logga.gif

 

Hem Nyheter Galleri Inbjudan Banan Loppet Resultat Filmer Gästbok Länkar

 

2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003

 

 
BAIKlogga.gif

Huvudsponsor:

logoteamsportia2.gif


NR.gif

nsdalltsomhandercopy.jpgKuriren.gif

RESULTATLISTA för Hamnmilen 2015
2015-08-12



Arrangör: Bergnäsets AIK


          M Elit                   Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
  1  206  Gustav Uusihannu         Bergnäsets AIK             34:34          0
  2  207  Marcus Nilsson           Lulekamraterna             35:44       1:10
  3  208  Peter Fredriksson        Luleguttene                36:09       1:35
  4  203  Fredrik Jakobsson        Luleguttene                36:19       1:45
  5  205  Staphan Schnabel         LG Telis Finanz            36:20       1:46
  6  204  Daniel Larssson          Gällivare EC               37:52       3:18
  7  202  Patrik Lundgren          Lulekamraterna             37:56       3:22
  8  201  Erik Pakkala             Sävast Ski Team            41:31       6:57


          M 35                     Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
  1  243  Mats Riekkola            Luleå Gjutarens IF         34:54          0
  2  248  Fredrik Lundgren         Pite Runners LDK           36:16       1:22
  3  241  Mikael Stenqvist         Sävast Ski Team            36:29       1:35
  4  246  Sören Isaksson           Lulekamraterna             37:31       2:37
  5  249  Ragnar Steinsen          Luleguttene                37:40       2:46
  6  242  Love Brovik              Valön Simsällskap          39:08       4:14
  7  247  Jan Viklund              Piteå IF                   39:41       4:47
  8  245  Thomas Zobel             Luleå Gjutarens IF         39:57       5:03
  9  240  Johan Lintzén            Bergnäsets AIK             41:27       6:33
  10 244  Magnus Ljungstrand       IFK Ålund                  42:03       7:09


          M 50                     Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
  1  275  Tommy Gustavsson         Moskosels IF               36:40          0
  2  272  Bjarne Bergquist         Lulekamraterna             40:13       3:33
  3  270  Ronald Nilsson           Lulekamraterna             40:18       3:38
  4  274  Arne Zakrisson           Rtj Jokkmokk               41:02       4:22
  5  271  Olle Hage                STiL                       41:08       4:28
  6  273  Hans Bäckström           Lulekamraterna             42:22       5:42
  7  276  Ahmed Hassan             Tväråselets AIF            42:51       6:11


          M 60                     Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
  1  293  Lars G. Eriksson         Lulekamraterna             42:45          0
  2  290  Rune Bäcklund            Lulekamraterna             44:23       1:38
  3  294  Tage Stenberg            Pite Runners LDK           45:03       2:18
  4  292  Ronny Strande            Vettasjärvi IF             54:03      11:18
  5  295  Håkan Olovsson           Bodens SK                  55:19      12:34


          K Elit                   Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
  1  301  Elisabeth Clausén        Tvärselets AIF             38:07          0
  2  300  Caroline Häggström       Morjärv SK                 41:18       3:11
  3  303  Anna Brännvall           Morjärvs SK                44:36       6:29
  4  302  Linnea Kroon             Lulekamraterna             48:05       9:58


          K 35                     Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
  1  338  Nina Lintzén             StiL                       39:51          0
  2  332  Karin Clausén            Tväråselets AIF            42:16       2:25
  3  340  Therese Ovefalk          Pite Runners LDK           42:46       2:55
  4  334  Charlotte Mäki           Lulekamraterna             44:35       4:44
  5  336  Anna Eriksson            Lulekamraterna             44:39       4:48
  6  331  Lisa Cullhed             Sunderby SK                46:49       6:58
  7  330  Maria Nordbrandt         Lira BK                    47:11       7:20
  8  333  Sara Sundberg            Bergnäsets AIK             48:21       8:30
  9  337  Carola Vånsjö            Morjärvs SK                48:26       8:35
  10 339  Christine Eklund         Moskosels IF               48:48       8:57
  11 335  Anna Lindberg            Morjärvs SK                48:54       9:03


