logga.gif

 

Hem Nyheter Galleri Inbjudan Banan Loppet Resultat Filmer Gästbok Länkar

 

2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003

 

 
BAIKlogga.gif

Huvudsponsor:

logoteamsportia2.gif


NR.gif

nsdalltsomhandercopy.jpgKuriren.gif

hm.gif

RESULTATLISTA för Hamnmilen 2011-08-17



                M Elit                   Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1  102  Mikael Andersson         Sävast Ski team            33:53          0
 2  108  Anders Hedberg           Lulekamraterna             34:31         38
 3  109  Lukas Melander           KFUM Örebro                35:20       1:27
 4  101  Henrik Lundholm          Riviera FI                 35:28       1:35
 5  103  Mats Nordin              Lulekamraterna             35:49       1:56
 6  106  Robert Hällmark          Lulekamraterna             37:18       3:25
 7  104  Magnus Wiklund           Lulekamraterna             38:16       4:23
 8  198  Jonas Drugge             Lulekamraterna             38:33       4:40
 9  105  Magnus Stålnacke         StiL                       39:01       5:08
10  107  Per Vedin                Lulekamraterna             41:04       7:11


          M 35                     Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1  132  Mats Rikkola             Vattenfall                 35:24          0
 2  135  Jonny Hjertström         Skellefteå AIK             35:33          9
 3  131  Kenneth Boman            Lulekamraterna             36:09         45
 4  126  Robert Johansson         Buena Vista A.C            36:29       1:05
 5  123  Morgan Carlsson          Lulekamraterna             37:28       2:04
 6  199  Anders Lundbäck          Kriminalvårdens IF         39:02       3:38
 7  127  Jonas Lundberg           Göteborg-Majorna OK        39:27       4:03
 8  134  Peter Nilsson            Pite Runners LDK           39:36       4:12
 9  128  Mika Marjeta             Lulekamraterna             39:48       4:24
10  133  Ingemar Sundström        Lulekamraterna             40:50       5:26
11  130  Johan Nordqvist          Lulekamraterna             40:55       5:31
12  124  David Berglund           ABK                        42:29       7:05
13  122  Jonas Blomberg                                      42:45       7:21
    125  Magnus Ljungstrand       IFK Ålund                  42:45       7:21
15  120  Kjell Tuvemyr            Morjärv SK                 43:04       7:40
16  129  Per-Erik Andersson       Luleå långdistansklu       43:21       7:57
17  121  Helge Nilsson            Morjärv SK                 43:58       8:34
18  197  Ingemar Niemi            Skellefteå SK              44:40       9:16
19  196  Alexander Carén          Pite Runners LDK           48:40      13:16


          M 50                     Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1  141  Lars Eriksson            Skellefteå AIK             39:18          0
 2  142  Anders Riström           Morjärvs SK                39:52         34
 3  139  Lars-Olov Nordberg       BAIK                       40:27       1:09
 4  137  Lars Wikström            Lulekamraterna             40:45       1:27
 5  136  Kenneth Larsson          Lulekamraterna             42:51       3:33
 6  138  Tony Hedlund             Luleå LDB                  45:51       6:33
 7  140  Christer Sandström       Pite Runners LDK           47:34       8:16


          M 60                     Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1  154  Ingvar Westman           Luleå LDK                  45:55          0
 2  153  Ronny Strande            Vettasjärvi IF             48:51       2:56
 3  152  Alf Strömberg            Morjärv SK                 51:20       5:25


          K Elit                   Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1  166  Anna Nordin              Lulekamraterna             39:30          0
 2  162  Johanna Nilsson          Morjärv SK                 41:33       2:03
 3  163  Ulrika Jansson           Lulekamraterna             48:58       9:28
 4  165  Lina Kinner              StiL sportcenter           50:50      11:20
 5  164  Ulrika Grönlund          StiL sportcenter           51:00      11:30


