logga.gif

 

Hem Nyheter Galleri Inbjudan Banan Loppet Resultat Filmer Gästbok Länkar

 

2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003

 

 
BAIKlogga.gif

Huvudsponsor:

logoteamsportia2.gif


NR.gif

nsdalltsomhandercopy.jpgKuriren.gif

Hamnmilen 2017-08-16
10km - K Elit
Plac Nr Namn Klubb Tid Diff
1 61 Frida Lundholm OK Renen 44:20 -
2 62 Carolina Westin Sävast Ski Team 44:24 +0:04
3 67 Anna Lindgren Sävast Ski Team 44:39 +0:19
4 64 Hanna Forsberg 44:40 +0:20
5 66 Julia Virtala Lule gjutaren IF 45:11 +0:51
6 65 Sofi Eriksson Rimbo 49:24 +5:04
10km - K35
Plac Nr Namn Klubb Tid Diff
1 71 Nina Lintzèn Stil 40:07 -
2 72 Charlotte Mäki Lulekamraterna 41:20 +1:13
3 73 Karin Clausen TAIF 41:43 +1:36
4 75 Anna Brännvall Morjärvs SK 44:34 +4:27
5 76 Anna Andersson KIF Luleå 1:20:04 +39:57
- 74 Carola Vånsjö Morjärv SK DNS -
10km - K50
Plac Nr Namn Klubb Tid Diff
1 82 Teija Harnesk Soukolojärvi 46:26 -
2 81 Katarina Burman Morjärvs SK 51:46 +5:20
- 83 Anna Eriksson Lulekamraterna DNS -
10km - K60
Plac Nr Namn Klubb Tid Diff
1 93 Ewa Öhman Björkman Bodens SK 52:03 -
2 92 Ingrid Vikman Lulekamraterna 1:00:31 +8:28
- 91 Anette Andersson Morjärvs SK DNS -
10km - M Elit
Plac Nr Namn Klubb Tid Diff
1 18 Gustav Uusihannu Bergnäsets AIK 34:54 -
2 12 Peter Larson Lulekamraterna 35:09 +0:15
3 16 Edvin Cleasson IF Hallby 35:28 +0:34
4 13 Hannes Bjernhagen Pite Runners LDK 35:48 +0:54
5 4 Peter Erkki Lulegutterne 36:07 +1:13
6 2 Patrik Lundgren Piterunners LDK 36:59 +2:05
7 238 Peter Fredriksson Morjärvs SK 37:02 +2:08
8 239 Jakob Sandström Överkalix IF 37:49 +2:55
9 17 Lucas Skott Aapua 39:05 +4:11
10 10 Erik Skott Aapua IF 39:15 +4:21
11 14 Marcus Look Stil 39:29 +4:35
12 3 Markus Ranner Luleguttene 39:49 +4:55
13 15 Fredrik Öman Luleå triatlon 40:59 +6:05
14 9 Villiam Hangasjärvi 41:30 +6:36
15 19 Fredrik Lindström Luleguttene 41:52 +6:58
16 11 Per Enberg Lulekamraterna 43:14 +8:20
17 5 Mattias Jaako Sävast Ski Team 43:19 +8:25
18 8 Louis Sowe KIF Luleå 46:54 +12:00
19 6 Saad Hajjar KIF Luleå 51:24 +16:30
20 7 Ali Hassan KIF Luleå 59:33 +24:39
- 1 Simon Arenhammar F21 R3 DNS -
10km - M35
Plac Nr Namn Klubb Tid Diff
1 28 Fredrik Jakobsson Lulegutterne 35:24 -
2 30 Mats Riekkola Team lindbäcksbygg 35:42 +0:18
3 27 Love Brovik Vallöns simsällskap 35:49 +0:25
4 24 Thomas Johannsson OK Renen 36:14 +0:50
5 21 Herman Degselius FK Studenterna 36:20 +0:56
6 37 Ragnar Steinsen Luleguttene 37:05 +1:41
7 32 Mikael Stenqvist Sävast Ski Team 37:24 +2:00
8 20 Joel Petterson Lulekamraterna 38:49 +3:25