          K 50                     Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
  1  351  Susanne Andersson        Piteå IF                   46:18          0
  2  352  Katarina Auland          Sävast Ski Team            49:25       3:07
  3  353  Anita Martinell          Lulekamraterna             49:48       3:30
  4  350  Katarina Burman          Morjärvs SK                51:47       5:29


          K 60                     Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
  1  361  Anette Andersson         Morjärvs SK                53:15          0
  2  363  Viola Stålnacke          Lulekamraterna             54:34       1:19
  3  362  Evonny Skott             Lulekamraterna             54:49       1:34
  4  364  Mariann Olovsson         Bodens SK                1:00:05       6:50
  5  360  Stina Nilsson            Morjärvs SK              1:01:09       7:54


          Joggen                   Banlängd 6 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
  1  417  Mats Nordin              Lulekamraterna             21:27          0
  2  400  Peter Strand             Team 961                   26:16       4:49
  3  415  Sofia Björklund          Luleå                      29:13       7:46
  4  401  Jan Olov Andersson       Morjärv SK                 29:48       8:21
  5  424  Peter Lundberg           OK Renen                   30:34       9:07
  6  422  Åsa Flinkfeldt           Luleå                      31:58      10:31
  7  411  Ola Öhman                Luleå Kommun               32:09      10:42
  8  403  AnnaLeena Larsson        Luleå                      32:41      11:14
  9  406  Ingemar Tano             Råneå                      33:50      12:23
  10 421  Elisabeth Ennefors       Luleå                      34:39      13:12
  11 412  Camilla Engström         Luleå                      34:40      13:13
  12 413  Sofia Björnfot           Luleå                      34:56      13:29
  13 414  Kristina Björklund       Luleå                      34:58      13:31
  14 408  Stig Lindskog            Visborg OK                 35:10      13:43
  15 407  Anders Åström            Sunderby SK                35:18      13:51
  16 423  Susanna Selberg          Luleå                      36:21      14:54
  17 405  Hans Landstedt                                      36:33      15:06
  18 419  Åsa Hansson              Överkalix IF               37:02      15:35
  19 418  Ulf Blombäck             Örefors GK                 39:04      17:37
  20 425  Mauricio Lopez           Lulepostens IF             39:46      18:19
  21 420  Hans Nilsson             Buddyns FF                 42:06      20:39
  22 409  Kristina Johansson       LLT                        43:58      22:31
  23 404  Åsa Dahlgren Landstedt                              44:01      22:34


          Joggen -17               Banlängd 6 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
  1  465  Simon Eriksson           Överkalix IF               24:16          0
  2  460  Elias Forss              Morjärv SK                 24:17          1
  3  461  Elias Enström            Bergnäsets AIK             29:43       5:27
  4  466  Tim Lundberg             OK Renen                   30:33       6:17
  5  464  Emelia Tenevall          IF Polcirkeln              32:55       8:39
  6  462  Emma Gustavsson          Bodens SK                  34:17      10:01
  7  463  Moa Sandgren             IF Polcirkeln              34:35      10:19