          K 35                     Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1  190  Anna Karin Wiklund       Pite Runners LDK           44:06          0
 2  174  Cathrine Norberg         StiL                       46:51       2:45
 3  171  Catarina Hillblom        Uppsala LK                 48:04       3:58
 4  179  Anna Rikkola             Luleå                      48:19       4:13
 5  177  Sara Sundberg            BAIK                       48:45       4:39
 6  178  Gunbritt Mariedahl       Sävast Ski team            48:46       4:40
 7  176  Carola Wånsjö            Luleå långdistansklu       49:36       5:30
 8  175  Anita Martinell          Lulekamraterna             54:33      10:27


          K 60                     Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1  186  Evonny Skott             Lulekamraterna             54:36          0
 2  187  Ingrid Vikman            Lulekamraterna             58:41       4:05


          Motion                   Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1  487  Fredrick Lundbäck        Luleå kommun               38:17          0
 2  535  Marcus Innala            Göteborg                   38:31         14
 3  490  Andreas Palo             Luleå                      38:40         23
 4  465  Peter Uusitalo           Pajala IF                  38:46         29
 5  526  Fredrik Lundgren         Pite Runners LDK           39:07         50
 6  506  Leif Krantz              SK Gränsen                 40:43       2:26
 7  455  Erik Blomkvist           Sunderby SK                40:47       2:30
 8  425  Bo Karlsson              LLDK                       40:53       2:36
 9  525  Johan Nilsson            Älvsbyn                    41:06       2:49
10  528  Joel Pettersson          Alvik                      41:07       2:50
11  523  Fredrik Båving           Luleå                      41:09       2:52
12  400  Peter Sundqvist          Sportradion                41:20       3:03
    515  Leif Mäkipiha            SK Gränsen                 41:20       3:03
14  491  Jörgen Lahti             Luleå                      41:59       3:42
15  534  Fredrik Isaksson         Överkalix IF               42:35       4:18
16  522  Fredrik Larsson          Luleå                      42:47       4:30
17  452  Peter Larsson            Mefos IK                   43:12       4:55
18  451  Magnus Allström          Lulekamraterna             43:30       5:13
19  456  Matias Jonefjäll         Porsön                     43:32       5:15
20  492  Joakim Johansson         Luleå                      43:47       5:30
21  494  Niklas Grip              Lulekamraterna             43:49       5:32
22  440  Tobias Hegner            Livbåtarna 2               43:52       5:35
23  529  Mattias Nilsson          Luleå                      43:59       5:42
    463  Urban Lundberg           Luleå                      43:59       5:42
25  489  Peder Johansson          Sunderbyn                  44:05       5:48
26  530  Robert Lundqvist         Luleå                      44:17       6:00
27  473  Bjarne Bergquist         Luleå Tekniska Unive       44:34       6:17
28  466  Tomas Grönberg           Luleå                      44:35       6:18
29  435  Carl-Magnus Henrikson    Livbåtarna 1               44:41       6:24
30  478  Mikael Wahlberg          Star                       44:59       6:42
31  485  Jens Sundström           Antnäs BK                  45:10       6:53
32  512  Tommy Carlsson           Stol och Fiol              45:11       6:54
33  533  Anders Mark              Luleå                      45:52       7:35
34  481  Dan Sandström            Södra Sunderbyn            45:54       7:37
35  532  Anna Laitila             Luleå                      45:56       7:39
36  514  Roger Lundqvist          Råne skidklubb             45:57       7:40
    527  Krister Hansén           Arnemark                   45:57       7:40
    520  Peter Uusitalo           Sunderby SK                45:57       7:40
39  470  Sylvia Brandén           Luleå                      46:05       7:48
40  488  Stefan Juntti            Länsförsäkringar           46:08       7:51
41  518  Olof Bergh               Sävast SK                  46:19       8:02
42  447  Greger Sandberg          Lag Ramböll                46:59       8:42
43  495  Ann-Christin Burman      Luleå                      47:08       8:51
44  513  Johan Gyllefjord         F21 IF                     47:11       8:54
45  461  Nina Davidsson           Knivsta                    47:13       8:56
46  438  Peter Rangson            Livbåtarna 2               48:30      10:13
47  483  Robert Hasselborg        Töre SK                    48:32      10:15
48  406  Stephen Ryan             Atea Lag 2                 48:39      10:22
49  498  Mats Bergström           Luleå                      48:57      10:40
50  443  Maria Ömalm              Gällivare                  48:59      10:42
51  511  Petter Kyösti            Luleå tekniska Unive       49:01      10:44
52  459  Patrik Äijä              Under 50                   49:12      10:55
