logga.gif

 

Hem Nyheter Galleri Inbjudan Banan Loppet Resultat Filmer Gästbok Länkar

 

2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003

 

 
BAIKlogga.gif

Huvudsponsor:

logoteamsportia2.gif


NR.gif

nsdalltsomhandercopy.jpgKuriren.gif

Kalasmilen2-kopiera.gif

2006-08-03


                                Resultat  M Elit
                                ================

                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
1    120 Pär Wikberg               Skellefteå AIK             32:40          0
2    112 Peter Olsson              Antnäs BK                  33:22         42
3    113 Martin Larsson            Arvika                     33:38         58
4    121 Andreas Oskarsson         IFK Umeå                   34:36       1:56
5    116 Kenneth Boman             Lulekamraterna             34:55       2:15
6    118 Morgan Carlsson           Lulekamraterna             37:50       5:10
7    119 Tobias Drugge             Lulekamraterna             39:39       6:59
8    117 Jonny Hedlund             Luleå SK                   43:40      11:00




                                Resultat  M 22
                                ==============

                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
1    141 Daniel Nordebo            Tväråselets AIF            37:56          0
2    138 Fredrik Lindgren          Lidingö                    40:04       2:08
3    137 Henrik Wallmark           Smedsbyn                   40:09       2:13
4    140 Jon Johnasson             Morjärvs SK                41:19       3:23





                                Resultat  M 35
                                ==============

                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
1    148 Ulf Larsson               Morjärvs SK                35:55          0
2    151 Sven Öhrneling            Lulekamraterna             36:53         58
3    147 Hans Bäckström            Lulekamraterna             37:23       1:28
4    152 Ahmed Hassan              TYF Älvsbyn                37:25       1:30
5    150 Ingvar Johansson          Lulekamraterna             37:28       1:33
6    154 Per Sundström             Jokkmoks SK                37:55       2:00
7    153 Christer Edlund           Lulekamraterna             40:54       4:59
8    149 Mats Lindgren             Morjärvs SK                42:18       6:23
9    156 Pertti Bohm               Alpi Finland               42:35       6:40
10   155 Torbjörn Hane             Kalix LK                   45:03       9:08
11   146 Krister Essberg           Kaunisvaara IF             46:44      10:49





                                Resultat  M 50
                                ==============

                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
1    166 Esko Lilleberg            Haparanda                  35:44          0
2    161 Lars Wikström             Lulekamraterna             40:12       4:28
3    168 Jan Svanberg              Intersport                 42:29       6:45
4    164 Christer Jakobsson        Lulekamraterna             43:35       7:51
5    167 Ronny Strande             Vettasjärvi IF             43:42       7:58
6    165 Bengt Dahlblom            Lulekamraterna             44:49       9:05
7    162 Carl Boström              Jalles TC                  47:45      12:01





                                Resultat  M 60
                                ==============

                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
1    182 Ingvar Westman            LLDK Luleå                 42:48          0
2    183 Tord Öhman                Tväråselets AIF            43:21         33
3    180 Kjell Lundberg            Lule Lok                   44:23       1:35
4    181 Bengt Nilsson             Luleå LDK                  54:45      11:57




                                Resultat  K 22
                                ==============

                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
1    39  Linda Lindberg            Jukkasjärvi IF             40:14          0





                                Resultat  K Elit
                                ================

                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
1    27  Anna Tano-Nordin          Lulekamraterna             40:28          0
2    90  Sofia Pettersson          Bergsviken                 40:50         22
3    37  Jenny Hansson             Östersunds SK              42:47       2:19
4    40  Kristin Larsson           Lahnajärvi IF              43:05       2:37
5    28  Sara Wiik                 Lulekamraterna             44:13       3:45
6    38  Asdis Karadottir          Island                     46:18       5:50





                                Resultat  K 35
                                ==============

                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
1    53  Maija Henriksson          Lulekamraterna             41:00          0
2    54  Christina Ruuth           Persön                     42:53       1:53
3    56  Anna Karin Wiklund        Norrfjärdens IF            45:11       4:11
4    55  Ann-Christin Burman       Luleå                      49:02       8:02







