logga.gif

 

Hem Nyheter Galleri Inbjudan Banan Loppet Resultat Filmer Gästbok Länkar

 

2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003

 

 
BAIKlogga.gif

Huvudsponsor:

logoteamsportia2.gif


NR.gif

nsdalltsomhandercopy.jpgKuriren.gif

Kalasmilen2-kopiera.gif

2005-08-04



                                Resultat  M 23
                                ==============

                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
1    73  Peter Olsson              Antnäs BK                  33:33          0
2    70  Martin Larsson            Arvika                     33:37          4
3    6   Emil Gyllroth             Hägglunds                  34:08         35
4    1   Kenneth Boman             Lulekamraterna             34:19         46
5    68  Anton Sjöholm             Järpens SK                 34:46       1:13
6    107 Mats Berglund             Lulekamraterna             35:10       1:37
7    72  Henrik Lyngmark           Nilivaara IS               35:14       1:41
8    49  Shelby Snodgrass          USA                        35:31       1:58
9    7   Marcus Ottosson           Skellefteå SK              35:41       2:08
10   69  Joakim Engström           IFK Mora                   36:32       2:59
11   65  Fredrik Carlström         Jäderfors SK               37:06       3:33
12   9   Magnus Engström           Stockviks SF               37:08       3:35
13   67  Patrik Johansson          Skövde                     37:50       4:17
14   74  Morgan Karlsson           Lulekamraterna             38:03       4:30
15   66  Christoffer Lindqvist     Årsunda                    38:10       4:37
16   71  Jonas Lundberg            Majorna Gbg                38:54       5:21
17   8   Anders Jonsson            Stockviks SF               39:42       6:09



                                Resultat  M 22
                                ==============

                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
1    4   Andreas Brusheim          Nilivaara IS               33:59          0
2    103 Jens Nilsson              STIL                       36:31       2:32
3    75  Sindre Ursin              IK Hind                    37:03       3:04
4    2   Per Erik Eriksson         Studentidrotten Lule       37:25       3:26





                                Resultat  M 35
                                ==============

                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
1    600 Mikael Granberg           Riviera FI                 35:05          0
2    35  Peter Möller              LLDK                       35:55         50
3    10  Sven Öhrneling            Lulekamraterna             36:30       1:25
4    699 Per Reinholt              Lulekamraterna             36:48       1:43
5    12  Hans Bäckström            Lulekamraterna             36:56       1:51
6    108 Peter Enbom               Malmbergets AIF            37:39       2:34
7    36  Andreas Marklund          Hortlax                    38:11       3:06
8    105 Tomas Risström            Lulepostens IF             38:44       3:39
9    13  Lars Wikström             Lulekamraterna             39:04       3:59
10   110 Tobias Drugge             Lulekamraterna             39:13       4:08
11   15  Johan Aasa                Ångsågen Luleå             41:23       6:18
12   14  Tony Hedlund              Luleå LDK                  42:19       7:14
13   11  Christer Hällgren                                    47:02      11:57





                                Resultat  M 50
                                ==============

                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
1    22  Lars Bergstrand           Dalasjö                    38:35          0
2    24  Kjell Åkeblom             Lulekamraterna             40:22       1:47
3    25  Bengt Hågstrand           Lulekamraterna             41:01       2:26
4    21  Christer Jakobsson        Lulekamraterna             41:25       2:50
5    23  Kjell Lundberg            LLDK                       43:00       4:25
6    20  Anders Axelsson           Lulekamraterna             43:39       5:04
7    26  Tomas Ottosson            Skellefteå SK              44:27       5:52
8    104 Lars Lindberg             Lulekamraterna             49:48      11:13





                                Resultat  M 60
                                ==============

                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
1    34  Ingvar Westman            LLDK                       41:49          0
2    32  Edmund Sandman            Jokkmokks SK               44:23       2:34
3    33  Bo Boström                Bodens skidklubb           44:36       2:47
4    30  Bernt Johansson           Byske SK                   47:05       5:16





                                Resultat  K 23
                                ==============

                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
1    48  Helena Olofsson           Rånäs 4H                   36:42          0
2    106 Anna Tano-Nordin          Lulekamraterna             39:08       2:26
3    143 Charlotte Kalla           IFK Tärendö                39:15       2:33
4    45  Eva Svensson              IFK Mora                   39:36       2:54
5    43  Kajsa Westerberg          Jokkmokks SK               40:35       3:53
6    42  Linda Lundberg            Jukkasjärvi IF             41:27       4:45
7    109 Viktoria Andersson        LLDK                       43:03       6:21
8    44  Inger-Lise Westerlundh    SK Bore                    43:58       7:16
9    46  Marie-Helene Söderman     Stockviks SF               44:11       7:29
10   47  Sofia Malmqvist           Majorna Gbg                45:21       8:39
11   41  Malin Yngman              Nilivaara IS               47:12      10:30





