logga.gif

 

Hem Nyheter Galleri Inbjudan Banan Loppet Resultat Filmer Gästbok Länkar

 

2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003

 

 
BAIKlogga.gif

Huvudsponsor:

logoteamsportia2.gif


NR.gif

nsdalltsomhandercopy.jpgKuriren.gif




RESULTATLISTA för Hamnmilen 2013
2013-08-14



Arrangör: Bergnäsets AIK


          M Elit                   Banlängd 10 km


Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
 1    3  Mikael Andersson         Sävast skiteam             34:32          0
 2   16  Henrik Åhl               Buddbyn Elit               36:17       1:45
 3    6  Mats Nordin              Lulekamraterna             36:21       1:49
 4   10  Robert Hällmark          Lulekamraterna             37:22       2:50
 5   13  Magnus Kroon             Lulekamraterna             38:26       3:54
 6    5  Mikael Renström          Lulekamraterna             38:29       3:57
 7   15  Joel Pettersson          Lulekamraterna             38:54       4:22
 8    1  Marcus Nilsson           Luleå Friidrott            39:03       4:31
 9    8  Lars Nordmark            PEAB IF                    39:08       4:36
10    4  Jakob Fridesjö           Morjärvs SK                39:54       5:22
11    7  Hannes Hedlund           Lulekamraterna             39:55       5:23
12   14  Magnus Enbom             Sunderby SK                40:19       5:47
13    2  John Krispinsson         Boden                      41:08       6:36
14   12  Erik Sundström           Morjärvs SK                42:21       7:49
15    9  Filip Öhman              Notvikens IK               43:19       8:47
16   11  Kent Karlsson            Lulekamraterna             47:07      12:35


          M 35                     Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
 1   31  Mats Riekkola            Luleå Gjutarens IF         34:56          0
 2   20  Matti Linna              Nilivaara IS               35:35         39
 3   35  Fredrik Lundgren         Pite Runners LDK           37:23       2:27
 4   34  Patrik Öberg             Pite Runners LDK           37:49       2:53
 5   32  Göran Kero               IFK Umeå                   38:18       3:22
 6   26  Morgan Carlsson          Lulekamraterna             38:38       3:42
 7   21  Mats Olsson              Morjärvs SK                39:27       4:31
 8   23  Sören Isaksson           Lulekamraterna             39:40       4:44
 9   25  Christer Edlund          Lulekamraterna             39:49       4:53
10   24  Thomas Johansson         Lulekamraterna             40:22       5:26
11   22  Bjarne Bergquist         LKAB                       41:32       6:36
12   29  Bo Karlsson              Luleå LDK                  41:39       6:43
13   27  Ingemar Sundström        Axa Sports Club            43:24       8:28
14   33  Stefan Nyberg            IFK Nyland                 43:56       9:00
15   30  Magnus Ljungstrand       IFK Ålund                  45:35      10:39
16   28  Ari Pekka Roininen       Haparanda SKT              47:35      12:39


          M 50                     Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
  1   40  Kennet Larsson           Lulekamraterna             40:57          0
  2   43  Lars-Olov Nordberg       Bergnäsets AIK             42:09       1:12
  3   41  Lars Wikström            Lulekamraterna             43:28       2:31
  4   42  Anders Lundström         Hortlax SK                 52:09      11:12


          M 60                     Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
  1   61  Mats Berglund            Björnstorp IF              48:38          0
  2   63  Christer Sandström       Pite Runners LDK           49:16         38
  3   62  Ronny Strande            Vettasjärvi IF             50:22       1:44
  4   60  Håkan Olovsson           Bodens SK                  54:56       6:18


          K Elit                   Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
  1   70  Johanna Nilsson          Morjärvs SK                41:21          0
  2   72  Lina Nyman               Morjärvs SK                41:26          5
  3   73  Anna Laitila             Aarhus 1900 A/M            43:33       2:12


          K 35                     Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
  1   88  Lena Turesson            OK Renen                   43:21          0
  2   84  Karin Clausen            TAIF                       44:07         46
  3   85  Sara Sundberg            BAIK/ Lag MÅSA             48:34       5:13
  4   87  Anita Martinell          Lulekamraterna             49:45       6:24
  5   83  Monica Olsson            Lulekamraterna             49:53       6:32
  6   82  Beatrice Blombäck        PEAB - Tjejerna            53:58      10:37
  7   86  Urve Kirt                SK Gränsen                 54:12      10:51


