logga.gif

 

Hem Nyheter Galleri Inbjudan Banan Loppet Resultat Filmer Gästbok Länkar

 

2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003

 

 
BAIKlogga.gif

Huvudsponsor:

logoteamsportia2.gif


NR.gif

nsdalltsomhandercopy.jpgKuriren.gif

Hamnmilen 2016-08-17
M elit
Plac Startnr Namn Klubb tid
1 608 Gustav Uusihannu Bergnäsets AIK 0:33:50
2 606 Thomas Edström Jalles TC 0:34:09
3 607 Jonatan Björnberg Team Blekinge 0:34:19
4 604 Peter Larson Lulekamraterna 0:36:07
5 603 Peter Erkki Lulegutterne  0:36:13
6 605 Abiel Tekleweyni Jokkmokks SK 0:36:42
7 609 Johan Ahlström Sävast Skiteam 0:40:47
8 602 Erik Lampa Narkens IF 0:41:18
K elit
Placering Startnr Namn Klubb tid
1 673 Julia Tegelid Överkalix IF 0:41:54
2 674 Eva Tiselius OK Kåre 0:43:39
3 671 Anna Brännvall Morjärv SK 0:44:15
4 672 Anna Isaksson Heleneholms IF 0:44:24
5 675 Linnea Kroon Lulekamraterna 0:50:32
M 35
Placering Startnr Namn Klubb tid
1 630 Mats Riekkola Luleå Gjutarens IF 0:34:52
2 628 Fredrik Jakobsson Lulegutterne 0:35:45
3 623 Mikael Stenqvist Sävast Skiteam 0:36:22
4 626 Andreas Berglund Morjärv SK 0:36:29
5 627 Raggi Steinsen Lulegutterne 0:36:53
6 634 Mats Hedström Luleguttena 0:39:15
7 625 Tomas Öhman Lulegutterne 0:40:21
8 633 Per Vedin Lulekamraterna 0:40:51
9 629 Bo Karlsson Luleå LDK 0:41:51
10 632 Magnus Ljungstrand IFK Ålund 0:41:52
11 624 Johan Lintzen Bergnäsets AIK 0:42:16
12 622 Per Enberg Lulekamraterna 0:42:18
13 631 Robert Bergenstråle Luleguttene 0:43:05
14 621 Peter Joki Sogeti 0:47:26
15 725 Mikael Eriksson Sävast Skiteam 0:47:36
16 635 Patrik Tegelid Överkalix IF 0:49:27
K 35
Placering Startnr Namn Klubb tid
1 682 Nina Lintzen StiL 0:39:43
2 681 Karin Clausén Tväråselets AIF 0:41:21
3 685 Anna Norén Riviera FI 0:42:39
4 684 Charlotta Mäki Lulekamraterna 0:45:07
5 683 Beatrice Blombäck Sävast Skiteam 0:53:07
M 50
Placering Startnr Namn Klubb tid
1 645 Tommy Gustavsson Moskosels IF 0:37:12
2 642 Bjarne Bergquist Lulekamraterna 0:39:01
3 644 Sven Öhnerling OK Renen 0:39:31
4 641 Arne Zackrisson Räddningstjänsten Jokkmokk 0:40:53
5 643 Olle Hage StiL 0:41:12
6 646 Jan Isaksson F21 0:54:15
K 50
Placering Startnr Namn Klubb tid
1 705 Anna Eriksson Lulekamraterna 0:43:48
2 704 Carola Vånsjö Morjärv SK 0:46:00
3 703 Sara Sundberg Bergnäsets AIK 0:47:02
M 60
Placering Startnr Namn Klubb tid
1 663 Christer Jakobsson Lulekamraterna 0:45:48
2 662 Kjell-Åke Lahti Sattajärvi IF 0:49:31
3 664 Ronny Strande  Vettasjärvi IF 0:53:38
4 661 Håkan Olovsson Bodens SK 0:56:51
K 60
Placering Startnr Namn Klubb tid
1 714 Ewa Öhman Björkman Bodens SK 0:52:29
2 711 Anette Andersson Morjärv SK 0:54:33
3 713 Evonny Skott Lulekamraterna 0:56:23
4 715 Viola Stålnacke Luleåkamraterna 0:57:10
5 712 Ingrid Vikman Lulekamraterna 0:58:23
Motion 10 km
Placering Startnr Namn Klubb tid
1 780 Erik Brännvall Luleå 0:36:44
2 757 Thomas Johansson  OK Renen 0:36:59
3 831 Tobias Marklund Simma i norr 0:38:20
4 828 Jan Viklund Piteå IF 0:39:08
5 853 Lucas Skott Aapua IF 0:39:09
6 785 Andreas Palo Luleå 0:39:17
7 777 Jim Olovsson Gammelstad 0:39:26
