logga.gif

 

Hem Nyheter Galleri Inbjudan Banan Loppet Resultat Filmer Gästbok Länkar

 

2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003

 

 
BAIKlogga.gif

Huvudsponsor:

logoteamsportia2.gif


NR.gif

nsdalltsomhandercopy.jpgKuriren.gif

Kalasmilen2-kopiera.gif

2009-08-06



Arrangör: Bergnäsets AIK


                                Resultat  M Elit
                                ================
                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1  3   Tobias Lustig             Jukkasjärvi IF             32:20          0
 2  1   Pär Wikberg               Skellefteå AIK             33:33       1:13
 3  5   Johan Malmberg            Fredrikshofs FI            34:24       2:04
 4  13  Jens Nilsson              Riviera FI                 35:08       2:48
 5  12  Mikael Stenqvist          Sävast Ski Team            35:54       3:34
 6  9   Tomas Kapell              IF Vikingarna              36:10       3:50
 7  8   Mats Nordin               Lulekamraterna             37:12       4:52
 8  14  Patrik Isaksson           Överkalix IF               37:27       5:07
 9  7   Henrik Lundholm           Riviera IF                 37:33       5:13
10  11  Magnus Lundbäck           Bergnäsets AIK             37:38       5:18
11  182 Maxim Murashkin           Luleå                      38:10       5:50
12  10  Anders Högdal             Jalles TC                  39:52       7:32
13  6   Erik Grönberg             Luleå                      48:00      15:40



                                Resultat  M 35
                                ==============
                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1  16  Matti Linna               Nilivaara IS               33:35          0
 2  22  Olof Ranhagen             Vallentuna FK              36:55       3:20
 3  21  Andreas Berglund          Luleå FI                   37:17       3:42
 4  17  Fredrik Eliasson          Axa sportsclub             38:11       4:36
 5  18  Patric Eriksson           Lulekamraterna             39:05       5:30
 6  20  Mikael Marietta           Lulekamraterna             40:16       6:41
 7  24  Jonas Utterström          Jalles TC                  41:19       7:44
 8  25  Magnus Ljungstrand        IFK Åhlund                 42:45       9:10
 9  19  Tommy Johansson           Överkalix IF               44:01      10:26
10  23  Alexander Cavén           Riviera FI                 47:54      14:19



                                Resultat  M 50
                                ==============
                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1  35  Ingvar Johansson          Lulekamraterna             38:18          0
 2  31  Lars Wikström             Lulekamraterna             38:41         23
 3  32  Anders Riström            Morjärvs SK                38:51         33
 4  36  Christer Jakobsson        Lulekamraterna             41:29       3:11
 5  37  Ivar Palo                 Jalles TC Umeå             42:42       4:24
    40  Lars Bergstrand           Dalasjö IK                 42:42       4:24
 7  38  Torbjörn Hane             Morjärvs SK                43:28       5:10
 8  33  Tony Hedlund              Luleå LDK                  45:09       6:51
 9  39  Ronny Strande             Vettasjärvi IF             45:36       7:18



                                Resultat  M 60
                                ==============
                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1  41  Börje Nilsson             Lulekamraterna             40:55          0
 2  44  Jan-Olof Andersson        Morjärvs SK                48:54       7:59
 3  43  Lennart Larsson           Morjärvs SK                55:37      14:42



                                Resultat  K Elit
                                ================
                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1  64  Anna Nordin               Lulekamraterna             38:24          0
 2  61  Sandra Halvarsson         Morjärvs SK                39:59       1:35
 3  65  Carine Gully              Luleå                      46:18       7:54
 4  62  Maria Skuce               Alexandria                 54:55      16:31



                                Resultat  K 35
                                ==============
                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1  73  Anna Norén                Riviera FI                 39:55          0
 2  72  Anna-Lena Stenlund        Skellefteå AIK             41:31       1:36
 3  76  Ingela Fredriksson        Järfälla IF                47:36       7:41
 4  75  Sara Sundberg             Bergnäset AIK              47:46       7:51
 5  71  Carola Vånsjö             Djursjukhuset              48:53       8:58



                                Resultat  K 50
                                ==============
                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1  80  Maija Henriksson          Lulekamraterna             42:49          0
 2  79  Anette Andersson          Morjärvs SK                49:28       6:39
 3  78  Stina Nilsson             Morjärvs SK                58:15      15:26



                                Resultat  K 60
                                ==============
                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1  82  Evonny Skott              Lulekamraterna             52:27          0