          K 50                     Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
  1   91  Aila Jaako Hallqvist     SK Gränsen                 46:34          0
  2   92  Carola Vånsjö            LLDK                       51:18       4:44
  3   94  Anette Andersson         Morjärvs SK                54:42       8:08


          K 60                     Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
  1   98  Evonny Skott             Lulekamraterna             55:06          0
  2   96  Ingrid Vikman            Lulekamraterna             59:45       4:39
  3   97  Margareta Bergdahl       Råneå SK                 1.01:38       6:32


          Motion                   Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
 1  338  Jimmy Westerlund         Luleguttene                38:28          0
 2  319  Jan Viklund              Hummerstigens AK           39:09         41
 3  237  Peter Uusitalo           Gammelstads IF             39:24         56
 4  307  Claes Rasmusen           LKAB                       39:32       1:04
 5  252  Thomas Säthergren        Smedkroken IF              40:26       1:58
 6  311  Henrik Wanhatalo         Högbo GIF                  40:29       2:01
 7  213  Johan Cylvén             Bodens räddningstjän       40:30       2:02
 8  298  Love Brovik              Valön Simsällskap          40:33       2:05
 9  247  Peter Sundkvist          Luleå                      40:34       2:06
10  206  Rikard Stenmark          Tulldata IF                40:51       2:23
11  275  Jimmy Landström          Kuriren                    40:54       2:26
12  235  Carl-Magnus Henriksson   Luleå                      41:03       2:35
13  259  Tomas Öhman              Luleguttene                41:17       2:49
14  313  Leif Krantz              Lulekamraterna             41:18       2:50
15  277  Erik Brännvall           Luleå                      41:22       2:54
16  300  Linus Alström            Luleå                      41:24       2:56
17  276  Fredrik Larsson          Luleå                      41:33       3:05
18  256  Tobias Bergström         Luleå                      41:55       3:27
19  308  Malin Lindberg           Luleå                      42:15       3:47
20  249  Jonas Månsson            Arctic Group               42:20       3:52
21  295  Thomas Zobel             CK Sävast                  42:34       4:06
22  218  Lasse Rehnström          Lulepostens IF             42:44       4:16
23  245  Johan Stenvall           Köla AIK                   42:46       4:18
24  236  Tommy Aderot             Team Lillefrö              42:48       4:20
25  302  Claes Nilsson            Luleå                      43:23       4:55
26  224  Marcus Johansson         Lulepostens IF             43:25       4:57
27  316  Fredrik Edlund           Röbäcks SK                 43:29       5:01
28  268  Nils Nilsson             Vectura                    43:46       5:18
29  230  David Berglund           ABK                        43:47       5:19
30  267  David Häll               Vectura                    43:55       5:27
31  255  Anna Brännvall           vindenmotkinden run4       44:24       5:56
32  211  Roger Sjöqvist           Skövde                     44:34       6:06
33  336  Jonas Norén              Björx                      44:40       6:12
34  284  Martin Karlsson          Luleå                      44:41       6:13
35  254  Magnus Olofsson          Luleå Shotokanklubb        44:57       6:29
36  315  Staffan Jonsson          Sjulsmarks SK              45:25       6:57
37  223  Marie Andersson          Lulekamraterna             45:30       7:02
38  227  Sebastian Oskarsson      Lulepostens IF             45:40       7:12
39  293  Anders Mark              Luleå                      46:09       7:41
40  217  Harry Olli               Lulepostens IF             46:16       7:48
41  274  Ambjörn Berg             Runes El                   46:21       7:53
42  306  Johan Alsén              Luleå                      46:25       7:57
43  266  Mikael Tiger             Vattenfall IF              46:51       8:23
44  310  Stefan Juntti            Sunderbyn                  47:00       8:32
45  257  Nils Alm                 Luleå                      47:06       8:38
46  269  Dan Sandström            Mefos IK                   47:26       8:58
47  324  Roger Lundqvist          Råneå SK                   47:29       9:01
48  304  Johanna Drugge           Boden                      47:31       9:03
49  228  Joakim Höggren           Luleå kommun               47:38       9:10
50  312  Mia Sundström            Luleå                      47:50       9:22
51  309  Stefan Mukka             StiL                       47:51       9:23
52  327  David Högnelid           LKAB Fritid                47:53       9:25
53  244  Maria Nordbrandt         Lira BK                    47:56       9:28
54  331  Christoffer Demby        Luleå                      48:09       9:41
55  258  Linda Lundberg           Luleå Gjutaren IF          48:10       9:42
56  246  Magnus Sjöblom           Luleå                      48:33      10:05
57  292  Lars Näsman              Luleå hus 13               48:34      10:06
58  332  Anja Pääjärvi            Luleå                      48:37      10:09
59  290  Jill Norberg             Lag Dubbel A               48:40      10:12
60  299  Jan-Erik Nilsson         Lulekamraterna             49:03      10:35
61  231  Mattias Berglund         ABK                        49:06      10:38