8 854 Fredrik Larsson Bergnäsets AIK 0:39:29
9 804 Per Lindfors 0:39:32
10 844 Robin Nordmark Kiruna Motorklubb 0:39:34
11 727 Joakim Lundström Team Lindbäcks 0:39:40
12 784 Martin Engkvist Lulekamraterna 0:40:10
13 779 Magnus Ericsson Advokatbyrån Kaiding 0:40:37
14 815 Niklas Thun Luleå 0:40:50
15 751 Robert Falk Vattenfall IF 0:41:22
16 813 Henrik Örtenvik Lulekamraterna 0:41:26
17 821 Mattias Kenttä Höken Basket 0:41:35
18 768 Anders Nordin Låg profil IF 0:41:50
19 803 Benny Stenlund StiL 0:41:53
20 822 Robert Johansen Gällivare 0:42:02
21 762 Stefan Nilsson Älvsbyn 0:42:19
22 797 Joel Öjemar Vårdcentralen Norra Hamn 0:42:29
23 767 Bernt Granbacke Låg profil IF 0:42:45
24 750 Veronica Bergsten Luleå 0:42:50
25 788 Jonatan Palmgren Södra Sunderbyn 0:42:54
26 852 Erik Wallström Luleguttene 0:43:15
27 799 Niklas Lehto LTU 0:43:16
28 747 Stefan Lahti LKAB Fritid 0:43:25
29 812 Oskar Bjärenfall 0:43:30
30 808 Niklas Olsson 0:43:45
31 726 Thomas Zetterström Team Lindbäcks 0:44:06
32 819 Håkan Hellberg Luleå 0:44:10
33 761 Joakim Josefsson Älvsbyn 0:44:14
34 756 Elias Sandling Luleå 0:44:19
35 774 John Viklund 0:44:27
36 816 Peter Simonsson Luleå 0:44:39
37 809 Mattias Larsson 0:44:50
38 795 Dan Sandström Mefos IK 0:45:22
39 805 Tommy Aderot Mjölkudden 0:45:27
40 759 Jörgen Paulsson Gammelstads IF 0:45:42
41 824 Claes Johansson Luleå 0:45:42
42 817 Klas Huhtasaari Vattenfall IF 0:45:43
43 833 Mattias Hällgren Simma i norr 0:45:44
44 794 Herman Lindström 0:45:54
45 764 Gabriel Nordlund Luleå 0:45:55
46 839 Birger Nilsson 0:45:57
47 765 Anna Lindgren Råneå SK 0:46:00
48 791 Ola Ämter Luleå 0:46:20
49 778 Henrik Notfors Örnäset 0:46:43
50 827 Hugo Viklund Piteå 0:46:44
51 790 Martin Sedig 0:47:10
52 837 Agneta Laitila Antnäs BK 0:47:13
53 842 Ronny Sundqvist Luleå Gjutarens IF 0:47:13
54 769 Juvva Anta Utsi Låg profil IF 0:47:27
55 732 Stefan Andersson Sörbyns IF 0:47:34
56 742 Isac Kreku Gammelstads IF 0:47:39
57 830 Mari Rutgersson Duveds IF 0:47:42
58 754 Magnus Persson Luleå 0:47:49
59 829 Joakim Bengtsson Mörön 0:48:03
60 826 Maria Nordbrandt Lira BK 0:48:17
61 753 Andreas Anttila  Boden  0:48:30
62 836 Anna Brixdal Kalix 0:49:00
63 840 Christine Eklund Moskosels IF 0:49:01
64 721 Anders Nyström Sogeti 0:49:04
65 724 Viktor Ericsson Sogeti 0:49:07
66 806 Jenny Vennberg Larson 0:49:20
67 835 Rolf Svallfors Luleå 0:49:22
68 825 Ulrika Hedkvist PIF Friidrott 0:49:24
69 789 Mats Olausson Notviken 0:49:29
70 818 Ulla Hellgren Luleå 0:49:37
71 820 Stina Pettersson Vattenfall IF 0:49:42
72 755 Kathrin Allström Luleå 0:49:48
73 728 Peter Öberg Team Lindbäcks 0:50:02
74 773 Ralf Karlsson Porsön 0:50:06
75 847 Urban Mikko VC Norra Hamn 0:50:08
76 770 Tony Björnström Låg profil IF 0:50:10
77 733 Mats Daglind Rejlers IF 0:50:19
78 832 Anders Jansson 0:50:22
79 741 Ove Kreku Gammelstads IF 0:50:26
80 738 Stefan Vesterlund 0:50:49
81 772 Susanna Bramberg LSK 0:51:07
82 823 Jimmy Berglund Piteå 0:51:21
83 810 Ulrika Odelius Luleå 0:51:24
84 730 Peter Holmgren Team Lindbäcks 0:51:28
85 760 Andreas Wiklund Älvsbyn 0:51:31
86 782 Lisa Larson Bergnäsets AIK 0:51:39