53  517  Johan Lindholm           Luleå                      49:13      10:56
54  475  Lars Näsman              Luleå långfärds skri       49:17      11:00
55  484  Håkan Kieri              SSAB                       49:21      11:04
56  524  Sofie Rynbäck            Malmberget                 49:22      11:05
57  500  Pär Töyrä                Luleå                      49:28      11:11
58  458  Andreas Jacobsson        Under 50                   49:34      11:17
59  444  Johan Rönnbäck           Lag Ramböll                49:41      11:24
60  457  Johan Narinen            Under 50                   49:45      11:28
61  415  Reino Jillker            Kuriren Lag 2              49:46      11:29
62  402  Mattias Gyllensporre     Atea Lag 1                 49:48      11:31
63  420  Therese Sundqvist        Gasellerna                 49:58      11:41
64  471  Helena Lindgren          Luleå                      50:00      11:43
65  423  Åsa Svensson                                        50:01      11:44
66  469  Jonas Olsson             Boden                      50:14      11:57
67  424  Kent Andersson           I 19 IF                    50:15      11:58
68  460  John Isaksson            Under 50                   50:26      12:09
69  508  Ingela Isaksson          Girl power                 50:35      12:18
70  476  Göran Lindbäck           Luleå                      50:48      12:31
71  404  Johan Bergman            Atea Lag 2                 50:54      12:37
72  403  Peter Nordlund           Atea Lag 2                 51:07      12:50
73  519  Peter Johansson          Sävast SK                  51:50      13:33
74  521  Dennis Johansson         Jävrebyn                   51:58      13:41
75  432  Håkan Olovsson           Team Röntgen               52:09      13:52
76  427  Kurt Lundberg            Pite Runners               52:22      14:05
77  418  Lars Laitila             Luleå Tekniska Unive       52:24      14:07
78  472  Kenneth Johansson        NLL                        52:35      14:18
79  442  Malin Paulusson          Gema Industri AB           52:36      14:19
80  453  Jörgen Kajberg           Mefos IK                   52:54      14:37
81  480  Sofia Marklund Ehlien    Luleå                      53:11      14:54
82  405  Christer Alldén          Atea Lag 2                 53:54      15:37
83  501  Åke Tserni               Postens IF                 54:10      15:53
84  409  Andreas Johansson        Atea Lag 3                 54:16      15:59
85  445  Camilla Rönnbäck         Lag Ramböll                55:06      16:49
86  477  Hans Eriksson            Luleå                      55:12      16:55
87  516  Bjarne Olsson            NLL                        55:24      17:07
88  497  Nina Adolfsson           Boden                      55:31      17:14
89  479  Clary Lundberg           Luleå                      56:19      18:02
90  407  Tomas Widmark            Atea Lag 3                 56:21      18:04
91  433  Johannes Arnesen         Team Röntgen               57:08      18:51
92  437  Erika Karlström          Livbåtarna 1               57:10      18:53
93  531  Marie Berglund           Norrfjärdens IF            57:11      18:54
94  493  Pernilla Munkhammar      Luleå                      57:12      18:55
95  507  Robert Andersson         Bodens skidklubb           57:14      18:57
96  408  Björn Lundberg           Atea Lag 3                 57:15      18:58
97  446  Jan Forsmark             Lag Ramböll                57:47      19:30
98  422  Eva Sundberg             Gasellerna                 57:57      19:40
99  430  Marianne Olovsson        Team Röntgen               58:51      20:34
100 474  Karin Bergquist          Luleå Tekniska Unive       59:13      20:56
101 419  Stina Nilsson            Morjärv SK                 59:37      21:20
102 499  Annika Nordkvist         Trafikverket               59:38      21:21
103 414  Johanna Hövenmark        Kuriren Lag 1              59:46      21:29
104 436  Tove Norman              Livbåtarna 1             1.00:20      22:03
105 462  Elin Lindberg            Luleå                    1.01:27      23:10
106 421  Linda Pettersson         Gasellerna               1.01:44      23:27
107 412  Maria Glantz             Kuriren Lag 1            1.02:08      23:51
108 482  Anna Nilsson             Luleå                    1.02:49      24:32
109 417  Petra Isaksson           Kuriren Lag 2            1.02:53      24:36
110 464  Anna-Karin Styrbäck      Luleå                    1.03:04      24:47
111 434  Emma Segerlund           Livbåtarna 1             1.03:12      24:55
112 505  Malin Bernspång          StiL                     1.05:38      27:21
113 428  Angela Nilsson           Pite Runners             1.05:59      27:42
114 503  Katrin Martén            Luleå                    1.09:10      30:53
115 502  Catarina Johansson       Luleå                    1.09:11      30:54
116 504  Monica Kutics Normark    StiL                     1.09:30      31:13
117 509  Ann-Catrin B-Eriksson    Girl power               1.16:06      37:49
118 468  Andreas Anttila          Boden                    1.16:37      38:20