62  337  Roger Persson            Kalix                      49:25      10:57
63  340  Anders Drugge            Junköns IF                 49:26      10:58
64  325  Seth Olsson              VindenmotKinden            49:35      11:07
65  323  Magnus Holmberg          Luleå                      49:36      11:08
66  281  Malin Suneson            Luleklättrarna             49:56      11:28
67  209  Marcus Strömberg         Lag FBF                    50:08      11:40
68  273  Bengt Eliasson           Luleå                      50:14      11:46
69  301  Jens Moestam             Metria AB                  50:18      11:50
70  215  Görel Nilsson            Råneå SK                   50:30      12:02
71  289  Sofia Furberg            Lag Dubbel A               51:12      12:44
72  233  Tomas Johansson          Luleå                      51:13      12:45
73  285  Sami Hietala             Advokatbyrån Stiller       51:24      12:56
74  335  Pär Almqvist             Luleå                      51:31      13:03
75  229  Urban Vesterberg         Boden                      51:35      13:07
76  286  Johan Morin              Abelko                     52:03      13:35
77  265  Peter Öhlund             Luleå                      52:18      13:50
78  334  Agneta Laitila           Luleå                      52:26      13:58
79  243  Katarina Auland          Sävast ski team IF         52:45      14:17
80  226  Mats Dahlberg            Lulepostens IF             53:06      14:38
81  200  Katarina Burman          Morjärvs SK                53:09      14:41
82  207  Anna Nordlund            Lag FBF                    53:11      14:43
83  260  Annika Larsson           Sunderby sjukhus           53:14      14:46
    260  Annika Larsson           Sunderby sjukhus           53:14      14:46
85  283  Håkan Lindahl            Luleå                      53:37      15:09
86  305  Eva Lidman               Luleå                      54:01      15:33
87  232  Maria Hägg               Luleå                      54:06      15:38
88  333  Julia Sunesson           Kallvikens IF              54:17      15:49
89  294  Anders Perdahl           Hertsön                    54:26      15:58
90  270  Jessica Roininen         Nikkala IK                 54:29      16:01
91  326  Karin Nordkvist          Grums                      54:31      16:03
92  210  Lars Backe               Boden                      54:33      16:05
93  234  Anders Hjertström        Luleå                      54:36      16:08
94  225  Åke Serni                Lulepostens IF             55:00      16:32
95  271  Ann-Sofie Marksved       Sävast                     55:02      16:34
96  216  Therese Lundgren         Sävast ski team            55:04      16:36
97  212  Karin Sunnergren         Skövde                     55:12      16:44
98  204  Elisabeth Hakovainio     Lag Kvicka fötter          55:17      16:49
99  288  Andreas Öhman            Luleå                      55:35      17:07
100 328  Lotta Wink Persson       Gammelstad                 55:44      17:16
101 272  Karin Eliasson           Luleå                      55:46      17:18
102 287  Lennart Olsson           Luleå                      55:48      17:20
103 220  Berndt Hällgren          Luleå Kommun               55:51      17:23
104 279  Johan Reimhagen          Luleå                      56:24      17:56
105 214  Johannes Arnesen         Luleå                      56:51      18:23
106 208  Jan Eliasson             Lag FBF                    56:55      18:27
107 205  Eva Hellberg             Lag Kvicka fötter          57:30      19:02
108 253  Mats Jacobsson           Luleå                      57:34      19:06
109 239  Sebastian Gabrielsson    Sävast                     58:41      20:13
110 339  Rami Shalhoub            Luleå                      58:47      20:19
111 303  Lollo Keskitalo          Boden                      59:15      20:47
112 238  Ulf Eriksson             CK Sävast                  59:17      20:49
113 222  Magdalena Broström       Luleå                      59:20      20:52
114 314  Nina Persson             Vitåfors                   59:29      21:01
115 241  Elin Rutqvist            vindenmotkinden run4       59:30      21:02
116 201  Stina Nilsson            Morjärvs SK                59:36      21:08
117 202  Mariann Olovsson         Bodens SK                  59:41      21:13
118 248  Malin Eberhardsson       Gladan Basket              59:57      21:29
119 317  Camilla Rönnbäck         VindenmotKinden          1.00:28      22:00
120 318  Kjell Andersson          PSDK Piteå               1.00:29      22:01
121 329  Anders Öhman             Luleå                    1.00:31      22:03
122 330  Jenny Nilsson            Luleå                    1.00:32      22:04
123 282  Lena Segerlund           Luleå                    1.00:56      22:28
124 280  Sophie Forsberg          Luleklättrarna           1.01:02      22:34
125 296  Richard Knutsson         Luleå                    1.02:52      24:24
126 320  Elisabeth Ennefors       Älvsbyhus                1.03:51      25:23
127 321  Jennifer Johansson       Älvsbyhus                1.04:13      25:45
128 278  Sofia Sundbaum           Luleå                    1.05:13      26:45
129 262  Bodil Sundbom            Sunderby sjukhus         1.05:27      26:59
130 264  Christine Risberg        Lag Brothers and Sis     1.08:49      30:21
131 203  Maria Hellberg           Lag Kvicka fötter        1.09:52      31:24
132 261  Jana Svobodova           Sunderby sjukhus         1.19:34      41:06


