logga.gif

 

Hem Nyheter Galleri Inbjudan Banan Loppet Resultat Filmer Gästbok Länkar

 

2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003

 

 
BAIKlogga.gif

Huvudsponsor:

logoteamsportia2.gif


NR.gif

nsdalltsomhandercopy.jpgKuriren.gif

logga.gif

2010-08-12



Arrangör: Bergnäsets AIK


          M Elit                   Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1    9  Mikael Berg              Riviera FI                 33:33          0
 2   13  Jens Nilsson             Riviera FI                 35:10       1:37
 3    5  Mats Nordin              Lulekamraterna             36:43       3:10
 4    8  Henrik Lundholm          Riviera FI                 37:19       3:46
 5   14  Patrik Isaksson          Överkalix IF               37:40       4:07
 6   15  Magnus Lundbäck          Kriminalvårdens IF         37:44       4:11
 7    7  Mikael Magnusson         Lulekamraterna             37:53       4:20
 8    6  Lars Nordmark            Peab IF                    38:05       4:32
 9   10  Emil Ohlsson             Bergnäsets AIK             38:48       5:15
10    2  Jonas Pakarinen          Lulekamraterna             43:00       9:27
11   12  Anders Strömbäck         Morjärvs SK                44:11      10:38
12   11  Peter Edlöf              STARS SC Piteå             49:21      15:48


          M 35                     Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1   26  Håvard Heldahl           Bodö                       37:08          0
 2   25  Andreas Berglund         Luleå Friidrott            37:35         27
 3   46  Anders Lundbäck          Kriminalvårdens IF         38:41       1:33
 4   29  Morgan Carlsson          Lulekamraterna             38:55       1:47
 5   32  Mika Marjeta             Lulekamraterna             39:44       2:36
 6   34  Christer Edlund          Lulekamraterna             40:15       3:07
 7   20  Helge Nilsson            Morjärvs SK                40:44       3:36
 8   23  Johan Nordqvist          Lulekamraterna             40:57       3:49
 9   30  Ingemar Sundström        Lulekamraterna             41:31       4:23
10   33  Tobias Marklund          STAR SE                    43:18       6:10
11   35  Magnus Ljungstrand       IFK Åhlund                 43:55       6:47
12   27  Olof Berg                FMLogg Boden               47:19      10:11
13   31  Alexander Cavén          Riviera FI                 49:07      11:59
14   47  Ken McCall               USAFE                      53:41      16:33
15   22  Jeff Hamilton            USAFE                      56:16      19:08
16   28  Johannes Arnesen         OK Renen                   58:31      21:23


          M 50                     Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1   38  Anders Riström           Morjärvs SK                39:37          0
 2   36  Lars Wikström            Lulekamraterna             40:27         50
 3   41  Lars Johansson           Jukkasjärvi IF             42:59       3:22
 4   37  Kurt Eneslätt            Korpilombolo GIF           46:14       6:37
 5   40  Anders Söderholm         OK Vargen                  47:43       8:06
 6   39  Håkan Olovsson           Bodens SK                  51:13      11:36


          M 60                     Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1   56  Lars Bergstrand                                     44:02          0
 2   54  Kent Alexandersson       Bodens SK                  45:09       1:07
 3   55  Ronny Strande            Vettasjärvi IF             46:17       2:15
 4   57  Matts Engvall            Bodens SK                  46:43       2:41
 5   51  Jan-Olov Andersson       Morjärvs SK                49:35       5:33
 6   52  Lennart Larsson          Morjärvs SK                57:36      13:34
 7   53  Anders Åström            LKAB Fritid                59:13      15:11


          K Elit                   Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1   77  Lina Alainentalo         Hässelby SK                37:22          0
 2   70  Cornelia Henriksson      Morjärvs SK                37:27          5
 3   64  Elisabeth Clausen        Luleå Basket               38:02         40
 4   61  Anna Nordin              Lulekamraterna             39:22       2:00
 5   62  Karin Nilsson            Slagnäs IF                 40:31       3:09
 6   66  Johanna Nilsson          Lulekamraterna             45:10       7:48
 7   65  Elisabet Andersson       Morjärvs SK                46:54       9:32
 8   68  Lisa Åström              Sweco                      47:01       9:39
 9   67  Hanna Wiik               Lulekamraterna             54:17      16:55


          K 35                     Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1  224  Camilla Grankvist        SGIF                       44:14          0
 2  246  Anna-Karin Wiklund       Star SC                    44:20          6
 3   71  Cahtrine Norberg         StiL                       47:09       2:55
 4   72  Anita Martinell          Karlsvik                   55:37      11:23


          K 50                     Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1   81  Maija Henriksson         Lulekamraterna             43:46          0
 2   82  Mariann Olovsson         Bodens SK                  58:32      14:46


          K 60                     Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1   87  Evonny Skott             Lulekamraterna             53:17          0
 2   86  Stina Nilsson            Morjärvs SK              1.00:41       7:24