                                Resultat  K 35
                                ==============

                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
1    51  Maja Henriksson           Lulekamraterna             42:39          0
2    63  Kristina Ruth             Persö SK                   43:26         47
3    50  Marika Stålnacke          Bergnäsets AIK             44:52       2:13
4    52  Agneta Forsberg           Lulekamraterna             47:12       4:33
5    62  Elisabet Skoglund         Lulekamraterna             49:11       6:32





                                Resultat  K 50
                                ==============

                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
1    60  Birgitta Myrnäs           Lulekamraterna             41:59          0
2    61  Evonny Skott              Lulekamraterna             48:23       6:24





                                Resultat  Herr 5 km
                                ===================

                                                            Banlängd 5 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
1    81  Fredrik Lundström         LLDK                       15:37          0
2    85  Sebastian Blom                                       17:45       2:08
3    86  John Öqvist               Lulekamraterna             17:53       2:16
4    80  Kent Alexandersson        Bodens Skidklubb           18:13       2:36
5    82  Lars Engström             Linköping                  22:55       7:18





                                Resultat  Dam 5 km
                                ==================

                                                            Banlängd 5 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
1    98  Karin Johansson-Edman     Riviera Friidrott          16:54          0
2    84  Emma Nygren               Sävast Ski Team            18:20       1:26
3    83  Malin Bergström           Lulekamraterna             20:06       3:12
4    597 Åsa Öhman                 Step In Boden              20:19       3:25
5    89  Magdalena Forsman         Team Sportia Jmk           20:26       3:32
6    94  Åsa Dahlin Twegner                                   21:28       4:34
7    102 Ulla Nilsson-Helomaa      Lulekamraterna             22:17       5:23
8    280 Ann-Gerd Norberg          Lulekamraterna             22:52       5:58
9    101 Maja Nilsson              Lulekamraterna             25:05       8:11
10   87  Irene Åström                                         26:10       9:16
11   698 Åsa Eriksson              Alvik                      27:38      10:44
12   88  Anne Åström                                          27:43      10:49
13   95  Kajsa Ljungberg                                      28:29      11:35
14   93  Anna-Britta Öjemar                                   29:10      12:16
15   92  Sofi Markström            Skellefteå ju-jutsu        31:50      14:56
16   91  Caroline Kvande           Skellefteå ju-jutsu        31:51      14:57