          Joggen                   Banlängd 6 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1  775  Jonas Nilsson            Riviera FI                 18:44          0
 2  768  Thomas Johansson         Luleå gjutaren IF          24:03       5:19
 3  762  Agne Johansson           Luleå                      25:03       6:19
 4  772  Alexandra Sjöstrand      Vatten och miljöbyrå       25:05       6:21
 5  761  Emma Brännström          ICA supermarket Bode       25:35       6:51
 6  766  Sofia Engström           Luleå                      27:00       8:16
 7  767  Cecilia Nilsson          Luleå                      27:03       8:19
 8  751  Hans Lindkvist Bodlund   Atea Lag 1                 29:11      10:27
 9  755  Ingemar Tano                                        29:18      10:34
10  760  Caisa Gunnarstedt Skoog                             29:20      10:36
11  756  Marika Eklund            Gasellerna                 30:52      12:08
12  764  Patrik Hillblom          Luleå                      30:53      12:09
13  763  Jan Hillblom             Uppsala                    30:54      12:10
14  765  Roger Tillstan           IFK Kiruna                 30:55      12:11
15  773  Maria Karlström          Luleå ungdomsmottagn       31:56      13:12
16  774  Monica Olsson                                       32:22      13:38
17  758  Charlotta Nordström      Boden                      33:05      14:21
18  757  Roger Olsson             Boden                      34:06      15:22
19  769  Sofi Eriksson            Girl power                 48:51      30:07
20  752  Ylva Smeds               Kuriren Lag 2              48:53      30:09
21  770  Ella Nordlander          Girl power                 49:00      30:16


          Joggen -17               Banlängd 6 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1  858  Tobias Snell             Luleå gjutaren IF          24:02          0
 2  860  Mikael Karlström         Lira BK                    26:49       2:47
 3  850  Joel Sundqvist           Minigasellerna             28:32       4:30
 4  856  Linda-Marie Tillstan     IFK Kiruna                 30:53       6:51
 5  859  Moa Karlström            Luleå rytmik och bal       32:16       8:14
 6  861  Elise Forslund                                      32:20       8:18
 7  862  Elvira Forslund                                     32:21       8:19
 8  851  Filippa Pettersson       Minigasellerna             36:56      12:54
 9  854  Alva Sundberg            Minigasellerna             37:55      13:53
10  855  Emma Svensson            Minigasellerna             37:56      13:54
11  852  Alexandra Eklund         Minigasellerna             38:10      14:08
12  853  Sara Eklund              Minigasellerna             38:54      14:52
13  857  Kevin Granström          Minigasellerna             40:50      16:48

 

Copyright | Hamnmilen