                                Resultat  Motion
                                ================

                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
1    335 Anders Lundbäck           Kriminalvårdens IF         38:40          0
2    390 Tobias Finnsson           Boden                      39:58       1:18
3    316 Lars Routuvaara           Luleå                      40:08       1:28
4    356 Anton Strömbäck           Luleå                      40:17       1:37
5    330 Peter Sundqvist           Sportradion                40:26       1:46
6    373 Jimmy Engström            Skellefteå                 40:47       2:07
7    389 Elias Engman              Kiruna                     41:12       2:32
8    383 Mikael Ridderström        Malmberget                 41:15       2:35
9    342 Sebastian Blom            Lerbäcken                  41:24       2:44
10   313 Ingemar Sundström         Lulekamraterna             41:36       2:56
11   348 Markus Magnusson          Luleå                      41:39       2:59
12   370 Jan Hendriksson           Luleå                      42:00       3:20
13   371 Hans Wahlquist            Luleå                      42:01       3:21
14   336 Magnus Lundbäck           Kriminalvårdens IF         42:04       3:24
15   372 Samuel Nordmark           Luleå                      42:47       4:07
16   346 Robin Holmgren            Boden                      42:49       4:09
17   367 Thomas Lundström          Luleå                      42:55       4:15
18   317 Niklas Grip               Lule Kamraterna            42:57       4:17
19   306 Kent Alexandersson        Bodens Skidklubb           43:37       4:57
20   318 Kjell Essberg             Securitas System           43:41       5:01
21   357 Per Engberg               Luleå                      43:43       5:03
22   351 Anders Lundqvist          IFK Ålund                  43:50       5:10
23   337 Mikael Öhrvall            Älvsby Tennisklubb         43:51       5:11
24   369 Rikard Eriksson           Luleå                      43:53       5:13
25   391 Jonatan Nordebo           Tväråselets AIF            44:11       5:31
26   343 Magnus                    Klubblös                   44:16       5:36
27   321 Patrik Wikström           Bålsta                     44:59       6:19
28   344 Per Sundberg              Vattenfall IF              45:07       6:27
29   366 Agne Johansson            Luleå                      45:09       6:29
30   334 Leif Öhrvall              Vidsels IK                 45:29       6:49
31   381 Mats Skåreby              Bodens SK                  45:48       7:08
32   368 Simon Taavo               Luleå                      45:51       7:11
33   365 Nicklas Backfjärd         Solna                      46:08       7:28
34   304 Kent Tano                 LKAB                       46:33       7:53
35   325 Dan Sandström             Luleå                      46:41       8:01
36   359 Christian Corswant        Mölndal                    47:01       8:21
37   341 Håkan Blom                Lerbäcken                  47:09       8:29
38   386 Kai Soini                 Föreningssparbanken        47:35       8:55
39   387 Ulf Larsson               Krimvård IF Luleå          47:37       8:57
40   379 Annelie Lundberg          Pitekvartetten             47:49       9:09
41   331 Lars-Göran Niemi          Skandia Mäklarna           47:52       9:12
42   339 Roland Larsson            Rutviks SK                 47:53       9:13
43   303 Torbjörn Lundberg         Piteå IF orientering       47:59       9:19
44   319 Kenneth Johansson         NLL                        48:04       9:24
45   347 Roger Lundqvist           Ängesbyn                   48:48      10:08
46   384 Alexander Cavén           Piteå                      48:54      10:14
47   338 Görel Nilsson             Ängesbyns SK               49:03      10:23
48   388 Cecilia Johansson         Kiruna                     49:06      10:26
49   333 Christer Hällgren         Luleå                      49:32      10:52
50   305 Kjell Tibrand             Piteå Kommun               49:35      10:55
51   364 Jarmo Raaterova           Lulepostens IF             49:40      11:00
52   311 Anders Thorell            Lulepostens IF             49:41      11:01
53   376 Agnetha Kontio            Nikkala                    50:28      11:48
54   392 Anders Ekerot             Fredhäll                   50:48      12:08
55   385 Magnus Rönnberg           LEAB                       51:19      12:39
56   314 Jan Forsmark              Fiskegubbarna              51:28      12:48
57   380                                                      51:33      12:53
58   307 Åke Tserni                Lulepostens IF             51:43      13:03
     328 Bengt Eliasson            Fiskegubbe                 51:43      13:03
60   332 Carl-Gustaf Taavo         Telia IF Luleå             52:08      13:28
     324 Åsa Sandström             Luleå                      52:08      13:28
62   353 Eija Jumisko              Finland                    52:09      13:29
63   378 Helena Lundberg           Pitekvartetten             52:25      13:45
64   315 Sara Anttila              Luleå                      52:50      14:10
65   352 Oula Jumisko              Finland                    53:03      14:23
66   393 Mattias Ekeroth           Älvsjö                     53:07      14:27
67   323 Rolf Westerberg           BDX-företagen              53:37      14:57
68   361 P-O Björnfot              Sunderbyn                  53:59      15:19
69   329 Karin Eliasson            Luleå                      54:11      15:31
70   363 Anna Lejon                Sunderbyn                  54:21      15:41
71   345 Ann-Katrin Zakrisson      Lulekamraterna             54:28      15:48
72   327 Jan Eliasson              Fiskegubbe                 54:29      15:49
73   375 Åsa Isaksson              Notvikens IK               54:32      15:52
74   326 Eva Ellert                Södra Sunderbyn Lule       55:09      16:29
75   302 Irene Danielsson          Piteå IF orientering       55:42      17:02
76   320 Paula Larsson             Råneå SK                   55:52      17:12
77   374 Yvonne Aitonmäki          Luleå                      56:11      17:31
78   349 Dick Carlsson             Sunderbyns SK              56:32      17:52
79   360 Ingrid Vikman             Göteborgskamraterna        56:43      18:03
80   358 Carola Dahlbom            Luleå                      58:13      19:33
81   310 Ingrid Blomqvist          Lulepostens IF             58:20      19:40
82   382 Sabine Skåreby            Bodens SK                  59:03      20:23
83   355 Johanna Rudén             Luleå                      59:24      20:44
84   354 Mona Furberg              Luleå                      59:38      20:58
85   312 David Ahlqvist            Lulepostens IF           1.02:30      23:50
86   309 Per Blomqvist             Lulepostens IF           1.02:33      23:53
87   362 Maria Lampa               Sunderbyn                1.03:31      24:51
88   350 Eva Carlsson              Sunderbyns SK            1.04:08      25:28
89   322 Jenny Wikström            Bålsta                   1.10:44      32:04
90   340 Kristina Berglund         Luleå                    1.10:45      32:05