                                Resultat  Motion 10 km
                                ======================
                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1  379 Matthias Vainionpää       Luleå                      36:23          0
 2  380 Anders Lundbäck           Kriminalvårdens IF         38:13       1:50
 3  300 Peter Sundqvist           Sportradion                38:19       1:56
 4  331 Niklas Thun               Sweco                      38:54       2:31
 5  317 Mikael Magnusson          Luleå                      39:32       3:09
 6  364 Claes Rasmusson           SWEDbank                   39:36       3:13
 7  319 Marcus Johansson          Luleå                      40:43       4:20
 8  362 Jan Lundqvist             Lulekamraterna             41:10       4:47
 9  350 Tommy Nilsson             Prinsnäs                   42:15       5:52
    335 Pär Paavola               Luleå                      42:15       5:52
11  352 Anders Kitok              Luleå                      42:47       6:24
12  329 Magnus Olofsson           Luleå Kommun               42:48       6:25
13  389 Markus Björnstrand        Soppero IF                 43:07       6:44
14  327 Leif Krantz               Luleå                      43:09       6:46
15  392 Fredrik Engström          Vattenfalls IF             43:20       6:57
16  396 Anders Drugge             Junkön IF                  43:30       7:07
17  322 Michael Tiger             Vattenfall IF              43:31       7:08
18  344 Peter Nilsson             Rutvik                     43:32       7:09
19  388 Roger Elimä               Strömnäs GIF               43:39       7:16
20  384 Anders Forsling           Länsförsäkringar           43:58       7:35
21  315 Magnus Ersson             OK Vargen Kalix            43:59       7:36
22  310 Lars Sandberg             Antnäs BK                  44:15       7:52
23  393 Sara Lidbaum              Luleå                      44:50       8:27
24  368 Jan Nyberg                Lulekamraterna             45:03       8:40
25  328 Bernt Granbacke           Liviöjärvi IF              45:27       9:04
26  332 Jan Westerberg            Sunderbyn                  45:54       9:31
27  311 David Berglund            Antnäs BK                  45:55       9:32
28  369 Mauro Lopez               Lulepostens IF             46:11       9:48
29  309 Jens Sundström            Antnäs BK                  46:25      10:02
30  337 Mats Holmberg             Lulekamraterna             46:38      10:15
31  371 Janne Larsson             Övertorneå IF              46:52      10:29
32  361 Viktor Rutberg            Exait IF                   47:01      10:38
33  370 Carina Larsson            Övertorneå IF              47:10      10:47
34  395 Mats Lindgren             Sunderby SK                47:19      10:56
35  375 Dan Sandström             Sunderbyn                  47:31      11:08
36  387 Roger Lundqvist           Råneå SK                   47:37      11:14
37  343 Markus Magnusson          Luleå                      47:38      11:15
38  321 Kent Karlsson             Sattajärvi IF              47:40      11:17
39  365 Linda Lindberg            Exait IF                   47:53      11:30
40  347 Rickard Hansson           Mjöfjärdens IF             48:13      11:50
    312 Mattias Bornerberg        m3m2                       48:13      11:50
    334 Johan Paavola             Luleå                      48:13      11:50
43  383 Kjell Lindfors            Länsförsäkringar           48:22      11:59
44  318 Per Vedin                 Luleå                      48:30      12:07
45  333 Göran Lindbäck            Luleå                      48:35      12:12
46  377 Helena Lindvall           Norrbottens IF             48:36      12:13
47  391 Tommy Törfalk             Ohtanajärvi IK             48:40      12:17
48  376 Joakim Johansson          RABE                       48:41      12:18
49  351 Rickard Neehr             Luleå                      48:46      12:23
50  340 Cathrine Norberg          Stil                       48:49      12:26
51  314 Roger Nilsson                                        48:52      12:29
52  336 P-O Nilsson               Stena Stål                 49:15      12:52
53  316 Richard Nordström         Norrfjärdens IF            49:16      12:53
54  366 Pär Nordström             Capgemini                  49:42      13:19
55  330 Jörgen Lahti              Ferruform                  49:43      13:20
56  372 Per-Ola Wennberg          Gammelstad                 50:14      13:51
57  394 Mikael Lundkvist          Gammelstad                 50:25      14:02
58  357 Andreas Karlsson          DJ Adde prod               50:38      14:15
59  374 Peter Öhlund              Luleå                      50:40      14:17
60  304 Kurt Lundberg             Pitebo AB                  51:21      14:58
61  307 Tina Haltu                                           51:38      15:15
62  382 Emma G Bornebring         m3m2                       52:25      16:02
63  306 Kjell Tibrand             Piteå                      52:52      16:29
64  359 Johanna Engström          Sunderbyns Sportklub       53:01      16:38
65  360 Åsa Engström              Sunderbyns Sportklub       53:07      16:44
66  326 Thomas Aho                Tulldata IF                53:44      17:21
67  348 Rolf Westerberg           BDX företaget              53:59      17:36
68  325 Eva Ellert                Lulekamraterna             54:08      17:45
69  390 Anna Björnström           Slottsklippan              55:25      19:02
70  356 Stefan Lundkvist          Logcia                     56:26      20:03
71  378 Emma Engkvist             Luleå                      56:52      20:29
72  341 Lars Andersson            Luleå Gjutaren             57:04      20:41
73  349 Maria Nilsson             Prinsnäs                   57:11      20:48
74  367 Cathy Wilkinson           Luleå                      58:20      21:57
75  342 Ingrid Vikman             Göteborgskamraterna        58:36      22:13
76  354 Johanna Furberg           Tulldata IF                59:15      22:52
77  353 Mona Furberg              Luleå                      59:19      22:56
78  386 Karin Lindberg Rönnkvist  Piteå                      59:29      23:06
79  308 Jan Rytting               Lulepostens IF           1.01:07      24:44
80  355 Chanmah Bivi              Luleå                    1.01:36      25:13
81  338 Yvonne Aitomäki           Bensbyn                  1.02:02      25:39
82  346 Elisabeth Ennefors        Luleå                    1.02:08      25:45
83  345 Åsa Wikström              Boden                    1.02:30      26:07
84  323 Elise Holmstedt           Luleå                    1.03:46      27:23
85  324 Anette Sundström          Capgemini                1.03:54      27:31
86  305 Angela Nilsson            Länsstyrelsen            1.04:53      28:30
87  381 Stig Ågren                Kiruna LDK               1.06:10      29:47
88  358 Martin Töyrä              Luleå                    1.16:03      39:40



