logga.gif

 

Hem Nyheter Galleri Inbjudan Banan Loppet Resultat Filmer Gästbok Länkar

 

2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003

 

 
BAIKlogga.gif

Huvudsponsor:

logoteamsportia2.gif


NR.gif

nsdalltsomhandercopy.jpgKuriren.gif

Kalasmilen2-kopiera.gif

2004-08-05



                                Resultat  Tävling Herrar
                                ========================

                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
1    19  Peter Olsson              Antnäs BK                  34:22          0
2    7   Kent Nilsson              Lulekamraterna             34:28          6
3    20  Claes Turesson            OK Renen                   34:37         15
4    16  Kenneth Boman             Lulekamraterna             34:38         16
5    1   Fredrik Lundström         Luleå LDK                  35:15         53
6    5   Sven Öhrneling            Lulekamraterna             35:33       1:11
7    2   Mats Berglund             Lulekamraterna             35:43       1:21
8    18  Olle Mohlin               Luleå FI                   35:53       1:31
9    3   Björn Tano                KFUM Örebro                35:55       1:33
10   10  Ingvar Johansson          Lulekamraterna             35:57       1:35
11   23  Per Reinholdt             Lulekamraterna             36:56       2:34
12   13  Christer Edlund           Lulekamraterna             37:38       3:16
13   22  Mikael Granberg           Riviera FI                 38:00       3:38
14   9   Hans Bäckström            Lulekamraterna             38:33       4:11
15   24  Tomas Reinholdt           Lulekamraterna             38:53       4:31
16   4   Lars Wikström             Lulekamraterna             38:56       4:34
17   17  Peter Davidsson           Äspereds IF                39:35       5:13
18   14  Fredrik Edlund            Lulekamraterna             39:51       5:29
19   26  Christer Jakobsson        Lulekamraterna             40:24       6:02
20   25  Alexander Glavhammar      I 19 IF                    41:04       6:42
21   6   Kjell Lundberg            Luleå LDK                  41:13       6:51
22   12  Edmund Sandman            Jokkmokks SK               43:16       8:54
23   15  Johan Gyllefjord          I 19                       43:43       9:21
24   8   Anders Axelsson           Lulekamraterna             43:51       9:29
25   21  Anders Henriksson         I 19 IF                    45:13      10:51





                                Resultat  Tävling Damer
                                =======================

                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
1    203 Anna Taano Nordin         Lulekamraterna             41:43          0
2    208 Sara Wiik                 Lulekamraterna             43:46       2:03
3    207 Katrin Olsson             Lulekamraterna             44:15       2:32
4    209 Elenor Lindgren           Sjulsmark SK               45:43       4:00
5    204 Agneta Forsberg           Lulekamraterna             45:49       4:06
6    206 Marie Westlund            Gladan                     45:52       4:09
7    200 Viktoria Andersson        STIL                       46:35       4:52
8    201 Malin Bergström           Lulekamraterna             47:13       5:30
9    202 Marlene Jonsson           Lulekamraterna             48:02       6:19
10   205 Elisabeth Skoglund        Lulekamraterna             48:16       6:33