          Joggen                   Banlängd 6 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
 1  727  Mikeal Backgård          BDX                        22:25          0
 2  711  Åsa Rundgren             Lag MÅSA                   24:20       1:55
 3  717  Per-Erik Vånsjö          LLDK                       24:39       2:14
 4  725  Ida Mäki                 Luleå                      24:58       2:33
 5  713  Jan Nyman                Kalix Karateklubb          25:52       3:27
 6  723  Calle Pakkala            Sävast Skiteam             26:33       4:08
 7  700  Jan-Olov Andersson       Morjärvs SK                26:58       4:33
 8  731  Frida Martinell          Karlsvik                   27:19       4:54
 9  807  Alexandra Sjöstrand      Luleå                      27:24       4:59
10  738  P-O Wennberg             Gammelstad                 27:36       5:11
11  715  Monica Nilsson Roininen  Lira BK                    28:44       6:19
12  708  Jan Åhman                Råneå                      28:46       6:21
13  730  Lars Martinell           Karlsvik                   28:50       6:25
14  718  Anna Forss               Morjärvs SK                28:55       6:30
15  712  Anna Kowal Lindbäck      BAIK/Lag MÅSA              29:16       6:51
16  719  Maria Forss              Morjärvs SK                29:33       7:08
17  736  Åsa Andersson            Umeå                       29:37       7:12
18  737  Rolf Anttila             PWC                        29:57       7:32
19  722  Agneta Lindbäck          Stil                       30:21       7:56
20  707  Carina Strandberg        Luleå                      30:22       7:57
21  732  Ulrika Larsson           Luleå                      30:50       8:25
22  724  Niclas Snällfot          Gammelstad IF              31:23       8:58
23  728  Sara Olsson              Lag Dubbel A               32:09       9:44
24  704  Ingemar Tano             Råneå                      32:19       9:54
25  709  Lisa Hällstig            Luleå                      33:44      11:19
26  726  Britta Hermansson        Luleå                      33:45      11:20
27  733  Åsa Hansson              Överkalix IF               34:03      11:38
28  729  Kerstin Larsson          Luleå                      34:27      12:02
29  710  Linn Aderot              Team Lillefrö              34:48      12:23
30  735  Ulla Enbom               Överkalix                  34:55      12:30
31  734  Anna-Karin Stylbäck      Luleå                      36:19      13:54
32  721  Tommy Liljergren         Lag Brothers and Sis       36:22      13:57
33  720  Göran Wennström          Lag Brothers and Sis       41:16      18:51
34  703  Anita Wikström           Lag FBF                    56:57      34:32


          Joggen -17               Banlängd 6 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
-------------------------------------------------------------------------------
  1  800  Tobias Snell             Luleå Friidrott            21:15          0
  2  801  Moa Rundgren             Luleå Friidrott/MÅSA       22:43       1:28
  3  804  Erik Pakkala             Sävast Ski Team            22:47       1:32
  4  803  Hanna Lundberg           Luleå Gjutarens IF         23:31       2:16
  5  806  Simon Eriksson           Överkalix IF               25:27       4:12
  6  802  Alex Lindström           Kalix Karateklubb          30:00       8:45
  7  808  Victor Liljedahl         Alviks IK                  32:44      11:29
  8  805  Christoffer Martinell    Karlsvik                   33:40      12:25

 

Copyright | Hamnmilen