  621  André Petterson          Sveriges Radio           1.07:02      30:02
132  645  Lena Callne              P4 Norrbotten            1.08:21      31:21
133  676  Rebecca Matti            Soppero SF               1.08:22      31:22


          Joggen                   Banlängd 6 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
  1  908  JanOlov Andersson        Morjärv SK                 26:26          0
  2  913  Maria Nordbrandt         Luleå                      27:03         37
  3  916  Ola Ämter                BAIK                       27:49       1:23
  4  900  Michael Sehlberg         Atea 1                     29:21       2:55
  5  931  Lars Martinell           Karlsvik                   29:23       2:57
  6  928  Anna Koval Lindbäck      SULA                       30:29       4:03
  7  932  Marie Wiklund            Lulepostens IF             30:54       4:28
  8  905  Ronny Grip               Superfiskarna              31:55       5:29
  9  925  August Andersson         Luleå                      32:08       5:42
 10  924  Gunilla Johansson        Acctive sport Luleå        32:17       5:51
 11  902  Anders Frimodig          Superfiskarna              32:58       6:32
 12  918  Maria Ökvist             Ersnäs                     33:04       6:38
 13  919  Maria Öberg              Ersnäs                     33:27       7:01
 14  926  Henrik Enström           Boden                      33:35       7:09
 15  933  Carina Liljedahl         Finska Föreningen          33:39       7:13
 16  911  Angela Nilsson           Pite Runners LDK           33:41       7:15
 17  921  Niclas Snällfot          Gammelstad IF              34:32       8:06
 18  929  Lena Perttunen-Pantzare  SULA                       35:07       8:41
 19  904  Mia Bergdahl             Superfiskarna              35:55       9:29
 20  917  Mikael Havo              Luleå                      36:02       9:36
 21  930  Ulrica Öhman             SULA                       36:08       9:42
 22  927  Birger Andersson         Luleå                      36:18       9:52
 23  914  Maria Nordström          Luleå                      36:55      10:29
 24  906  Eva Hellberg             Lag Powermums              37:13      10:47
 25  907  Marika Eklund            Lag Powermums              37:14      10:48
 26  920  Kerstin Öquist           Luleå                      38:05      11:39
 27  912  Annakarin Nygård         Thyrens                    38:06      11:40
 28  922  Signe Cedering           Gammelstad                 39:36      13:10
 29  923  Henrik Drugge            Gammelstad                 39:37      13:11


          Joggen -17               Banlängd 6 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
  1  870  Johan Ahlström           Sävast Ski team            23:09          0
  2  871  Emma Pakkala             Sävast Ski team            25:11       2:02
  3  873  Anton Ämter              BAIK                       26:55       3:46
  4  877  Elvira Forslund          Luleå Gjutarens IF         28:02       4:53
  5  869  Tilda Sundqvist          Powerkids                  28:14       5:05
  6  872  Simon Markström          Luleå Friidrott            28:47       5:38
  7  876  Alma Franzén             Antnäs BK                  28:55       5:46
  8  875  Rebecka Havo             Luleå                      30:01       6:52
  9  867  Kevin Granström          Powerkids                  34:58      11:49
 10  868  Moa Hellberg             Powerkids                  37:13      14:04
 11  863  Alexandra Eklund         Powerkids                  37:14      14:05

 

Copyright | Hamnmilen