logga.gif

 

Hem Nyheter Galleri Inbjudan Banan Loppet Resultat Filmer Länkar

 

2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003

 

 
BAIKlogga.gif

Sponsorer:


NR.gif

nsdalltsomhandercopy.jpgKuriren.gif

Hemmagastromnomi

Nordchark

Luleå Energi

Companyline

Hamnmilen 2019 - 08 -14
10km - K Elit
Plac  Nr Namn Förening Tid Diff 
1 76 Anna Lindgren Lulekamraterna 40:20 -
2 75 Isabel Salén 40:23 +0:03
3 78 Hanna Forsberg Runacademy 42:10 +1:50
4 77 Sandra Ek Sävast skiteam 48:16 +7:56
10km - K35
Plac  Nr Namn Förening Tid Diff 
1 94 Anna Nordin Lulekamraterna 40:44 -
2 93 Christine Hedström Luleå 50:12 +9:28
3 100 Johanna Grimstål BAIK 50:50 +10:06
- 91 Maria Clementz Sockertoppen DNS -
10km - K50
Plac  Nr Namn Förening Tid Diff 
1 101 Katarina Burman Morjärvs SK 54:32 -
2 103 Ann-Kristin Juntti Henriksson Morjärvs SK 54:55 +0:23
10km - K60
Plac  Nr Namn Förening Tid Diff 
1 111 Eva Öhman Björkman Boden SK 53:57 -
2 67 Anette Andersson Morjärvs SK 55:26 +1:29
3 112 Mariann Olovsson Bodens SK 1:03:00 +9:03
10km - M Elit
Plac  Nr Namn Förening Tid Diff 
1 7 Johan Stridsman 34:47 -
2 21 Viktor Mäenpää Nilivaara IS 34:57 +0:10
3 4 Patrik Lindfors 35:32 +0:45
4 18 Joonas Lämsä Luleå Triathlon 35:36 +0:49
5 11 Lucas Skott aapua IF 35:51 +1:04
6 19 Anton Nilsson IF Göta Karlstad 36:03 +1:16
7 2 John Krispinsson Lulekamraterna Molk 37:01 +2:14
8 9 Håkan Olsson aapua IF 37:47 +3:00
9 12 Johan Skott aapua IF 37:48 +3:01
10 17 Fredrik Mäki Aapua 37:49 +3:02
11 10 Erik Skott aapua IF 38:54 +4:07
12 15 Joel Stenvall Team Experience 39:37 +4:50
13 14 Nils Olsson Lasu I19 IF 39:44 +4:57
14 16 Fredrik Öman Antnäs BK 40:35 +5:48
15 1 Ali Rahmati Kalix Friidrott 41:38 +6:51
15 5 Tobias Snell OK Renen 41:38 +6:51
17 20 Mattias Jaako Team Experience 42:58 +8:11
18 13 Mats Aho Gällivare edurance 44:08 +9:21
19 3 Morgan Lindström 45:08 +10:21
20 225 Mohammed Dilahow KIF Luleå 49:02 +14:15
21 227 Thiraphat Liaoseng KIF Luleå 1:05:39 +30:52
21 226 Jesper Karnehagen KIF Luleå 1:05:39 +30:52
- 6 Thomas Johansson OK Renen DNS -
- 8 Peter Larson Lulekamraterna DNS -
10km - M35
Plac  Nr Namn Förening Tid Diff 
1 37 Mats Riekkola Luleå Gjutarens IF 35:06 -
2 39 Jens Nilsson Riviera 36:30 +1:24
3 33 Herman Degselius FK Studenterna 36:35 +1:29
4 31 Andreas Simons Axa SC 36:51 +1:45
5 35 Andreas Berglund Morjärvs SK 37:05 +1:59
6 34 Jonas Johansson Luleguttene 37:34 +2:28
7 41 Raggi Steinsen Luleguttene 37:47 +2:41
8 42 Martin Engkvist Lulekamraterna 37:55 +2:49
9 36 Erik Lampa Narkens IF 39:25 +4:19
10 32 Thomas Zobel Luleå Gjutarens IF 39:31 +4:25
11 44 Tomas Öhman Luleguttene 41:12 +6:06
12 40 Johan Falk Luleguttene 41:22 +6:16
13 38 Magnus Ljungstrand IFK Ålund 42:42 +7:36
14 43 Urban Mikko VC norra hamn 48:54 +13:48
10km - M50
Plac  Nr Namn Förening Tid Diff 
1 102 Roger Mannberg Luleå kamraterna 44:37 -
2 54 Ola Ämter Lulekamraterna 45:16 +0:39
3 53 Christer Edlund Nilivaara IS 46:46 +2:09
4 51 Ahmed Hassan 49:23 +4:46
- 52 Stefan Johansson Lulekamraterna DNS -
10km - M60
Plac  Nr Namn Förening Tid Diff 