87 800 Christina Lehto Advokatbyrån Kaiding 0:52:00
88 811 Malin Isaksson 0:52:03
89 814 Erica Rosenbrand Luleå 0:52:18
90 783 Annette Larson Bergnäsets AIK 0:52:27
91 846 Karin Omark VC Norra Hamn 0:52:35
92 767 Bernt Granbacke Låg profil IF 0:53:07
93 781 Ove Larson Bergnäsets AIK 0:53:20
94 851 Stina Lannerblad 0:53:42
95 796 Niclas Snällfot Gammelstad 0:54:09
96 746 Jenny Wikström LKAB Fritid 0:54:10
97 731 Lars Oscarsson Team Lindbäcks 0:54:23
98 841 Annica Isaksson Luleå 0:54:37
99 850 Britt-Marie Rauman Krohn 0:54:53
100 729 Niclas Norenheim Team Lindbäcks 0:54:55
101 802 Cecilia Wikström Lulegjutarens IF 0:55:01
102 758 Berit Johansson Läkarjouren 0:55:17
103 843 Solveig Juhlin Skellefteå 0:55:25
104 766 Samuel Matti Sävast Skiteam 0:55:55
105 775 Jenny Lundmark Landsjärv IF 0:56:21
106 743 Karolina Lidström Luleå 0:56:26
107 849 Josefin Hedström Luleå 0:56:59
108 848 Anna Bäckman Luleå 0:56:59
109 798 Emma Vainionpää 0:57:16
110 749 Anders Öhman Luleå 0:57:23
111 792 Elin Åström Vittjärvs IK 0:57:42
112 838 Morgan Isaksson 0:57:48
113 801 Johannes Arnesen Lulegjutarens IF 0:57:55
114 722 Johan Erixon Sogeti 0:57:58
115 752 Mariann Olovsson Bodens SK 0:58:45
116 776 Christin Larsson Boden 0:59:07
117 771 Malin Eberhardsson Lulegjutarens IF 0:59:28
118 845 Petronella Rutström Bodens SK 0:59:45
119 734 Åsa Andersson 1:00:32
120 736 Mona Johansson 1:00:33
121 763 Åsa Apelqvist Luleå 1:00:45
122 786 Pernilla Simonsson 1:00:46
123 735 Katarina Eriksson 1:01:25
124 737 Emma Lidström 1:01:34
125 807 Mattias Pantzare 1:01:49
126 745 Anna-Stina Svedberg Södra Sunderbyn 1:02:05
127 740 Hans Landstedt 1:02:13
128 834 Lina Niska Luleå 1:07:04
129 748 Maria Edin Luleå 1:09:06
6 km tid
Placering Startnr Namn Klubb tid
1 944 Andreas Andersson Junkka Haparanda 0:19:21
2 940 Christian Kvarnerup Larsson Heleneholms IF 0:26:18
3 927 Calle Wångblad Luleå 0:28:49
4 943 Sandra Agerfalk Sävast Skiteam 0:29:18
5 922 Jan-Olov Andersson Morjärv SK 0:30:05
6 941 Jenny Öhman Luleå 0:30:11
7 929 Ola Öhman Luleå Kommun 0:30:34
8 942 Louise Ekbom Isaksson Sävast Skiteam 0:32:49
9 937 Jenny Silver Vattenfall IF 0:33:26
10 932 Sofie Jakobsson Läkarjouren 0:33:30
11 925 Ingemar Tano Råneå 0:33:57
12 935 Linda Boqvist Läkarjouren 0:34:11
13 930 Sofia Sandquist Läkarjouren 0:34:53
14 931 Jenny Hammargren Läkarjouren 0:34:54
15 924 Åsa Hansson Överkalix IF 0:35:49
16 926 Karin Henriksson Luleå 0:38:04
17 938 Kristina Johansson 0:39:52
18 934 Cecilia Kaarle Läkarjouren 0:44:14
19 936 Annmari Juto Läkarjouren 0:50:51
20 933 Birgitta Lundgren Läkarjouren 0:50:51
21 939 Hans Nilsson Buddbyns Fritidsförening 0:52:46
Joggen -17
Placering Nr Namn Klubb tid
1 963 Gustav Edström Luleå FIF 0:21:21
2 965 Jakob Sandström Överkalix IF 0:21:21
3 967 Simon Eriksson Överkalix IF 0:24:16
4 964 Nikolaj Riekkola Luleå Gjutarens IF 0:27:58
5 968 Agnes Isaksson Sävast Skiteam 0:32:46
6 969 Juvina Agerfalk Sävast Skiteam 0:32:49
7 966 Emilia Tenevall Juokosengi 0:33:17
8 961 Ellen Larsson Boden 0:35:05
9 962 Cornelia Wainio Boden 0:35:05

 

Copyright | Hamnmilen