logga.gif

 

Hem Nyheter Galleri Inbjudan Banan Loppet Resultat Filmer Gästbok Länkar

 

2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003

 

 
BAIKlogga.gif

Huvudsponsor:

logoteamsportia2.gif


NR.gif

nsdalltsomhandercopy.jpgKuriren.gif

Hamnmilen 2018 - 08 -15
10km - K Elit
Plac  Nr Namn Förening Tid Diff 
1 105 Anna Lindgren Råneå SK 41:47 -
2 103 Annika Lantto Pello IF 43:23 +1:36
3 106 Linda-Marie Tillstam Boden 46:12 +4:25
4 104 Ida Pelli Klubblös 48:09 +6:22
5 102 Sandra Ek Sävast Ski Team 53:14 +11:27
10km - K35
Plac  Nr Namn Förening Tid Diff 
1 122 Anna Nordin Lulekamraterna 41:21 -
2 130 Camila Rehnfors Luleå 44:43 +3:22
3 121 Anna Brännvall Morjärv SK 46:24 +5:03
4 123 Kristina Klingestål Liviöjärvi IF 47:19 +5:58
5 124 Maria Larsson Ersnäs IF 49:07 +7:46
10km - K50
Plac  Nr Namn Förening Tid Diff 
1 131 Karin Clausen Tväråsel AIF 41:41 -
2 133 Anna Nilsson 50:30 +8:49
3 132 Cathrin Mallfors 58:52 +17:11
4 135 Barbro Hultstedt Lonesome runners 1:05:46 +24:05
- - Katarina Burman Morjärvs SK DNS -
10km - K60
Plac  Nr Namn Förening Tid Diff 
1 141 Anette Andersson Morjärvs SK 56:31 -
10km - M Elit
Plac  Nr Namn Förening Tid Diff 
1 22 Anton Nilsson IF Göta Karlstad 34:41 -
2 6 Peter Larson Lulekamraterna MLK 35:18 +0:37
3 15 Marcus Nilsson Lulekamraterna MLK 35:35 +0:54
4 7 Viktor Mäenpää 35:52 +1:11
5 9 Joonas Lämsä STiL 35:54 +1:13
6 14 Erik Skott Aapua IF 36:25 +1:44
7 8 Jimmy Sundin Luleå 37:04 +2:23
8 13 Fredrik Mäki Aapua IF 37:17 +2:36
9 2 Patrik Lindfors Luleå 37:28 +2:47
10 12 Lucas Skott Aapua IF 37:29 +2:48
11 10 Tobias Snell Ok Renen 37:45 +3:04
11 17 Jakob Sandström Överkalix IF 37:45 +3:04
13 21 Per Sandström Lulekamraterna MLK 38:09 +3:28
14 11 Johan Skott Aapua IF 39:04 +4:23
15 20 Håkan Olsson Lulegjutaren IF 39:37 +4:56
15 4 Fredrik Öman Antnäs BK 39:37 +4:56
17 18 Nils Olsson Lasu I19 IF 40:12 +5:31
18 5 Per Enberg Lulekamraterna MLK 40:40 +5:59
19 3 Erik Johansson 43:33 +8:52
20 16 Magnus Ljungstrand IFK Ålund 43:43 +9:02
21 1 Sebastian Karlsson Luleå triathlon 45:53 +11:12
22 19 Samuel Hedström 48:01 +13:20
- - Per F Sandström Lulekamraterna MLK DNS -
10km - M35
Plac  Nr Namn Förening Tid Diff 
1 36 Mats Riekkola Team Lindbäcks 34:50 -
2 39 Andreas Junkka Avans SK 36:31 +1:41
3 37 Herman Degselius FK Studenterna 36:33 +1:43
4 35 Stefan Golling Lulekamraterna MLK 37:29 +2:39
5 60 Robert Hällmark Lulekamraterna 37:35 +2:45
6 31 Peter Fredriksson Kalix SK 37:48 +2:58
7 32 Martin Engkvist Lulekamraterna MLK 39:26 +4:36
8 34 Erik Lampa Narkens IF 40:35 +5:45
9 40 Tomas Öhman Luleguttene 40:49 +5:59
10 38 Rickard Åkerlund Boden Friidrott 45:09 +10:19
- 33 Ragnar Steinsen Luleguttene DNS -
10km - M50
Plac  Nr Namn Förening Tid Diff 
1 78 Patrik Erkisson Lulekamraterna MLK 39:28 -
2 66 Hans Bäckström Lulekamraterna MLK 41:14 +1:46
3 61 Sven Öhrnerling Ok Renen 42:46 +3:18
