logga.gif

 

Hem Nyheter Galleri Inbjudan Banan Loppet Resultat Filmer Gästbok Länkar

 

2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003

 

 
BAIKlogga.gif

Huvudsponsor:

logoteamsportia2.gif


NR.gif

nsdalltsomhandercopy.jpgKuriren.gif

RESULTATLISTA för Hamnmilen 2014
2014-08-13



Arrangör: Bergnäsets AIK


          M Elit                   Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
 1  115  David Forsman            Överkalix IF               34:45          0
 2  110  Max Själin               Storumans IK               34:49          4
 3  102  Mikael Andersson         Sävast Ski Team            34:53          8
 4   36  Niclas Lestander         ABB IF                     35:05         20
 5  106  Peter Larson             Lulekamraterna             35:53       1:08
 6  109  Filip Salén              OK Renen                   36:06       1:21
 7  107  Marcus Nilsson           Lulekamraterna             36:10       1:25
 8  108  Mathias Vainionpää       Lulekamraterna             36:49       2:04
 9  112  Mikael Stenqvist         Sävast Ski Team            36:58       2:13
10  103  Peter Fredriksson        Morjärvs SK                37:39       2:54
11  101  Magnus Kroon             Lulekamraterna             37:40       2:55
12  105  Mikael Renström          Lulekamraterna             38:38       3:53
13  111  Stephan Schnabel         Rutviks SK                 38:53       4:08
14  114  Oscar Westin             Sävast Ski Team            40:40       5:55
15  113  Arttu Mäkitalo           Morjärvs SK                42:11       7:26
16  104  Erik Pakkala             Sävast Ski Team            42:45       8:00


          M 35                     Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
 1  126  Mats Riekkola            Luleå Gjutarens IF         35:23          0
 2  120  Tommy Gustafsson         Hemmingsmarks SK           36:30       1:07
 3  136  Fredrik Lundgren         Pite Runners               37:07       1:44
 4  121  David Holmgren           StiL                       37:33       2:10
 5  137  Patrik Isaksson          Överkalix IF               38:23       3:00
 6  134  Patrick Öberg            Pite Runners               38:37       3:14
 7  127  Johan Nordqvist          Lulekamraterna             39:13       3:50
 8  133  Jan Viklund              Piteå IF                   39:14       3:51
 9  138  Fredrik Isaksson         Överkalix IF               39:27       4:04
10  124  Thomas Johansson         Lulekamraterna             39:30       4:07
11  129  Patrik Eriksson          Lulekamraterna             39:59       4:36
12  132  Anders Lundbäck          Kriminalvårdens IF         40:28       5:05
13  135  Sören Isaksson           Lulekamraterna             40:31       5:08
14  128  Bjarne Bergquist         Lulekamraterna             40:46       5:23
15  122  Christer Edlund          Lulekamraterna             40:48       5:25
16  139  Henrik Örtenvik          Lulekamraterna             41:20       5:57
17  130  Bo Karlsson              Luleå LDK                  41:39       6:16
18  131  Magnus Ljungstrand       IFK Ålund                  42:41       7:18
19  125  Johan Falk               Luleguttene                44:15       8:52


          M 50                     Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
 1  140  Kennet Larsson           Lulekamraterna             40:52          0
 2  145  Ahmed Hassan             Tväråselets AIF            42:52       2:00
 3  143  Robert Jönsson           Sävast Ski Team            44:10       3:18
 4  146  Tage Stenberg            Pite Runners               44:18       3:26
 5  144  Kjell Olofsson           Boliden                    45:34       4:42
 6  141  Tony Hedlund             Luleå LDK                  49:10       8:18


          M 60                     Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
 1  161  Ronny Strande            Vettasjärvi IF             49:52          0
 2  164  Lars Bergstrand          Vilhelmina IK              50:49         57
 3  163  Ingemar Westman          Luleå LDK                  53:16       3:24
 4  160  Håkan Olovsson           Boden SK                   55:08       5:16
 5  162  Berndt Hällgren          Bergnäsets AIK             56:21       6:29