                                Resultat  P 15
                                ==============
                                                            Banlängd 6 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
  1  180 Jakob Fridesjö            Morjärvs SK                24:04          0
  2  181 Rassmus Drugge            Morjärvs SK                24:31         27



                                Resultat  F 15
                                ==============
                                                            Banlängd 6 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
  1  110 Sofia Fridesjö            Morjärvs SK                34:27          0



                                Resultat  P 17
                                ==============
                                                            Banlängd 6 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
  1  192 Ulrik Nordberg            Bergnäsets AIK             20:12          0
  2  190 Simon Blom                Luleå Freestyle            26:55       6:43
  3  191 Axel Löf                  Luleå Freestyle            28:03       7:51



                                Resultat  Motion 6 km
                                =====================
                                                            Banlängd 6 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1  671 Alexander Forss           Norrbottens byggproj       21:01          0
 2  674 David Pantzare            Norrköpings FK             22:10       1:09
 3  701 Jimmy Landström           Norrbottens-Kuriren        22:42       1:41
 4  672 Göran Renström            Skellefteå AIK             27:11       6:10
 5  669 Jaime Romo                Mexico                     27:34       6:33
 6  673 Ulrika Renström           Sunderbyn SK               27:35       6:34
 7  653 Angerd Norberg            Lulekamraterna             29:12       8:11
 8  667 Ewa-Marie Johansson       Sunderbyn SK F-95          31:37      10:36
 9  676 Julia Stridsman           Bergnäsets AIK             32:01      11:00
    675 Cornelia Norberg          Bergnäsets AIK             32:01      11:00
11  654 Helena Raukola            Luleå                      33:32      12:31
12  655 Åsa Eriksson              Boden                      33:33      12:32
13  660 Stina Nilsson             Sunderbyn SK F-95          33:38      12:37
14  663 Carolina Mella            Sunderbyn SK F-95          34:50      13:49
    666 Mariana Norberg-Niva      Sunderbyn SK F-95          34:50      13:49
    665 Johanna Ohlsson           Sunderbyn SK F-95          34:50      13:49
    656 Elin Aunes                Sunderbyn SK F-95          34:50      13:49
    652 Rosmari Andersson         Morjävs SK                 34:50      13:49
    659 Mikaela Johansson         Sunderbyn SK F-95          34:50      13:49
    661 Amanda Karlsson           Sunderbyn SK F-95          34:50      13:49
    664 Elin Nilsson              Sunderbyn SK F-95          34:50      13:49
22  670 Lilian Nilsson            Exait IF                   36:20      15:19
23  657 Ida Erngård               Sunderbyn SK F-95          45:33      24:32
    658 Erika Johansson           Sunderbyn SK F-95          45:33      24:32
25  662 Cecilia Linderälv         Sunderbyn SK F-95          45:34      24:33



                                Resultat  Utan tid
                                ==================
                                                            Banlängd 6 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
  1  700 Gunilla Johansson         Korpen Luleå           

 

Copyright | Hamnmilen