4 62 Ingemar Sundström Axa sports club 44:15 +4:47
5 64 Göran Karlsson Luleguttarna 44:36 +5:08
6 63 Urban Mikko Noha IK 46:59 +7:31
7 65 Ahmed Hassan Tväråsel IF 48:08 +8:40
8 80 Thomas Hultstedt Lonesome runners 51:23 +11:55
10km - M60
Plac  Nr Namn Förening Tid Diff 
1 84 Kjell Åke Lahti Sattajärvi IF 48:51 -
2 81 Lars Wikström Lulekamraterna MLK 49:43 +0:52
3 85 Ronny Strande Vettasjärvi IF 55:03 +6:12
4 82 Runne Lahti Sattajärvi IF 55:34 +6:43
5 83 Håkan Olovsson Boden SK 1:01:10 +12:19
10km - Motion
Plac  Nr Namn Förening Tid Diff 
1 228 Johan Cylven Räddningstjänsten Boden 37:54 -
2 229 Andreas Palo Klubblös 39:01 +1:07
3 162 Anders Nordin Låg profil IF 39:24 +1:30
4 181 Claes Rasmuson Luleå triathlon 39:45 +1:51
5 168 Anders Välitalo Luleå 39:55 +2:01
6 220 Kent Steneman Klubblös 41:02 +3:08
7 212 Martin Lundström Vittjärvs IK 41:25 +3:31
8 209 Hugo Viklund Piteå runners LDK 41:31 +3:37
9 204 Magnus Eircsson Advokatbyrån Kaiding 41:38 +3:44
10 208 Jan Viklund Piteå runners LDK 41:52 +3:58
11 213 Henrik Larsson 41:56 +4:02
12 196 Simon Arenhammar 42:12 +4:18
13 210 Magnus Tillqvist STiL 42:30 +4:36
14 185 Veronica Bergsten Lira BK 42:58 +5:04
15 164 John Viklund 43:13 +5:19
16 203 Theo K Odenryd Järbo OK 43:35 +5:41
17 184 Mattias Kenttä Hökenbasket 44:01 +6:07
18 167 Erik Välitalo Luleå 44:44 +6:50
19 161 Fredrik Bergman Låg profil IF 45:19 +7:25
20 177 Mattias Larsson 45:33 +7:39
21 211 David Winander 45:56 +8:02
22 172 Ola Änter Lulekamraterna MLK 46:03 +8:09
23 101 Dan Sandström Mefos IK 46:20 +8:26
24 173 Hernrik Notfors Sogti 46:57 +9:03
25 176 Lars Sidebo 47:31 +9:37
26 214 Ronny Sundqvist Lulegjutarens IF 47:33 +9:39
27 158 Alexander Jonsson Låg profil IF 48:11 +10:17
28 205 Peter Lingman Sunderby SK 48:36 +10:42
29 198 Robert Lantto Luleå sk 48:47 +10:53
30 191 Karin Lundstedt SSAB 48:58 +11:04
31 174 Erik Lundholm Luleå 49:01 +11:07
32 199 Sara Sundberg Baik 49:06 +11:12
33 166 Mirjam Mäenpää 49:07 +11:13
34 195 Emma Viderkull Trafikverkets fritidsförening 49:55 +12:01
35 197 Conny Bergh Quality Hotel Luleå AB 50:00 +12:06
36 163 Ulrika Rynlie Luleå 50:30 +12:36
37 224 Robin Henriksson Klubblös 50:59 +13:05
38 165 Susanne Bengtsson 51:01 +13:07
39 194 Karin Omark Luleå 51:02 +13:08
40 189 Emma Sundström 51:15 +13:21
41 186 Jan-Chister Mäki Luleå 52:25 +14:31
42 180 Stina Landerbald Luleå 52:34 +14:40
43 170 Lars Oscarsson Team Lindbäcks 52:59 +15:05
44 157 Mangus Olivesten Luleå 53:39 +15:45
45 221 Erik Mäki-Kala 53:45 +15:51
46 206 Sofia Lingman Sunderbyn SK 54:04 +16:10
47 171 Inger Hjelm Luleå 54:15 +16:21
48 154 Rebecka Granström 54:37 +16:43
49 178 Tommy Alatalo 54:47 +16:53
49 179 Veijo Alatalo 54:47 +16:53
51 175 Karin Vennberg 55:01 +17:07
52 207 Sture Jonsson Luleå 55:38 +17:44
53 190 Roger Tano Luleå 56:37 +18:43
54 153 Anna Granberg Boden 58:23 +20:29