1 66 Lars Wikström Lulekamraterna Molk 48:46 -
2 68 Håkan Olovsson Bodens SK 1:02:14 +13:28
10km - Motion - Damer
Plac  Nr Namn Förening Tid Diff 
1 210 Amanda Gullberg 43:14 -
2 193 Viktoria Engström 43:40 +0:26
3 192 Charlotte Ceder Öhlund 44:18 +1:04
4 223 Mirjam Mäenpää 46:54 +3:40
5 203 Hanna Oja 48:56 +5:42
6 207 Hanna Wenström ekonomteamet 49:01 +5:47
7 206 Terese Olofsson 49:23 +6:09
8 155 Olivia Nilsson 49:24 +6:10
9 217 Jossefin Nyström Runacadamy 50:13 +6:59
10 221 Ida Johansson GIF 51:09 +7:55
11 166 Anna Rondahl 51:27 +8:13
12 199 Sara Enström Sunderby SK 52:38 +9:24
13 230 Jenny Nilsson 52:42 +9:28
14 171 Sara Johansson 52:44 +9:30
15 229 Marina Lindmark 53:04 +9:50
16 152 Camilla Enbom 53:16 +10:02
17 201 Ester Hällström 53:27 +10:13
18 127 Amanda Oskarsson Mäki Systembolaget 53:34 +10:20
19 176 Karin Vennberg 53:45 +10:31
20 205 Hanna Westergaard 55:38 +12:24
21 164 Inger Hjelm StiL 56:07 +12:53
22 124 Ulrika Rynlid 56:09 +12:55
23 237 Carin Bergquist 57:57 +14:43
24 186 Anette Lundqvist 58:07 +14:53
25 126 Sara Granström 58:52 +15:38
26 154 Teresa Fagervall 58:57 +15:43
27 208 Emma Breheim 1:00:42 +17:28
28 238 Britt-Marie Rauman Krohn 1:00:51 +17:37
29 131 Malin Karlsson Systembolaget 1:01:33 +18:19
29 132 Elin Andersson Systembolaget 1:01:33 +18:19
31 188 Elisabeth Ennefors 1:01:54 +18:40
32 215 Johanna Krumlinde 1:05:38 +22:24
33 172 Ulrika Sandberg 1:05:45 +22:31
34 228 Anna Andersson KIF Luleå 1:06:57 +23:43
35 151 Jenny Silver Antnäs BK 1:07:25 +24:11
36 143 Erika Uddenberg Kusmin 1:11:50 +28:36
37 200 Ulrika Pettersson 1:11:51 +28:37
38 161 Åsa Snällfot 1:12:30 +29:16
39 137 Marina Nyberg Niemi Systembolaget 1:27:34 +44:20
40 135 Erika Stark Systembolaget 1:27:35 +44:21
41 130 Louise Andersson Systembolaget 1:27:45 +44:31
41 136 Michaela Kemppainen Systembolaget 1:27:45 +44:31
- 218 Marie Älvstrand DNF -
- 144 Stina Lannerblad DNS -
- 157 Emma Sundström DNS -
10km - Motion - Män
Plac  Nr Namn Förening Tid Diff 
1 177 Anders Nordin Låg profil IF 38:35 -
2 174 Anders Välitalo 39:12 +0:37
3 196 Hugo Wiklund Pite Runners LDK 39:51 +1:16
4 121 Ambjörn Berg 40:15 +1:40
5 168 Andreas Nordblad Luleå kamraterna 40:54 +2:19
6 197 Jan Viklund 41:07 +2:32
7 202 Jonas Majala Axa SC 41:26 +2:51
8 170 John Viklund 42:19 +3:44
9 213 Jonas Månsson arcticgroup AB 42:29 +3:54
10 185 Erik Andersson 43:18 +4:43
11 142 Mattias Nilsson Suikki Team Peroni 43:46 +5:11
12 211 Fredrik Persson 44:04 +5:29
13 175 Martin Sedig 45:04 +6:29
14 169 Marcus Vesterberg 45:05 +6:30
15 189 Joel Öjemar 45:15 +6:40
16 214 Anders Franzén Strömnäs GIF 45:20 +6:45
17 122 Jonathan Funkqvist-Furu 45:22 +6:47
18 150 Claes Nilsson Bergnäsets AIK 45:27 +6:52
19 219 Robin Henriksson 45:32 +6:57
20 158 Lars Linder 45:54 +7:19
21 184 Johan Arvidsson articgroup 47:15 +8:40
22 140 Erik Gullemo Team Peroni 47:19 +8:44
23 120 Nils Bertil Heikka 47:44 +9:09
24 179 Fredrik Bergman Låg profil IF 47:56 +9:21
24 222 Ronny Sundqvist Lule gjutaren IF 47:56 +9:21
26 224 Robert Markström 48:42 +10:07
27 194 Roger Lundqvist Råneå SK 48:48 +10:13