          Motion                   Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
  1  892  Samuel Wiklund           Hermelinen                 35:14          0
  2  862  Andreas Palo             Luleå                      37:36       2:22
  3  802  Erik Brännvall           Lulepostens IF             37:49       2:35
  4  905  Stefan Golling           IFK Tärendö                38:48       3:34
  5  854  Tobias Bergstöm          Luleå                      38:52       3:38
  6  904  Jens Häggström           Lulekamraterna             38:53       3:39
  7  898  Magnus Landin            Luleå                      38:59       3:45
  8  899  Johan Cylvén             Boden                      39:32       4:18
  9  819  Matz Ekelund             Luleå                      39:38       4:24
 10  901  Magnus Svanberg          Norrfjärdens IF            39:52       4:38
 11  889  Johan Haapasaari         Haparanda                  39:53       4:39
 12  834  Fredrik Larsson          Bergnäsets AIK             40:07       4:53
 13  927  Magnus Ovefalk           Pite Runners LDK           40:22       5:08
 14  921  Martin Engkvist          Grimslöv                   40:33       5:19
 15  867  Olov Sandström           KBV                        40:51       5:37
 16  814  Joakim Josefsson         Runes El                   41:00       5:46
 17  917  Jimmy Landström          Lulekamraterna             41:10       5:56
 18  812  Ambjörn Berg             Runes El                   41:23       6:09
 19  926  Mikael Backgård          Luleå                      41:25       6:11
 20  888  Andreas Simons           AXA Sports Club            41:30       6:16
 21  801  Lars Rehnström           Lulepostens IF             41:41       6:27
 22  813  Erik Jalar               Runes El                   41:43       6:29
 23  849  Andreas Nordblad         Luleå                      41:51       6:37
 24  850  Per Lindfors             Luleå                      41:56       6:42
 25  822  Robert Falk              Vattenfall                 41:58       6:44
 26  887  David Berglund           SSK                        42:10       6:56
 27  879  Johan Söderberg          DevExp Consulting          42:12       6:58
 28  838  Kent Stenman             Luleå                      42:48       7:34
 29  855  Kristian Hedström        STiL                       43:03       7:49
 30  836  Fredrik Ljunggren        Luleå                      43:18       8:04
 31  824  Mattias Svensson         Unbyn                      43:29       8:15
 32  893  Ingrid Persson           Hermelinen                 43:32       8:18
 33  924  Thomas Nilsson           BD Works                   43:37       8:23
 34  873  Fredrik Isaksson         Luleå                      43:47       8:33
 35  869  Stefan Jonsson           Luleå                      43:52       8:38
 36  925  Carl-Magnus Henrikson    City Bay Runners           44:12       8:58
 37  912  Andreas Rosengren        Jaros IF                   44:15       9:01
 38  864  Jonas Zetterholm         Luleå                      44:22       9:08
 39  804  Arvid Hensvold           Luleå                      44:32       9:18
     935  Roger Vennberg           F 21 IF                    44:32       9:18
 41  920  Staffan Jonsson          Sjulsmark                  44:35       9:21
 42  871  Johan Svensson           Mefos IK                   44:37       9:23
 43  890  Mattias Ek               Luleå                      44:40       9:26
 44  803  Håkan Hellberg           Luleå                      44:48       9:34
 45  922  Erik Jonsson             Älvsbyn                    44:51       9:37
 46  931  Jonas Lodin              Strömsbro IF               44:54       9:40
     877  Magnus Allström          Luleå                      44:54       9:40
 48  874  Samuel Nordmark          Luleå                      44:55       9:41
 49  884  Frida Lundholm           OK Renen                   45:05       9:51
     883  Niklas Thun              Trafikverket               45:05       9:51
 51  839  Marcus Larsson           Luleå                      45:06       9:52
 52  933  MArtin Lindroth          Luleå                      45:49      10:35
 53  827  Thomas Boström           Luleå                      45:50      10:36
 54  840  Andreas Engvall          Luleå                      45:54      10:40
 55  825  Mats Olsson              Kallviken                  46:07      10:53
 56  843  Henrik Vinten            Luleå                      46:14      11:00
 57  911  Jani Juustovaara         Jaros IF                   46:16      11:02
 58  908  Roger Lundqvist          Råneå SK                   46:19      11:05
 59  876  Johan Aasa               Bergnäsets AIK             46:38      11:24
 60  870  Sofi Marberg             Tärna IK Fjällvinden       46:53      11:39
 61  910  Anna Andersson           Luleå                      46:57      11:43
 62  919  Ronny Sundqvist          Luleå Gjutarens IF         47:13      11:59
 63  845  Mattihias Hultgren       Sunderby SK                47:14      12:00
 64  881  Lars Liljenfeldt         Gammelstad                 47:42      12:28
 65  835  Patrik Wikstöm           Luleå                      47:52      12:38