55 155 Jan Eliasson 58:43 +20:49
56 151 Sandra Karlsson 58:46 +20:52
57 218 Christopher Fredin 58:58 +21:04
58 182 Britt-Marie Rauman Krohn Luleå 59:01 +21:07
59 222 Robiel Haile 59:17 +21:23
60 200 Anders Öman Luleå 59:27 +21:33
60 192 Maria Haraldsson Sunderby SK 59:27 +21:33
62 187 Anette Lundqvist Luleå 59:38 +21:44
63 183 Johannes Arnesen Luleå gjutaren IF 1:01:10 +23:16
64 223 Katarina Eriksson Quality Hotel Luleå AB 1:01:36 +23:42
64 225 Åsa Andersson Quality Hotel Luleå AB 1:01:36 +23:42
66 215 Daniel Kuoeppala Kangos 1:01:42 +23:48
67 217 Agnes Håkansdotter 1:02:17 +24:23
68 169 Jessika Lampa Team Lindbäcks 1:03:08 +25:14
69 159 Samuel Dean Låg profil IF 1:05:20 +27:26
70 160 Mattias Pantzare Låg profil IF 1:06:05 +28:11
71 227 Uma Naess 1:08:02 +30:08
71 226 Kristofer Naess 1:08:02 +30:08
73 202 Kristin Amundsson 1:25:37 +47:43
74 219 Jonathan Eriksson Lindström 1:26:26 +48:32
74 216 Anna Andersson 1:26:26 +48:32
- - Jonathan Funkqvist-Furu DNS -
- - Lars Linder DNS -
- - Linus Sköld DNS -
- - Jenny Stenberg Trosa Alpina Klubb DNS -
- - Tim Stenberg Trosa Alpina Klubb DNS -
- 152 Peter Karlsson DNS -
- 156 Bernt Granbacke Låg profil IF DNS -
- 193 Simon Laiti Hemmagastronomi DNS -
- 201 Josefin Hedström Luleå DNS -
5.5km - Motion med tidtagning
Plac  Nr Namn Förening Tid Diff 
1 341 Stephan Schnabel STiL 21:47 -
2 335 Jonas Majala Luleå 23:13 +1:26
3 337 Mattias Karlberg Bodens SK 23:30 +1:43
4 334 Jörgen Marklund Bensbyn 25:10 +3:23
5 336 Helena Ekman STiL 25:14 +3:27
6 332 Jakob Gunnarsson 25:20 +3:33
7 325 Madelene Ridefors Luleå 26:34 +4:47
8 331 Lena Vennberg 26:52 +5:05
9 324 Björn Kempe Luleå 28:21 +6:34
10 330 Ulla Hellgren 28:38 +6:51
11 338 Jenny Öhman 29:20 +7:33
11 339 Rikhard Öhman 29:20 +7:33
13 322 Jessica Sergerlund Avans SK 30:31 +8:44
14 329 Stina Selberg 31:02 +9:15
15 321 Olof Medman Sattajärvi IF 31:23 +9:36
16 327 Ola Öhman Luleå 32:21 +10:34
17 328 Evonny Skott Lulekamraterna MLK 33:28 +11:41
18 342 Mariann Olofsson Bodens SK 34:27 +12:40
19 326 Susanne Öberg Ninisel 34:32 +12:45
20 323 Marie Henriksson Låg profil IF 40:19 +18:32
21 333 Boel Hedberg-Strutz Lonesome runners 42:44 +20:57
22 340 Hans Nilsson Bodens SK 55:08 +33:21
- - Jeanette Mattsson DNS -
5.5km - Motion upp till 17år
Plac  Nr Namn Förening Tid Diff 
1 307 Tor Kronholm Luleå gjutarens IF 24:40 -
2 302 Bastian Widlund KFUM Örebro 26:01 +1:21
3 308 Noel Öhman Luleå sk 26:54 +2:14
4 309 Ville Floren Sunderby SK 27:58 +3:18
5 305 Malte Kempe Lule Gjutaren 28:16 +3:36
6 310 Filip Fredriksson 29:01 +4:21
7 303 Saga Vesterlund 30:13 +5:33
8 304 Olle Vesterlund 30:22 +5:42
9 301 Frank Eriksson 30:44 +6:04
10 306 Sofia Hultstedt Narvik Bowlingklubb 40:54 +16:14
5.5km - Motion utan tidtagning
Plac  Nr Namn Förening Tid Diff 
1 400 Teija Olli Luleå
2 351 Hillevi Eriksson

 

Copyright | Hamnmilen