9 31 Daniel Laestadius Bodens Skidklubb 39:12 +3:48
10 29 Erik Lampa Narkens IF 39:47 +4:23
11 38 Christoffer Backlund Tres amigos 39:59 +4:35
12 39 Anders Sandlund Tres amigos 41:29 +6:05
13 23 Martin Engkvist Lulekamraterna 41:58 +6:34
14 35 Johan Falk Luleguttene 42:10 +6:46
15 34 Magnus Ljungstrand IFK ålund 42:19 +6:55
16 240 Tomas Öhman Luleguttene 42:28 +7:04
17 33 Jonas Abrahamsson Mudcreek trail 43:14 +7:50
18 40 Johan Lintzen Bergnäsets AIK 44:08 +8:44
19 25 Göran Olsson Sävast Ski Team 44:11 +8:47
20 22 Robert Bergenstråle Luleguttene 44:22 +8:58
21 26 Jesper Andersson 48:23 +12:59
10km - M50
Plac Nr Namn Klubb Tid Diff
1 48 Tommy Gustafsson Moskosels IF 36:51 -
2 46 Patrik Eriksson Lulekamraterna 40:18 +3:27
3 45 Sven Öhrnerling OK Renen 41:39 +4:48
4 44 Ingemar Sundström * Axa sportsclubb 43:58 +07:07
5 41 Christer Lindholm Lulekamraterna 44:16 +7:25
6 43 Göran Karlsson Luleguttene Skid Och Löparklubb 45:30 +8:39
7 42 Ahmed Hassan TAIF 47:52 +11:01
8 47 Peter Wangsjö Lulekamraterna 49:19 +12:28
9 49 Arne Björkman Bodens SK 52:53 +16:02
* Egen starttid, deltog utom tävlan pga. sen start
10km - M60
Plac Nr Namn Klubb Tid Diff
1 52 Lars Wikström Lulekamraterna 47:55 -
2 51 Kjell Åke Lahti Sattajärvi IF 50:00 +2:05
3 53 Okänd 53:29 +5:34
4 55 Håkan Olovsson Bodens SK 59:52 +11:57
- 54 Ronny Strande Vettijärvi DNS -
10km - Motion
Plac Nr Namn Klubb Tid Diff
1 153 Erik Brännvall Luleå 37:38 -
2 154 Andreas Palo 39:27 +1:49
3 181 Robert Johansen Gällevare 39:41 +2:03
4 161 Per Lindblom Telia IF 39:50 +2:12
5 137 Joel Sundholm 39:56 +2:18
6 213 Johan Cylvén Räddningstjänsten Boden 40:03 +2:25
7 164 Måns Lundberg MAF 40:06 +2:28
7 200 Peter Uusitalo Aapua 40:06 +2:28
9 166 Claes Rasmusson LKAB 41:00 +3:22
10 194 William Jacobsson BC luleå 41:16 +3:38
11 177 Benny Stenlund 41:51 +4:13
12 123 Anders Nordin Låg profil IF 42:23 +4:45
13 179 Jonas Mansson Arctic group 42:28 +4:50
14 204 Magnus Tillqvist 42:29 +4:51
15 170 Jonatan Palmgren 42:57 +5:19
16 214 Kent Stenman Stil 43:01 +5:23
17 198 Jens Kärrman Luleguttene 43:11 +5:33
18 167 Mattias Dalsson 43:40 +6:02
19 201 Elias Hortlund Älvsby IF 44:04 +6:26
20 115 Tommy Aderot 44:05 +6:27
21 172 Tomas Grönberg 44:06 +6:28
22 192 Lars-Erik Bergström Sveaskog 44:12 +6:34
23 105 Robert Åhlberg Sunderby SK 44:25 +6:47
24 165 Ola Ämter Lulekamraterna 44:36 +6:58
25 117 Tobias Renlund 44:41 +7:03
26 211 Oskar Bjärenfall 45:00 +7:22
27 196 Martin Lundström Wittjärv IK 45:16 +7:38