                                Resultat  Motion 10 km
                                ======================

                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
1    238 Andreas Palo                                         38:30          0
2    253 Johan Zakrisson           Lulekamraterna             38:43         13
3    268 Niklas Lehto                                         38:53         23
4    299 David Orre                                           38:58         28
5    609 Markus Jonsson            Telia IF                   39:16         46
6    603 Lars Routovaara           Renhålln Piteå             39:34       1:04
7    611 Andreas Nilsson           F 21 IF                    40:14       1:44
8    294 Jimmy Engström            Piteå                      40:31       2:01
9    275 Christer Hedlund          Strömnäs GIF               41:10       2:40
10   272 Mats Sandberg             Luleå Kommun               41:13       2:43
11   273 Mattias Espling           Quality Hotell             41:26       2:56
12   599 Rikard Nilsson            Båtskärsnäs IF             42:44       4:14
13   214 Marcus Björnström         Soppero IF                 43:25       4:55
14   277 Agne Johansson                                       43:29       4:59
15   289 Carl Tano                 Gällivare                  43:35       5:05
16   232 Fredrik Forsberg          Vägverket Reg Norr         43:36       5:06
     596 Mats Skåreby              Bodens SK                  43:36       5:06
     285 Anna-Karin Wiklund        Norrfjärden                43:36       5:06
19   598 Rikard Lidström           Polishögskolan             43:38       5:08
20   293 Stefan Mukka              STIL                       43:57       5:27
21   218 Mauro Lopez               Lulepostens IF             44:43       6:13
22   242 Bengt Dahlbom             Luleå Domarklubb           45:16       6:46
23   604 Stefan Olsson             Gammelstad                 45:17       6:47
24   610 Anders Forsling           Länsförsäkringar           45:30       7:00
25   276 Kent Tano                 Gällivare                  45:31       7:01
26   263 Peter Cettner             Lulekamraterna             45:50       7:20
27   208 Per Sundberg              Vattenfalls IF             45:58       7:28
28   236 Tomas Lundström                                      46:12       7:42
29   290 Kaj Soini                 Föreningssparbanken        46:40       8:10
     595 Lars Soini                F 21 IF                    46:40       8:10
31   237 Erol Teskeredzic                                     47:04       8:34
32   279 Magnus Ljungstrand                                   47:06       8:36
     207 Ingemar Tano              Råneå                      47:06       8:36
34   606 Stig Eliasson                                        47:34       9:04
35   274 Hylton Levin              Quality Hotell             47:39       9:09
36   213 Anders Thorell            Lulepostens IF             47:46       9:16
37   210 Åsa Lövgren               Vattenfalls If             47:47       9:17
38   209 Marlene Jonsson           Vattenfalls IF             47:51       9:21
39   270 Jonny Hedlund                                        47:59       9:29
40   594 Anneli Lindberg           Pitekvartetten             48:09       9:39
41   297 Liselott Andersson        Lulekamraterna             48:15       9:45
42   233 Gustav Ramfjell                                      48:22       9:52
43   224 Görel Nilsson             Ängesbyns IK               48:25       9:55
44   696 Viveka Lindberg                                      48:33      10:03
45   607 Jonathan Berebi                                      48:47      10:17
46   269 Olof Norberg                                         48:52      10:22
     291 Alexander Laven           Piteå                      48:52      10:22
48   256 Peter Kivimäki                                       49:00      10:30
49   235 Roger Lundqvist           Bergnäsets AIK             49:36      11:06
50   206 Jan Forsmark                                         49:56      11:26
51   216 Carina Persson            Allaktivitetsför.          50:00      11:30
52   247 Niklas Lagesson                                      50:14      11:44
53   257 Jan Westerlund                                       50:32      12:02
54   217 Agneta Wikström           Allaktivitetsför.          50:40      12:10
     300 Fredrik Lidén             LLDK                       50:40      12:10
56   254 Krister Essberg                                      50:42      12:12
57   286 Jenny Berglund                                       50:47      12:17
58   296 Birgit Brännström         Lulekamraterna             50:53      12:23
59   271 Berit Johansson           Läkarjouren i Norrla       50:57      12:27
60   240 Eva Ruthberg              Tulldata IF                51:47      13:17
61   301 Sara Emanuelsson                                     51:51      13:21
62   261 Daniel Broström                                      52:01      13:31
63   262 Milla Emauelsson                                     52:13      13:43
64   281 Kjell Tibrand                                        52:43      14:13
65   601 Helena Lundberg           Pitekvartetten             53:06      14:36
66   252 Sofia Blomqvist                                      53:18      14:48
67   211 Annika Persson-Åkeblom    Lulekamraterna             53:44      15:14
68   221 Åke Tserni                Lulepostens IF             54:09      15:39
69   264 Lars Järvivora            Gula IK                    54:45      16:15
70   608 Joakim Eriksson                                      54:46      16:16
71   249 Jan Eliasson              Fiskegubbarna              54:51      16:21
72   602 Ingrid Antman             Pitekvartetten             55:07      16:37
73   215 Anna Björnström           Soppero IF                 55:09      16:39
74   220 Monika Lundmark           Lulepostens IF             55:29      16:59
75   243 Carin Forslund            Pålänge GIF                55:55      17:25
76   246 Ann Louise Samuelsson     Luleå                      56:56      18:26
77   223 Emil Andersson            Lulepostens IF             57:13      18:43
78   295 Karin Sandling            Harads IF                  57:14      18:44
79   287 Josefina Larsson          Sävast                     58:06      19:36
80   697 Per Blomqvist             Lulepostens IF             58:12      19:42
81   231 Sandra Ezeldin            Plan Sju AB                59:13      20:43
82   255 Annika Rimpi                                         59:22      20:52
83   266 Ingemar Eriksson                                     59:53      21:23
84   288 Jennie Björnfot           Trångfors                  59:57      21:27
85   245 Lena Isaksson             Pålänge GIF              1.00:41      22:11
86   225 Niklas Snällfot           Gammelstads IF           1.00:58      22:28
87   298 Anna Maria Isaksson       PGIF                     1.01:03      22:33
88   292 Magnus Waara              Exait                    1.01:08      22:38
89   248 Malin Thyni               KIF Luleå                1.01:11      22:41
90   251 Elise Holmstedt                                    1.03:08      24:38
91   241 Johanna Rüden             Tulldata F               1.04:05      25:35
92   230 Gunnel Vidén              Plan Sju AB              1.04:13      25:43
93   265 Ann-Christin Eriksson                              1.04:25      25:55
94   111 Kristoffer Ryås           Kebne BTK                1.05:37      27:07
95   260 Selma Dervovic            KIF Luleå                1.05:56      27:26
96   228 Gun-Britt Sundin          Kriminalvårdens IF       1.08:36      30:06
97   229 Björn Sundin              Kriminalvårdens IF       1.08:37      30:07
98   258 Anna Karlsson             KIF Luleå                1.09:38      31:08
99   259 Ingrid Sandström          KIF Luleå                1.09:39      31:09

 

Copyright | Hamnmilen