logga.gif

 

Hem Nyheter Galleri Inbjudan Banan Loppet Resultat Filmer Gästbok Länkar

 

2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003

 

 
BAIKlogga.gif

Huvudsponsor:

logoteamsportia2.gif


NR.gif

nsdalltsomhandercopy.jpgKuriren.gif

Kalasmilen2-kopiera.gif

2007-08-02





                                Resultat  M Elit
                                ================
                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1  13  Pär Wikberg               Skellefteå AIK             33:21          0
 2  3   Peter Olsson              Antnäs BK                  34:31       1:10
 3  1   Kenneth Boman             Luleåkamraterna            35:05       1:44
 4  11  Jens Nilsson              Riviera Friidrott          35:08       1:47
 5  9   Andreas Andersson Junkka  Haparanda SKT              35:37       2:16
 6  91  Lars Nordmark             Överkalix IF               37:04       3:43
 7  8   Christer Johansen         Soppero IF                 37:45       4:24
 8  10  Morgan Carlsson           Lulekamraterna             37:50       4:29
 9  5   Tobias Finnsson           Boden                      37:55       4:34
10  6   Johan Lintzen             Luleå Gjutarens IF         38:17       4:56
11  2   Magnus Lundbäck           Kriminalvårdens IF         38:27       5:06
12  7   Jonas Pakarinen           Stil                       41:19       7:58
13  15  Emil Kågström             Luleå                      46:03      12:42
14  14  Jens Larsson              Vägverket                  46:27      13:06
15  12  Mikael Fellman            Antnäs BK                  46:37      13:16
16  4   Gustav Ramfjäll           Älvby IF                   50:01      16:40



                                Resultat  M 22
                                ==============
                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1  52  Adam Wikström             Soppero IF                 38:06          0
 2  53  Jesper Töyrä              Gammelstad                 38:43         37



                                Resultat  M 35
                                ==============
                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1  21  Per Reinholdt             Lulekamraterna             37:44          0
 2  27  Ahmed Hassan              TAF Älvsbyn                38:08         24
 3  23  Christer Edlund           Lulekamraterna             38:57       1:13
 4  19  Ingermar Sundström        Lulekamraterna             40:13       2:29
 5  20  Niklas Grip               Lulekamraterna             40:54       3:10
 6  18  Stefan Bäcklin            Exalt IF                   41:03       3:19
 7  22  Ulf Hollsten              Göteborg                   43:44       6:00
 8  17  Markus Björnström         Soppero IF                 44:30       6:46
 9  25  Peter Simonsson           LTU                        45:29       7:45
10  26  Jouni Suopanki            Haparanda SKT              45:42       7:58
11  16  Christer Hällgren         Älvsby IF                  50:06      12:22



                                Resultat  M 50
                                ==============
                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1  39  Ingvar Johansson          Lulekamraterna             37:10          0
 2  36  Ralf  Engelmark           Lulekamraterna             37:48         38
 3  38  Anders Riström            morjärvs sk                38:39       1:29
 4  31  Lars Wikström             Lulekamraterna             39:26       2:16
 5  37  Kent Alexandersson        Luleposten                 41:45       4:35
 6  87  Jan Svanberg              Intersport                 41:47       4:37
 7  35  Lars Johansson            Jukkasjärvi IF             41:49       4:39
 8  34  Christer Jakobsson        Lulekamraterna             42:03       4:53
 9  40  Kjell Åkeblom             Lulekamraterna             42:45       5:35
10  86  Ronny Strande             Vettasjärvi IF             45:12       8:02



                                Resultat  M 60
                                ==============
                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1  42  Börje Nilsson             Lulekamraterna             37:39          0
 2  43  Jan-Olov Andersson        Morjärvs SK                46:30       8:51
 3  41  Bo Boström                Bodens SK                  51:16      13:37



                                Resultat  K Elit
                                ================
                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1  62  Cornelia Henriksson       Lanhajärvi                 38:43          0
 2  64  Anna Tano-Nordin          Lulekamraterna             39:29         46
 3  61  Karin Nilsson             Slagnäs IF                 40:12       1:29
 4  63  Nina Lintzen              Högbo AIK                  40:59       2:16
 5  66  Julia Strand              Bölebyns SK                45:16       6:33
 6  65  Linnea Liljegren          Kompelusvaara IF           47:33       8:50
 7  67  Ester Hellström           Jävre                      53:16      14:33



                                Resultat  K 22
                                ==============
                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1  88  Kristina Nordebo          Älvsby IF                  45:36          0