          Motion                   Banlängd 10 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1  304  Peter Uusitalo           Pajala IF                  38:25          0
 2  297  Patrik Öberg             Strömnäs GIF               38:48         23
 3  302  Thomas Nordström         TAIF                       39:03         38
 4  289  Fredrik Lundbäck         Luleå                      39:11         46
 5  221  Mikael Renström          Luleå                      39:22         57
 6  200  Peter Sundqvist          Sportradion                40:01       1:36
 7  295  Jan Viklund              Hummerstigens Atlet        40:46       2:21
 8  307  Peter Nilsson            Elgiganten Piteå           40:47       2:22
 9  312  Sune Nordberg            Bergnäsets AIK             40:58       2:33
10  217  Niklas Grip              Lulekamraterna             41:33       3:08
11  223  Per Bergström            StiL                       41:35       3:10
12  266  Markus Magnusson         Ferruform                  41:45       3:20
13  251  Leif Krantz              Ferruform                  41:52       3:27
14  230  Joel Pettersson          Luleå                      41:55       3:30
15  283  Niklas Bäckström         Rutvik                     42:24       3:59
16  309  Fredrik Lundgren         Piteå                      42:42       4:17
17  243  Stefan Bäcklin           Exait IF                   42:45       4:20
18  218  Bo Karlsson              LLDK                       43:23       4:58
19  311  Anders Drugge            Luleå                      43:41       5:16
20  259  Per Vedin                Lulekamraterna             43:47       5:22
21  261  Petter Forslund          Freja                      44:03       5:38
22  296  Jörgen Hellsten          Hummerstigens Atlet        44:18       5:53
23  267  Magnus Olofsson          Luleå                      44:19       5:54
24  258  Harry Olli               Luleå Posten               44:34       6:09
25  257  Mauro Lopez              Luleå Posten               44:36       6:11
26  277  Joakim Johansson         Rosvik                     44:53       6:28
27  213  Dan Sandström                                       44:56       6:31
28  301  Jens Sundström           Antnäs BK                  45:07       6:42
29  286  Jörgen Lahti             Liviöjärvi IF              45:12       6:47
30  222  Jonas Månsson            Arctic group               45:15       6:50
31  272  Stefan Larsson           Rävdun SK                  45:16       6:51
32  229  Michael Tiger            Vattenfall IF              45:18       6:53
33  291  Mats Holmberg            Lulekamraterna             45:34       7:09
34  280  David Berglund           Antnäs                     45:44       7:19
35  233  Annelie Granberg         NLL                        45:45       7:20
36  247  Annette Askenryd         Piteå                      45:48       7:23
37  292  Stefan Mukka             STIL                       46:04       7:39
38  234  Robert Lundqvist         NLL                        46:05       7:40
39  300  Stefan Dahlberg          Öjebyn                     46:21       7:56
40  274  Linnea Bergdahl                                     46:23       7:58
41  284  Irene Lernstål           Lantmäteriet Salveo        46:29       8:04
42  270  Andreas Wallin           Metria                     46:36       8:11
43  278  Carina Larsson           Övertorneå IF              46:52       8:27
44  285  Bernt Granbacke          Liviöjärvi IF              47:05       8:40
45  268  Roger Lundqvist          Råneå skidklubb            47:10       8:45
46  225  Erik Levin               Antnäs BK                  47:15       8:50
47  226  Daniel Bergström                                    47:25       9:00
48  254  Mattias Gyllensporre     Atea                       47:44       9:19
49  242  Robert Karlsson          Exait IF                   47:45       9:20
50  281  Patrik Wikström          Luleå                      47:47       9:22
51  298  Björn Grane              Alingsås                   47:53       9:28
52  269  Hanna Eriksson           Malmberget AIK             48:04       9:39
53  249  Göran Lindbäck           Luleå                      48:09       9:44
    216  Johan Nilsson            Kalmar                     48:09       9:44
55  215  Jan Johansson            Piteå                      48:10       9:45
56  271  Ann-Christin Burman      Luleå                      48:19       9:54
57  288  Stephen Ryan                                        48:28      10:03
58  212  Johan Ransjö             WSP                        48:36      10:11
59  303  Ivan A Rosland           Bodö NOR                   48:39      10:14
60  241  Richard Nordström        Piteå                      48:44      10:19
61  262  Sara Åström              Freja                      48:45      10:20
62  214  Lars Johansson           Blåsmark                   49:03      10:38
63  305  Ulla Johansson           Boden                      49:14      10:49
64  293  Martin Karlsson          Luleå                      49:15      10:50
65  228  Johanna Pakarinen                                   49:26      11:01
66  238  Sven-Olov Larsson        Mieko Fishing              50:02      11:37
67  306  Roger Nilsson            Bodens SK                  50:20      11:55
68  204  Kurt Lundberg            PitePower                  50:25      12:00
69  248  David Åström                                        50:27      12:02
70  308  Jessica Lundkvist        Elgiganten Piteå           50:46      12:21
71  279  Christian Johansson      LTU                        50:48      12:23
72  310  P-O Wennberg             Gammelstad                 50:55      12:30
73  250  Åsa Sandström            Luleå                      51:01      12:36
74  265  Charlotte Hemmingsson    Luleå                      51:33      13:08
75  255  Johan Bergman            Atea                       51:34      13:09
76  263  Erika Holmquist          Freja                      51:49      13:24
77  232  Kennet Johansson         NLL                        52:04      13:39
78  227  Joakim Larsson                                      52:10      13:45
79  211  Lars Laitila                                        52:41      14:16
    275  Gunnar Persson           NLL                        52:41      14:16
81  294  Stina Alavaara           Korpen Gle/Mbg             53:01      14:36
82  256  Mikael Jonsson           Atea                       53:08      14:43
83  239  Erik Nilsson             Gammelstads IF P81         53:24      14:59
    235  Kent Andersson           I19 IF                     53:24      14:59
85  287  Robert Ekberg                                       53:31      15:06
86  206  Hanna Lidström           PitePower                  53:35      15:10
87  299  Anna Sjödin              Eskilstuna                 53:37      15:12
88  205  Karin Lundberg-Rönnkvist PitePower                  54:14      15:49
89  231  Roger Persson            Kalix                      54:38      16:13
90  252  Maria Hägg               Luleå                      54:49      16:24
91  253  Stig Nilsson             Atea                       55:07      16:42
92  260  Jonathan Högnelid        Luleå                      55:35      17:10
93  207  Niklas Rombe Hedlund     WSP                        55:40      17:15
94  219  Ingrid Vikman            Lulekamraterna             55:44      17:19
95  237  Ove Ellert               Luleå Kamraterna           55:46      17:21
96  273  Rolf Westerberg          BDX                        55:47      17:22
97  210  Björn Lundberg           Atea                       56:42      18:17
98  240  Åsa Holmats              Piteå                      56:52      18:27
99  282  Eilert Larsson           Sunderbyn                  57:40      19:15
100 208  Linda Pettersson         Pumorna                    58:47      20:22
    209  Eva Sundberg             Pumorna                    58:47      20:22