          K Elit                   Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
 1  173  Elisabet Clausén         Tväråselets AIF            39:00          0
 2  172  Anna Brännvall           Morjärvs SK                44:48       5:48
 3  175  Jessica Lundkvist        Pite Runners               45:57       6:57
 4  171  Linnea Kroon             Lulekamraterna             49:18      10:18
 5  170  Elin Schefström          Råneå SK                   59:42      20:42


          K 35                     Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
 1  187  Karin Clausén            Tväråselets AIF            42:12          0
 2   47  Petra Lestander          ABB IF                     42:16          4
 3  189  Christina Klingestål     Liviöjärvi IF              44:51       2:39
 4   45  Camilla Nilsson          Pite Runners               45:57       3:45
 5  183  Anna Lindberg            Morjärvs SK                46:54       4:42
 6  184  Christine Eklund         Hemmingsmarks SK           49:23       7:11
 7  185  Elenor Lindgren          Sjulsmark SK               50:32       8:20
 8   46  Anita Martinell          Lulekamraterna             50:53       8:41
 9  186  Anna Lindgren            Lulekamraterna             53:20      11:08
10  182  Beatrice Blombäck        Sävast AIF                 54:25      12:13


          K 50                     Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
  1  191  Katarina Burman          Morjärvs SK                50:56          0
  2  192  Görel Nilsson            Ängsby Sågen               52:34       1:38
  3  193  Anette Andersson         Morjärvs SK                54:57       4:01


          K 60                     Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
  1  198  Evonny Skott             Lulekamraterna             56:55          0
  2  196  Margareta Bergdahl       Råneå SK                   59:55       3:00
  3  197  Mariann Olovsson         Boden SK                 1.00:26       3:31