28 132 Håkan Hellberg Låg profil IF 45:21 +7:43
29 144 Viktor Yoshimura 45:25 +7:47
30 187 Marie Älvstrand 45:33 +7:55
31 151 John Viklund 45:42 +8:04
32 206 Mattias Lundborg LTU bussines 45:50 +8:12
33 205 Anna-Karin Rendhal 46:10 +8:32
34 207 Per Rendhal 46:11 +8:33
35 111 Lars Sidebo Luleå 46:28 +8:50
36 125 Fredrik Bergman Låg profil IF 46:31 +8:53
37 193 Anders Kitok Luleå 46:35 +8:57
38 215 Simon Johansson Gammelstad 46:47 +9:09
39 197 Lars Martinsson IFK grännersberg 46:50 +9:12
40 150 Niklas Grip Lulekamraterna 47:34 +9:56
41 182 Mattias Nilsson Sveaskog IF 47:40 +10:02
42 136 Magnus Jonsson Tulldata IF 47:43 +10:05
43 135 Henrik Vintèn 48:30 +10:52
44 113 Jonas Vallerström Luleå 48:31 +10:53
45 163 Miriam Englund 48:40 +11:02
46 195 Roger Lundqvist Råne skidklubb 49:09 +11:31
47 203 Chritine Eklund Moskosels IF 49:15 +11:37
48 112 Melica Lidberg 49:26 +11:48
49 186 Sven-Olov Larsson Mieko fishing 49:30 +11:52
50 145 Karin Lundstet SSAB 49:31 +11:53
50 212 Elsa Hatz Grandin Isbrytaren Frej 49:31 +11:53
52 209 Josefine Hedström 49:38 +12:00
53 171 Seth Olsson Luleå triatlon 49:44 +12:06
54 122 Okänd 50:17 +12:39
55 138 Jannica Aspemalm Friluftsfrämjandet boden 50:20 +12:42
56 169 Maria Strömbäck Barren 50:24 +12:46
57 124 Mats Cullberg Låg profil IF 50:44 +13:06
58 173 Jenny Vennberg-Larsson 50:52 +13:14
59 152 Rickard Västerberg IFK Råneå 51:05 +13:27
60 103 Lars Johansson Blåsmark 51:06 +13:28
61 118 Magnus Holm Mikkeller Runningclub 51:18 +13:40
62 155 Pär Töyrä 51:34 +13:56
63 159 Elisabet Sandlund 51:39 +14:01
64 185 Simon Laiti 51:49 +14:11
64 160 Camilla Josbrandt 51:49 +14:11
66 162 Karolina Jonsson 51:51 +14:13
67 208 Lennart Johansson Skania 51:55 +14:17
68 191 Jeanette Bergström 51:57 +14:19
69 126 Bernt Granbacke Låg profil IF 52:04 +14:26
70 202 Roger Persson 52:06 +14:28
71 139 Morgan Johansson 52:12 +14:34
72 157 Alva Skott Aapua IF 52:14 +14:36
73 210 Mats Olausson 52:18 +14:40
74 143 Ulrika Rynlid 52:28 +14:50
75 199 Ida Jaako Gammelstad 52:31 +14:53
75 183 Anna Carlenius Sunderby SK 52:31 +14:53
77 101 Karin Omark Vårdcentralen Norra Hamn 53:16 +15:38
78 127 Ida Burlin Låg profil IF 53:17 +15:39
79 119 Cecilia Wikström Luleå Gjutaren IF 53:28 +15:50
80 188 Johanna Notelid 53:31 +15:53
81 180 Rikard Flensburg Isbrytaren Ymer 53:37 +15:59
82 174 Sara Enström Sunderby SK 54:11 +16:33
83 129 Tord Ekberg Låg profil IF 54:35 +16:57
84 156 Sture Jonsson 55:32 +17:54
85 184 Karina Mellberg Piteå IF 55:43 +18:05
86 142 Maria Edin 55:51 +18:13
87 158 Anders Öhman 56:38 +19:00