102 276  Christer Allden          Luleå                      58:51      20:26
103 244  Åsa Lindh                Exait IF                   59:24      20:59
104 203  Angela Nilsson           PitePower                  59:28      21:03
105 264  Carina Sandström         Freja                    1.04:16      25:51
106 220  Ellen Vikman                                      1.07:55      29:30


          Joggen                   Banlängd 6 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1  718  Agne Johansson           Luleå                      25:51          0
 2  703  Therese Sundqvist        Pumorna                    28:26       2:35
 3  701  RosMarie Andersson       Morjärvs SK                28:30       2:39
 4  711  Birgit Karl              Sunderby SK                28:45       2:54
 5  721  Björn Källström          Lulepostens IF             29:05       3:14
 6  705  Margurite Allström       Running gang               29:12       3:21
 7  702  Jan Rytting              Lulepostens IF             30:31       4:40
 8  715  Marika Johansson         Luleå                      31:52       6:01
 9  700  Marika Eklund            Pumorna                    32:15       6:24
10  717  Åsa Wikström             Luleå                      32:49       6:58
    716  Elisabeth Ennefors       Luleå                      32:49       6:58
12  704  Gunilla Johansson        Sportprodukter Luleå       33:23       7:32
13  714  Karin Niva               Lulekamraterna             33:39       7:48
14  713  Robert Andersson         Bodens SK                  34:41       8:50
15  719  Josefin Ydhag            Luleå                      34:42       8:51
16  720  Carl-Gustav Johansson    Kiruna                     34:43       8:52
17  722  Christina Hedlund        Piteå                      34:51       9:00
18  712  Gunhild Glanberg Persson Sunderby SK                39:47      13:56


          Joggen -17               Banlängd 6 km

Plac  Nr  Namn                     Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1  802  Rasmus Drugge            Morjärvs SK                23:03          0
 2  800  Jakob Fridesjö           Morjärvs SK                23:29         26
 3  804  Gustav Rytting           Avan                       30:13       7:10
 4  803  Simon Karl               Sunderby Sk                30:23       7:20
 5  801  Sofia Fridesjö           Morjärvs SK                33:18      10:15



Deltagare i klasser utan tidtagning  -----------------------------------------

                          Klass  Joggen ej tid    Banlängd 6 km
                          ====================

     Nr     Namn                          Förening
     ------------------------------------------------------

     1000   Anna Jonsson                  Luleå Basket       
     1001   Gerd Füereder                 Nalle Puhs vänner  
     1002   Monika Füreder                Nalle Puhs vänner  
     1003   Mariana Engberg               Nalle Puhs vänner  
     1004   Berit Füreder                 Nalle Puhs vänner  
     1005   Sara Nilsson                  Gammelstads Basket 

 

Copyright | Hamnmilen