          Motion                   Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
 1  497  Marcus Innala            Kalix SK                   37:20          0
 2  495  Fredrik Jakobsson        MAX AB                     38:40       1:20
 3  402  Erik Brännvall           Luleå                      38:53       1:33
 4  383  Tomas Edmark             Piteå                      39:57       2:37
 5  486  Magnus Svanberg          Norrfjärdens IF            39:59       2:39
 6  345  Erik Sundberg            Luleå                      40:07       2:47
 7  379  Kristian Hedström        Axa Sports Club            40:36       3:16
 8  344  Tobias Bergström         Luleå                      40:38       3:18
 9  368  Johan Cylvén             Räddningstj. Boden         41:20       4:00
10  503  Malin Lindberg           Luleå                      41:46       4:26
11  469  Filip Öman               Luleå                      42:04       4:44
12  376  David Berglund           Antnäs BK                  42:08       4:48
13  365  Rikard Riekkola          Vardia Försäkr :1          42:13       4:53
14  363  Per Bergström            StiL                       42:14       4:54
15  496  Leif Lundmark            Piteå                      42:25       5:05
16  467  Michael Lindman          LKAB Fritid                42:46       5:26
17  369  Viktor Svanberg          Räddningstj. Boden         42:49       5:29
18  411  Kajsa Tarén              Luleå                      43:03       5:43
19  502  Mats Andersson           Luleå                      43:28       6:08
20  438  Magnus Tillqvist         Luleå                      43:48       6:28
21  387  Tommy Aderot             Luleå                      43:49       6:29
22  403  Erik Ljunggren           Luleå                      43:51       6:31
    442  Johan Svensson           Mefos IK                   43:51       6:31
24  390  Tomas Bäckström          Ekerö                      44:01       6:41
25  455  Ambjörn Berg             Teuger IK                  44:11       6:51
26  349  Andreas Ramström         Luleå                      44:19       6:59
    452  Benny Stenlund           Luleå                      44:19       6:59
28  457  Joakim Josefsson         Teuger IK                  44:27       7:07
29  485  Johan Riesbech           MEFOS IK                   44:31       7:11
30  412  Mikael Karlsson          Öjebyn                     44:37       7:17
    454  Erik Jalar               Teuger IK                  44:37       7:17
32  430  Jörgen Paulsson          Paulssons                  44:40       7:20
33  405  Samuel Nordmark          Luleå                      44:41       7:21
34  482  Mattias Nilsson          Älvsbyn                    44:46       7:26
35  475  Simon Risberg            Piteå                      44:50       7:30
36  415  Stefan Aho               Luleå                      44:57       7:37
37  366  Gustav Lundmark          Vardia Försäkr :1          45:03       7:43
38  470  Per Vedin                Luleå                      45:12       7:52
39  347  Jörgen Hellström         Skellefteå AIK             45:23       8:03
40  427  Thomas Jonsson           Swera Mefos                45:27       8:07
41  440  Staffan Jonsson          Sjulsmark SK               45:34       8:14
42  466  Olle Hage                Svartöbrinken              45:42       8:22
43  433  Frida Lundholm           OK Renen                   45:47       8:27
44  450  Elias Sandling           Luleå                      45:48       8:28
45  348  Jonas Zetterholm         LTU                        45:49       8:29
    434  Kjell-Arne Skoglund      Luleå                      45:49       8:29
47  478  Nathalie Zetterström     Luleå                      46:01       8:41
48  346  Robert Höök              Bagges Dream Team          46:10       8:50
49  400  Tomas Edin               Luleå                      46:12       8:52
50  406  Andreas Engvall          Luleå                      46:25       9:05
51  500  Petter Viklund           Luleå                      46:31       9:11
52  375  Herman Lindström         Sävast Ski Team            46:34       9:14
    392  Stefan Stare             Vattenfall IF              46:34       9:14
54  373  Niklas Nilsson           Ängsby Sågen               46:36       9:16
    453  Linda Lundberg           OK Renen                   46:36       9:16
56  367  Mattias Kenttä           Vardia Försäkr :1          46:40       9:20
57  480  Johan Dahlqvist          Norra byn                  46:46       9:26
58  382  Marcus Skårman           Södra Sunderbyn            46:47       9:27
59  414  Kajsa Stiller            Luleå                      47:01       9:41
60  456  Andreas Wiklund          Teuger IK                  47:20      10:00
61  465  Peder Sundberg           F 21                       47:23      10:03
    484  Rickard Tapper           Älvsbyn                    47:23      10:03
63  463  Robert Jacobsson         Kalles Bud                 47:24      10:04
    464  William Jacobsson        Vråken                     47:24      10:04
65  498  Alexander Carén          Pite Runners               47:45      10:25
66  391  Johan Alsén              Luleå                      47:56      10:36
67  410  Björn Strömgren          Luleå                      48:00      10:40
68  364  Joakim Ström             Vardia Försäkr :1          48:03      10:43
69  372  Maria Nordbrandt         Lira BK                    48:07      10:47
70  491  Peter Joki               Lonesome Runners           48:20      11:00
71  481  Thomas Westbom           Älvsbyn                    48:25      11:05
72  446  Tommy Grape              Vardia Försäkr :2          48:33      11:13
73  377  Jens Sundström           Antnäs BK                  48:41      11:21
74  389  Andreas Nordblad         Luleå                      48:46      11:26
75  479  Roger Lundqvist          Råneå SK                   48:49      11:29
76  468  Peter Öman               Luleå                      48:54      11:34
77  343  Agneta Laitila           Luleå                      49:27      12:07
78  501  Erik Flemström           Köpmangatan                49:51      12:31
79  378  Rickard Westerberg       IFK Råneå                  49:53      12:33