                                Resultat  K 35
                                ==============
                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
  1  77  Anna Norén                Norrfjärdens IF            42:49          0
  2  76  Christina Ruuth           Persö SK                   44:16       1:27
  3  74  Elisabeth Skoglund        Luleå räddningstjäns       45:46       2:57
  4  75  Anita Martinell           Lulekamraterna             47:36       4:47
  5  72  Anna Björnström           Soppero IF                 53:29      10:40
  6  73  Pia Olsson-Lasu           Gammelstads IF             53:37      10:48
  7  71  Debora Majors             Luleå                      57:05      14:16



                                Resultat  K 50
                                ==============
                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1  79  Maija Henriksson          Lulekamraterna             42:38          0
 2  80  Birgitta Myrnäs           Lulekamraterna             44:16       1:38
 3  78  Agneta Forsberg           Lulekamraterna             46:42       4:04
 4  82  Anette Andersson          Morjärvs SK                49:18       6:40
 5  81  Evonny Skott              Lulekamraterna             50:13       7:35



                                Resultat  Motion
                                ================
                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1  198 Andreas Nilsson           F21 IF                     37:11          0
 2  101 Peter Sundqvist           Sportradion                39:03       1:52
 3  182 Anders Lundbäck           Kriminalvårdens IF         39:10       1:59
 4  163 Martin Lundholm           Liviöjärvi IF              39:56       2:45
 5  173 Mikael Forsell            Burträsk SK                40:13       3:02
 6  156 Niklas Lehto              Lulekamraterna             40:22       3:11
 7  175 Björn Solvang             Narvik                     40:26       3:15
 8  188 Mikael Strömberg          Täfteå IK                  40:51       3:40
 9  186 Jonas Utterström          Umeå                       40:53       3:42
10  195 Tobias Marklund           Hortlax SK                 40:57       3:46
11  114 Fredrik Medelid           Liviöjärvi                 41:19       4:08
12  133 Anders Lundquist          IFK Åhlund                 41:39       4:28
13  124 Magnus Lindberg           Luleå Sk                   41:43       4:32
14  178 Tobias Drugge             Lulekamraterna             42:20       5:09
15  192 Mats Lennerblad           Luleå                      42:37       5:26
16  147 Markus Magnusson          Ferru Forum                42:38       5:27
17  134 Thomas Bergström          Luleå                      42:42       5:31
18  169 Joakim Öhlund             Sunderby SK                42:44       5:33
19  117 Mathias Espling           Telia IF                   42:46       5:35
20  191 Elias Engman              Kiruna                     42:52       5:41
21  103 Robert Falk               Vattenfall IF              43:00       5:49
22  165 Johan Olofsson            Svarta braxen              43:54       6:43
23  121 Patrik Wikström           Luleå                      44:14       7:03
24  177 Johan Aasa                Ångsågen Luleå             44:18       7:07
25  183 Roger Elimä               Piteå                      44:20       7:09
26  141 Kjell Essberg             Securitas Systems          44:37       7:26
27  167 Per Sundberg              Vattenfalls IF             44:43       7:32
28  190 Torbjörn Hane             Kalix LK                   44:44       7:33
29  196 Jimmy Engström            Skellefteå SK              44:45       7:34
30  181 Frida Jakobsson           Korpilomobo GIF            44:46       7:35
31  136 Richard Hultmar           Korskyrkan                 44:56       7:45
    153 Anthony Lodnert           Luleå kommun               44:56       7:45
33  135 Tommy Nilsson             Botnia slädhundsklub       45:06       7:55
34  123 Ingemar Backgård          Luleå SK                   45:15       8:04
35  139 Henrik Landström          Jogg.se                    45:19       8:08
36  132 Magnus Ljungström         IFK Åhlund                 45:32       8:21
37  131 Mikael Tiger              Luleå                      45:34       8:23
38  115 Reine Sundqvist           Sveriges Radio             45:49       8:38
39  155 Ulf Larsson               Kriminalvårdens IF         45:54       8:43
40  145 Leif Öhrvall              All aktivitets fören       45:59       8:48
41  151 Andreas Engvall           Luleå                      46:17       9:06
42  168 Mikael Öhrvall            Öhrvalls Bygg              46:22       9:11
43  138 Magnus Rönnberg           Antnäs BK                  46:40       9:29
44  125 Patrik Eriksson           Metria                     46:53       9:42
45  116 Markus Espling            Telia IF                   46:56       9:45
46  179 Kai Soini                 Fiskegubbe/Luleå           47:19      10:08
47  137 Håkan Blom                Luleå Freestyle            47:21      10:10
48  154 Tommy Nordlund            Luleå                      47:24      10:13
49  166 Hanna Niemi               Luleposten IF              47:31      10:20
50  108 Lars Lindbom              Helex                      48:06      10:55
51  119 Lars Nyström              Luleåpostens IF            48:10      10:59
52  140 Marie Larsson             Helex                      48:35      11:24
53  104 Agnetha Kontio            Nikkala                    48:40      11:29
54  185 Jim Niemi                 Sunderby SK                48:44      11:33
55  111 Christer Lindholm         Tulldata IF                48:49      11:38
56  107 Kenneth Johansson         NLL                        48:55      11:44
    146 Roger Lundqvist           BAIK                       48:55      11:44
58  172 Dan Sandström             Damill                     49:05      11:54
59  199 Mauro Lopez               Luleposten IF              49:15      12:04
60  194 Arne Björman              HDCS Boden                 49:20      12:09
61  193 Ewa Öhman                 Boden                      49:46      12:35
62  152 Daniel Westerberg         OK vargen                  50:14      13:03
63  150 Jan Forsmark              Fiskegubbarna              50:44      13:33
64  113 Anders Bergström          Diplomis                   50:50      13:39
65  187 Åsa Isaksson              Notvikens IK               50:53      13:42
66  149 Terese Taaveniku          Luleå                      51:05      13:54
67  102 Lars-Göran Niemi          Skandiamäklarna            51:27      14:16
68  158 Bengt Eliasson            Fiskegubbarna              51:28      14:17
69  164 Bengt Nordebo             Älvsby IF                  51:50      14:39
70  112 Isabella Lindholm         Tulldata IF                52:12      15:01
71  162 Rolf Westerberg           BDX                        52:28      15:17
72  148 Jan Sikström              Telia IF                   52:29      15:18
73  189 Kjell Tibrand             Piteå Kommun               52:35      15:24
74  120 Agneta Wikström           Luleå                      52:36      15:25
75  161 Johanna Lindberg          Posten IF                  52:56      15:45
76  159 Karin Eliasson            Luleå                      53:05      15:54
77  122 Annica Rimpi              Telia IF                   53:13      16:02
78  157 Petra Berg                Stockholm                  53:20      16:09
79  130 Eva Ellert                Sunderby SK                53:47      16:36
80  171 Åsa Sandström             Bergskolan                 53:59      16:48
81  109 Carl-Gustav Taavo         Telia IF                   54:05      16:54
82  174 Grete Solvang Stoltz      SCA Fritid                 55:46      18:35
83  176 Christina Forslund        Skelefteå                  55:56      18:45
84  127 Ingvar Haapaari           Kungsängens IK             57:19      20:08
85  126 Heli Takala               Kungsängens IK             57:21      20:10
86  142 Maria Berglund            Luleå                      57:25      20:14
87  143 Linda Sonnebro            Telia IF                   57:26      20:15
88  105 Tiina Halttu              Haparanda                  57:33      20:22
89  197 Peter Selberg             Boden                    1.00:22      23:11
90  184 Christer Sandström        Pite Sim                 1.00:58      23:47
91  180 Katarina Brandlöv-Rova    Korpilomobo GIF          1.02:57      25:46
92  106 Anne Luthström            Haparanda                1.03:38      26:27