 66  847  Mattias Larsson          Luleå                      47:56      12:42
 67  831  Kristoffer Flygare       Boden                      47:57      12:43
 68  828  Joakim Höggren           Luleå                      48:27      13:13
 69  826  Roger Johansson          Rejlers IF                 48:36      13:22
 70  841  Karin Lundstedt          SSAB                       48:38      13:24
 71  866  Lars Näsman              KBV                        48:48      13:34
 72  923  Lars Hortlund            Älvsbyn                    48:50      13:36
 73  909  Erik Gustafsson          Morjärvs SK                48:58      13:44
 74  807  Jens Moestam             Metria AB                  49:04      13:50
 75  882  Peter Wagnsjö            Luleå                      49:09      13:55
 76  907  Agneta Laitila           Antnäs BK                  49:14      14:00
 77  895  David Säll               Piteå                      49:16      14:02
 78  918  Peter Lundkvist          Vattenfalls IF             49:19      14:05
 79  848  Magnus Olivesten         Luleå                      49:45      14:31
 80  805  Benny Wernqvist          Luleå Tingsrätt            49:46      14:32
     894  Anders Nerpin            Domsjö                     49:46      14:32
 82  896  Alex Arsic Öberg         Piteå                      50:11      14:57
 83  860  Ola Ämter                Luleå                      50:14      15:00
 84  897  Erik Josefsson           Luleå Gjutarens IF         50:40      15:26
 85  868  Maria Riekkola           Luleå                      50:47      15:33
 86  885  Jessica Andersson        Luleå                      50:49      15:35
 87  902  Sture Jonsson            Luleå                      51:11      15:57
 88  810  Camilla Enbom            Luleå                      51:55      16:41
 89  936  Robert Taavo             Designat Ljus              51:56      16:42
 90  900  Anna Brixdal             Kalix                      51:58      16:44
 91  806  Jan Åhman                Råneå                      52:10      16:56
 92  915  Urban Larsson            Morjärvs SK                52:20      17:06
 93  928  Wilma Eliasson           Sunderby SK                52:21      17:07
 94  903  Cristian Saban           Luleå                      52:31      17:17
 95  829  Katherin Allström        Luleå                      52:35      17:21
 96  863  Johanna Hiltunen         Sävast Ski Team            52:38      17:24
     916  Anna Kero                IFK Tärendö                52:38      17:24
 98  913  Ola Isaksson             Luleå                      53:10      17:56
     844  Stina Lannerblad         Luleå                      53:10      17:56
100  930  Susanne Edgert           Lulekamraterna             53:12      17:58
101  833  Niclas Snällfot          Gammelstad                 53:18      18:04
102  823  Christina Mitchell       Luleå                      53:21      18:07
103  858  Örjan Spansk             Luleå Bandyklubb           53:40      18:26
104  820  Mikael Stålnacke         Kiruna FF                  53:50      18:36
105  906  Anna Lantto              IFK Kiruna                 53:54      18:40
106  872  Annika Isaksson          Luleå                      54:00      18:46
107  865  Bjarne Olsson            Luleå                      54:07      18:53
108  851  Anna Vikström            Luleå                      54:20      19:06
109  914  Barbro Juuso             Gällivare                  54:37      19:23
110  857  Karin Bergquist          Lulekamraterna             54:48      19:34
111  830  Melker Lundmark          Luleå                      54:54      19:40
112  809  Anna Lindgren            OK Renen                   55:39      20:25
113  846  Britt-Marie Rauman Krohn Luleå                      56:15      21:01
114  932  Ulla Seppälä             Bergnäsets AIK             56:19      21:05
115  837  Lena Ahlman              Luleå                      56:34      21:20
116  929  Annika Larsson           AXA SC                     56:39      21:25
117  891  Lina Svensson Ek         Luleå                      56:41      21:27
118  852  Maria Öhman              Luleå                      57:41      22:27
119  853  Ann-Sofie Marksved       Luleå                      57:42      22:28
120  842  Susan Norberg            Luleå                      57:59      22:45
     934  Lisa Hedqvist            Luleå                      57:59      22:45
122  832  Malin Eberhardsson       Luleå Gjutarens IF         58:26      23:12
123  818  Åsa Andersson            Quality Hotel Luleå        59:36      24:22
124  880  Johannes Arnesen         Luleå                    1:00:05      24:51
125  817  Katarina Eriksson        Quality Hotel Luleå      1:00:09      24:55
126  938  Tomas Johansson          Luleå                    1:00:34      25:20
127  861  Anton Ämter              Luleå                    1:01:28      26:14
128  816  Mona Johansson           Quality Hotel Luleå      1:01:35      26:21
129  937  Jan Forsmark             Designat Ljus            1:02:33      27:19
130  808  Theresia Moestam         Tulldata IF              1:02:35      27:21

 

Copyright | Hamnmilen