                                Resultat  Motion
                                ================

                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
1    468 Fredrik Landström         Skellefteå IF              36:28          0
2    413 Andreas Palo              Luleå                      37:37       1:09
3    458 Morgan Karlsson                                      39:55       3:27
4    454 Jan Sandin                Vattenfalls IF             39:58       3:30
5    450 Kjell Åkeblom             Lulekamraterna             40:02       3:34
6    428 Bosse Eriksson            Lulekamraterna             40:07       3:39
7    466 Johan Reinholdt                                      40:23       3:55
8    410 Joar Dahlbom              Luleå Domarklubb           40:33       4:05
9    453 Mats Sandberg                                        40:42       4:14
10   433 Max Bergström             Lulekamraterna             40:45       4:17
11   430 Tomas Lassinanti          KBG                        41:06       4:38
12   469 Mikael Bask               Luleå                      42:54       6:26
13   465 Sture Häggrot             IFK Kiruna                 43:05       6:37
14   420 Mauro Lopez               Lulepostens IF             43:06       6:38
15   438 Harry Olli                Lulepostens IF             43:11       6:43
16   412 Mats Landin               Luleå                      43:28       7:00
17   414 Ronny Wiklund             Storfors AIK               43:56       7:28
18   448 Bernt Johansson           Byske SK                   43:57       7:29
     415 Agne Johansson            Luleå                      43:57       7:29
20   400 Ingemar Larsson           Luleå                      43:58       7:30
     464 Robin Holmgren                                       43:58       7:30
22   463 Jonny Isaksson                                       44:02       7:34
23   436 Bo Boström                Bodens SK                  44:23       7:55
24   443 Richard Fåhraeus                                     44:34       8:06
25   447 Christer Olofsson         Lulepostens IF             44:45       8:17
26   431 Maria Stålnacke           BAIK                       45:22       8:54
27   456 Stig Eliasson             Vägverket                  45:48       9:20
28   470 Mats Skråreby             Bodens SK                  46:09       9:41
29   409 Bengt Dahlbom             Luleå Domarklubb           46:36      10:08
30   401 Liselott Andersson        BAIK                       47:17      10:49
31   429 Maria Lindström           Lulekamraterna             47:21      10:53
32   421 Börje Sandström           Lulepostens IF             47:44      11:16
33   411 Carl-Gustav Taavo         Telia Sonera IF            47:47      11:19
34   451 Görel Nilsson             Ängesbyn SK                47:49      11:21
35   444 Moa Carlsson                                         48:05      11:37
36   460 Sverker Forsén                                       48:08      11:40
37   442 Evonny Scott              Lulekamraterna             48:17      11:49
38   417 Anders Thorell            Lulepostens IF             48:38      12:10
39   459 Per Sundström                                        49:18      12:50
40   461 Mikael Mannberg           Unbyns IF                  50:22      13:54
41   471 Ulrika Hermansson                                    51:04      14:36
42   467 Stina Stefansson          Studentidrotten            51:08      14:40
43   455 Hariett Nilsson           Lulekamraterna             51:21      14:53
44   423 Loring Söderberg                                     51:47      15:19
45   424 Håkan Wiss                Vägverket Region Nor       52:41      16:13
46   452 Berit Johansson                                      53:50      17:22
47   449 Johannes Sjölund                                     53:52      17:24
48   462 Anna Maria Mannbeg        Bodens SK                  54:20      17:52
49   416 Åke Tserni                Lulepostens IF             54:24      17:56
50   437 Lars Loräng               Jokkmokks SK               54:50      18:22
51   418 Jan Rytting               Lulepostens IF             56:49      20:21
52   422 Alf Kvamsdahl             Lulepostens IF             56:55      20:27
53   432 Ann Louise Samuelsson                                57:14      20:46
54   403 Reefat Ezeldin            Luleå                      57:42      21:14
55   402 Torarne Moe               Luleå                      58:16      21:48
56   406 Anders Enberg             Luleå                      58:35      22:07
57   419 Marie Nygård              Lulepostens IF             58:39      22:11
58   426 Lena Westin                                          58:40      22:12
59   425 Anette Sundström          Cap Gemini                 59:01      22:33
60   446 Josefina Larsson                                     59:18      22:50
61   445 Marie Larsson                                      1.03:13      26:45
62   457 Carina Wikström                                    1.05:58      29:30
63   435 Anders Hörberg                                     1.07:32      31:04
64   472 Tommy Ahlkvist            Lulepostens IF           1.08:57      32:29
65   405 Åsa Johansson             Luleå                    1.08:58      32:30
66   404 Doris Isaksson            Gammelstad               1.18:00      41:32

 

Copyright | Hamnmilen