80  451  Magnus Gunnarsson        Luleå                      50:00      12:40
81  437  Lars Näsman              Lulehus 13                 50:12      12:52
82  393  Nils Ahlm                Luleå                      50:23      13:03
83  416  Per Grönlund             StiL                       50:26      13:06
84  422  Fredrik Lindskog         SSAB                       50:33      13:13
85  380  Fanny Brännström         Hertsön                    50:53      13:33
86  429  Karin Lundstedt          Luleå                      51:08      13:48
87  342  John Sundström           Bagges Dream Team          51:15      13:55
88  409  Carl Wångblad            Luleå                      51:16      13:56
89  397  Andreas Strömbäck        Isbrytaren Ale             51:18      13:58
90  355  Sara Axelsson            Tisdagsklubben :1          51:27      14:07
91  407  Johan Ransjö             Johanssons Rör             51:58      14:38
92  341  Ingemar Backgård         Bagges Dream Team          52:24      15:04
93  370  Elin Eriksson            Brändöns IF                52:26      15:06
94  371  Sofia Johansson          Brändöns IF                52:29      15:09
95  476  Åsa Isaksson             Luleå                      52:44      15:24
96  488  Per Morberg              Göteborg                   52:53      15:33
97  494  Robin Boqvist            ABL                        52:57      15:37
98  460  Anna Alriksson           Moderaterna Luleå          53:12      15:52
99  462  Emil Åkerström           Moderaterna Luleå          53:13      15:53
100 358  Johan Lundström          Asfaltsbel. Boden          53:17      15:57
101 493  Gösta Åhl                BSK                        53:33      16:13
102 413  Mattias Larsson          Luleå                      53:36      16:16
103 421  Sture Jonsson            Luleå                      53:43      16:23
104 443  Niclas Snällfot          Gammelstad                 53:58      16:38
105 490  Ann-Charlotte Hultmo     Länsstyrelsen Norrb        54:00      16:40
106 361  Anna Rondahl             FBF                        54:02      16:42
107 428  Nils Bergström           Luleå                      54:05      16:45
108 359  Anna Nordlund            FBF                        54:14      16:54
109 471  Christer Olofsson        Team Olofsson              54:23      17:03
    474  Daniel Olofsson          Team Olofsson              54:23      17:03
111 408  Johanna Myrland          Vatten och miljöbyrå       54:51      17:31
112 354  Charlotte Reinholdt      Tisdagsklubben :1          55:03      17:43
113 352  Anna Hedman Henriksson   Tisdagsklubben :1          55:06      17:46
    499  Christoffer Larsson      ABL                        55:06      17:46
115 439  Jenny Vennberg           Luleå                      55:17      17:57
116 449  Juhani Kotiranta         Vardia Försäkr             55:41      18:21
117 423  Anders Perdahl           Luleå                      55:55      18:35
118 458  Tomas Johansson          Luleå                      56:09      18:49
119 386  Johannes Arnesen         Luleå Gjutarens IF         56:17      18:57
120 477  Amanda Lundqvist         Luleå                      56:19      18:59
121 374  Ida Burlin               Luleå                      56:41      19:21
122 447  Jonas Andersson          Vardia Försäkr :2          57:01      19:41
    436  Melinda Rönnbäck         CK Sävast                  57:01      19:41
124 381  Ann-Sofie Marksved       Sävast                     57:07      19:47
125 384  Sara Moestam             Luleå                      57:33      20:13
    385  Linda Moestam            Luleå                      57:33      20:13
127 483  Victoria Tapper          Älvsbyn                    57:47      20:27
128 394  Emelie Hjelte            Luleå                      58:15      20:55
    395  Sophie Forsberg          Luleå                      58:15      20:55
130 426  Kajsa Rosengren          Luleå                      58:25      21:05
131 360  Jan Eliasson             FBF                        58:50      21:30
132 492  Anders Saxin             Luleå                      58:52      21:32
133 444  Per Östling              Vardia Försäkr :2          58:53      21:33
134 388  Malin Eberhardsson       Gladan BK                  59:24      22:04
135 425  Marcus Rosengren         Luleå                      59:25      22:05
136 431  Stina Paulsson           Paulssons                  59:28      22:08
137 362  Elida Öhlund             FBF                        59:33      22:13
138 351  Magdalena Broström       Luleå                      59:35      22:15
139 356  Per Olofsson             Asfaltsbel. Boden          59:47      22:27
140 353  Anna-Lena Arvidsson      Tisdagsklubben :1        1.00:07      22:47
141 398  Fredrik Peterson         Isbrytaren Ale           1.00:30      23:10
142 404  Mikael Havo              Björks                   1.00:49      23:29
143 350  Linnea Frisk             Luleå                    1.01:16      23:56
144 420  Robert Sundbom           Luleå                    1.01:27      24:07
145 432  Kajsa Paulsson           Paulssons                1.01:54      24:34
146 417  Åsa Andersson            Quality Hotel Luleå      1.01:56      24:36
    419  Katarina Eriksson        Quality Hotel Luleå      1.01:56      24:36
148 418  Mona Johansson           Quality Hotel Luleå      1.02:59      25:39
149 424  Cecilia Lind             Luleå                    1.03:20      26:00
150 401  Jenny Lundberg           Luleå                    1.03:23      26:03
151 448  Robert Nordström         Vardia Försäkr           1.04:12      26:52
152 461  Nihad Zara               Moderaterna Luleå        1.05:21      28:01
153 399  Henrik Saarela           Isbrytaren Ale           1.05:37      28:17
154 435  Mattias Pantzare         Luleå                    1.06:16      28:56
155 357  Peter Hortlund           Asfaltsbel. Boden        1.08:09      30:49
156 441  Johan Albihn             Luleå                    1.08:38      31:18
157 489  Ingrid Morberg           Göteborg                 1.11:40      34:20
158 487  Kjell Andersson          Piteå SDK                1.12:51      35:31
159 459  Isak Lundberg            Moderaterna Luleå        1.14:44      37:24