RESULTATLISTA för KulTuren 2006
2006-08-03



Arrangör: Bergnäsets AIK




                                Resultat  Motion 5 km
                                =====================

                                                            Banlängd 5 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
1    5   Fredrik Lundström         Luleå LDK                  17:14          0
2    21  Peter Davidsson           Luleå LDK                  18:24       1:10
3    18  Peter Öqvist              Lulekamraterna             20:37       3:23
4    19  Magnus Lundgren           Luleå                      21:36       4:22
5    17  Åsa Andersson-Öhman       Step In Boden              22:18       5:04
6    8   Jan-olof Andersson        Morjärvs SK                22:22       5:08
7    12  Liselott Andersson        Lulekamraterna             23:33       6:19
8    6   Anja Axelsson-Eriksson    Lulekamraterna             24:42       7:28
9    16  Irene Åström              Piteå                      26:35       9:21
10   22  Emma Nordmark             ÖIF                        27:58      10:44
11   7   Ingela Malmberg           Luleå                      29:21      12:07
12   20  Carolina Davidsson        Luleå LDK                  29:48      12:34
13   14  Hugrun Holmgeirsdottir    Island                     30:03      12:49
14   15  Anne Åström               Norrfjärdens IF            32:13      14:59
15   3   Stefan Boman              Lulepostens IF             32:29      15:15
16   100 Vera Tano                 Gällivare                  47:06      29:52
17   9   Lennart Berlin            Luleå                      47:09      29:55
     10  Malin Berlin              Luleå                      47:09      29:55
19   11  Berith Berlin             Luleå                      47:10      29:56
20   1   Ann-Christin Wikberg      Lulepostens IF             50:24      33:10
21   4   Rose-Marie Boman          Lulepostens IF             50:25      33:11



 

Copyright | Hamnmilen