28 134 Simon Sundqvist Systembolaget 48:55 +10:20
29 220 Anders Strömbäck OK Vargen 48:57 +10:22
30 180 Mats Cullberg Låg profil IF 49:07 +10:32
31 195 Andreas Palo 49:34 +10:59
32 209 Marcus Gullberg 49:50 +11:15
33 178 Stefan Mukka StiL 50:04 +11:29
34 173 Björn Strömgren 50:18 +11:43
35 183 Noel Öhman Luleå SK 50:19 +11:44
36 187 Jan-Christer Mäki 51:22 +12:47
37 141 Robert Vikström Team Peroni 52:37 +14:02
38 198 Ove Nygren Pite Runners LDK 52:44 +14:09
39 216 Obvious Moyo 52:45 +14:10
40 162 Kjell Lindfors 52:52 +14:17
41 138 Joel Hedén Systembolaget 53:12 +14:37
42 129 Linus Nyberg Systembolaget 53:22 +14:47
43 156 William Johansson 53:49 +15:14
44 165 Anders Lindmark 53:53 +15:18
45 191 Sture Johnsson 54:39 +16:04
46 212 Arne Björkman 55:01 +16:26
47 146 Veijo Alatalo 55:04 +16:29
48 160 Niclas Snällfot 55:17 +16:42
49 145 Tommy Alatalo 56:26 +17:51
50 153 Jan Eliasson 57:41 +19:06
51 123 Jan Forsmark Designat Ljus 58:46 +20:11
52 181 Samuel Dean Låg profil IF 1:00:27 +21:52
53 125 Robert Andersson EC Tri Team 1:01:48 +23:13
54 190 Johannes Arnesen Luleå Gjutaren IF 1:01:52 +23:17
55 163 Sölve Stenberg Securitas 1:02:06 +23:31
56 133 Stefan Keisu Systembolaget 1:04:35 +26:00
57 182 Mattias Pantzare Låg profil IF 1:04:59 +26:24
58 159 Marcus Bergh 1:24:28 +45:53
59 128 Alexander Katsimenis Systembolaget 1:28:27 +49:52
- 139 Kristofer Andersson Team Peroni DNS -
- 147 Erik Barsk DNS -
- 148 Simon Arenhammar DNS -
- 149 Daniel Eiroff DNS -
- 167 Fredrik Forsberg Trafikverket DNS -
- 204 Niklas Olsson DNS -
5.5km - Motion med tidtagning - Damer
Plac  Nr Namn Förening Tid Diff 
1 254 Mikaela Hedstig 28:14 -
2 255 Sofia Eriksson 28:22 +0:08
3 247 Malin Bergstedt 28:28 +0:14
4 264 Akari Bergquist 29:24 +1:10
5 251 Erika Persson Löpartjejerna 30:21 +2:07
6 250 Tessan Jansson Löpartjejerna 30:23 +2:09
7 253 Veronica Nilsson Löpartjejerna 30:29 +2:15
8 248 Veronica Vikström Löpartjejerna 34:00 +5:46
9 256 Evonny Skott Luleå kamratern 34:05 +5:51
10 245 Emelie Lindmark 34:30 +6:16
11 259 Sofia Johansson 38:57 +10:43
12 263 Christina Källkrans 43:28 +15:14
- 252 Emilia Björkemyr Löpartjejerna DNS -
5.5km - Motion med tidtagning - Män
Plac  Nr Namn Förening Tid Diff 
1 257 Peter Fredriksson Morjärvs SK 21:11 -
2 261 Magnus Eriksson 23:33 +2:22
3 258 Patrik Kilrud 24:05 +2:54
4 262 David Johnsson Granlund 27:17 +6:06
5 260 Sami Hietala 28:30 +7:19
6 249 Christofer Nygård 30:11 +9:00
7 246 Rasmus Westin 34:01 +12:50
8 265 Hans Nilsson Buddbyns Fritidsförening 57:39 +36:28
5.5km - Motion upp till 17år - tjejer
Plac  Nr Namn Förening Tid Diff 
1 232 Emmy Eriksson IBK Luleå 30:25 -
5.5km - Motion upp till 17år - killar
Plac  Nr Namn Förening Tid Diff 
1 235 Sebastian Karlsson 22:58 -
2 231 Erik Rynlid 26:55 +3:57
3 236 Sixten Pettersson Antnäs BK 27:31 +4:33
4 233 Philip Fredriksson Morjärvs SK 28:30 +5:32
5 234 Charlie Francis 30:12 +7:14
5.5km - Motion utan tidtagning
Plac  Nr Namn Förening Tid Diff 
293 Joel Pettersson Antnäs BK
291 Sara Varpsved Löpartjejerna

 

Copyright | Hamnmilen