         Joggen                   Banlängd 6 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
 1  768  Linnea Liljergren        Antnäs BK                  26:57          0
 2  762  Jan Olov Andersson                                  27:48         51
 3  775  Carl-Johan Edström       Luleå                      28:05       1:08
 4  772  Krister Berglund         Sävast Ski Team            28:57       2:00
 5  776  Lena Alman               Luleå                      30:16       3:19
 6  764  Ola Öhman                Luleå Kommun               30:20       3:23
 7  769  Ulrika Larsson           Vatten och miljöbyrå       31:02       4:05
 8  761  Anette Töyrä             Råneå SK                   31:40       4:43
 9  779  Jenny Kuoljok            Jokkmokk                   31:43       4:46
    780  Christoffer Rolke        Boden                      31:43       4:46
11  770  Carina Strandberg        Luleå                      32:17       5:20
12  773  Petra Paulsson           Paulssons                  32:29       5:32
13  755  Anna Källström           NLL Kommunikation          32:46       5:49
14  777  Agneta Lindbäck          OK Renen                   33:31       6:34
15  767  Ingemar Tano             Råneå                      33:55       6:58
16  774  Jennie Eriksson          Luleå                      34:11       7:14
17  771  Kerstin Larsson          Luleå                      34:19       7:22
18  758  Linda Reinholdsson       NLL Kommunikation          34:37       7:40
19  760  Christine Risberg        Råneå SK                   35:19       8:22
20  778  Åsa Hansson              Överkalix IF               35:31       8:34
21  766  Camilla Fransson         Luleå                      39:12      12:15
22  756  Åsa Snällfot             NLL Kommunikation          41:18      14:21
23  781  Johanna Morberg          Göteborg                   41:42      14:45
24  782  Hans Nilsson             Bodens Kommun              45:44      18:47


          Joggen -17               Banlängd 6 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
  1  815  Yonas Habtom             Tväråselets AIF            20:33          0
  2  811  Tobias Snell             OK Renen                   20:34          1
  3  816  Robtel Afewerki          Tväråselets AIF            22:10       1:37
  4  813  Gustav Edström           Luleå                      22:42       2:09
  5  817  Simon Eriksson           Överkalix IF               25:51       5:18
  6  810  Simon Markström          OK Renen                   27:51       7:18
  7  812  Sally Berglund           Sävast Ski Team            28:57       8:24
  8  814  Tim Lundberg             OK Renen                   30:10       9:37
  9  818  Lovisa Carén             Pite Runners               38:18      17:45


                                       -ttt-

 

Copyright | Hamnmilen