88 128 Tony Björnström Låg profil IF 57:44 +20:06
89 130 Andreas Wallström Låg profil IF 57:45 +20:07
90 146 Maria Haraldsson SSAB 58:20 +20:42
91 175 Jessica Rohdin 58:59 +21:21
92 178 Richard Knutsson 59:17 +21:39
93 107 Mona Johansson Quality Hotel Luleå Ab 59:53 +22:15
94 168 Kristin Andersen Barren 59:54 +22:16
95 106 Åsa Andersson Quality Hotel Luleå Ab 1:00:00 +22:22
96 148 Malin Eberhardsson Lule gjutaren IF 1:00:34 +22:56
97 131 Jonas Bolldén Låg profil IF 1:00:55 +23:17
98 120 Johannes Arnesen Luleå gjutarens IF 1:01:18 +23:40
99 147 Ann-Sofie Kransén Nordic Trail 1:01:58 +24:20
100 176 André Pettersson 1:02:07 +24:29
101 133 Samuel Dean Låg profil IF 1:03:02 +25:24
- 102 Markus Lidman DNS -
- 108 Asd Fds Axa Sports Club DNS -
- 109 Carina Larsson Svanstein Sportklubb DNS -
- 110 Andreas Wikström Axa Sports Club DNS -
- 114 Peter Olofsson Luleå DNS -
- 116 Dan Sandström Mefos IK DNS -
- 140 Joakim Bengt DNS -
- 141 Lars Linder DNS -
- 149 Ken Meyer DNS -
- 189 Stefan Södersten Axa Sports Club DNS -
- 190 Mia Fors DNS -
5.5km - Motion med tidtagning
Plac Nr Namn Klubb Tid Diff
1 274 Johanna Nilsson Morjärv SK 22:00 -
2 264 Jenny Öhman 27:17 +5:17
3 265 Per-Erik Nåslen 29:00 +7:00
4 266 Alexandra Sjöstrand 29:01 +7:01
5 276 Stefan Larsson 30:49 +8:49
6 262 Ola Öhm Luleå komun 31:26 +9:26
7 275 Joshua Turner Höken Basket 32:10 +10:10
8 269 Lennart Olsson Crossfit Holistic 32:14 +10:14
9 121 Randi Arnesen Luleå Simsälskap 32:20 +10:20
10 267 Ulrika Larsson 33:42 +11:42
11 272 Jan Kjerrulf 34:03 +12:03
12 263 Ingemar Tano Råne 39:55 +17:55
13 271 Carl Olsson Team Olsson 5 39:56 +17:56
14 268 Eva Westin 39:59 +17:59
15 270 Sara Olsson Crossfit Holistic 41:27 +19:27
16 273 Hans Nillson Bodens SK 51:35 +29:35
- 261 Jan-Olov Andersson Morjärvs SK DNS -
5.5km - Motion upp till 17år
Plac Nr Namn Klubb Tid Diff
1 245 Gustav Edström Luleå friidrott 21:00 -
2 250 Simon Eriksson Överkalix IF 22:29 +1:29
3 241 Ahmadi Ismail Alviks IK 23:46 +2:46
4 248 Nikolai Riekkola Luleå gjutarens IF 25:03 +4:03
5 246 Corlelia Wainio Sävast AIF 29:36 +8:36
6 247 Noel Öhman LSK 29:42 +8:42
7 242 Alfred Olsson Team Olsson 5 32:12 +11:12
8 249 Julia Riekkola Luleå gjutaren 33:17 +12:17
9 243 Leo Olsson Team Olsson 5 41:27 +20:27
10 244 Inez Månsson Inez team 43:28 +22:28
5.5km - Motion utan tidtagning
Plac Nr Namn Klubb Tid Diff
1 292 Inger Hjelm 0:01 -
1 293 Susanne Månsson 0:01 -
1 294 Åsa Hansson Överkalix IF 0:01 -
- 291 Jenny Svensson DNS -

 

Copyright | Hamnmilen