                                Resultat  Joggen tid
                                ====================
                                                            Banlängd 6 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
 1  618 Jonas Nilsson             Riviera FI                 20:23          0
 2  602 Henrik Öberg              Strömnäs GIF               24:13       3:50
 3  611 Nils Wiklund              Stockholm                  25:15       4:52
 4  601 Jonas Öberg               Strömnäs GIF               25:23       5:00
 5  603 Lovisa Modig              BAIK                       27:23       7:00
 6  612 Anna Nyström              Stockholm                  27:49       7:26
 7  610 Josefin Spett             Rutviks SK                 28:04       7:41
 8  621 Therese Sundqvist         OK Renen                   28:10       7:47
 9  613 Göran Renström            Burträsk                   28:12       7:49
10  620 Liselott Andersson        Bergnäsets AIK             28:30       8:07
11  619 Britta Tervaniemi         Korpilomobo GIF            28:42       8:19
12  600 Rosmarie Andersson        Morjärvs SK                29:18       8:55
13  614 Ulrika Renström           Sunderby Sk                29:39       9:16
14  615 Åsa Svensson              Luleå                      30:01       9:38
15  605 Simon Blom                Luleå Freestyle            30:06       9:43
16  606 Patrik Eriksson           Antnäs Bk                  31:06      10:43
17  608 Ove Ellert                Skanska                    31:12      10:49
18  622 Karin Sandling            HArads IF                  33:07      12:44
19  616 Jan Eliasson              Luleå                      34:08      13:45
20  609 Lill Nordlund             Luleå                      34:17      13:54
21  617 Ulrica Marklund           Tulldata IF                34:34      14:11
22  623 Elisabeth Ennefors        Luleå                      34:35      14:12
23  604 Kerstin Öquist            Luleå                      34:58      14:35

 

Copyright | Hamnmilen